• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Anne-baba tutumu çocuğun geleceğini etkiler mi?

Çocuklarımız için en doğrusunu yaptığımızdan emin miyiz? Onları bir kalıba sokmak ya da istediklerini harfiyen yerine getirmek ne kadar doğru? İlerideki yaşantıları için atılacak olan temellere dikkat etmeli ve onlara hedeflerine yürümeleri için yardımcı rolde olmalıyız.

Yeniakit Publisher
2019-05-16 15:00:00 - 2019-05-16 17:14:19
Anne-baba tutumu çocuğun geleceğini etkiler mi?

Bir çocuğun kişilik gelişiminin temelleri doğumundan, altı yaşına kadar olan zamanda atılır ve hayatı boyunca küçük etkilerle de olsa değişir. Fakat en büyük etken 6 yaşına kadar yaşadığı ve gördüğü süreçtir. 

Bu süreçte anne ve babanın tutumu çocuk için çok önemlidir. Çocuk, ebeveynlerin bir küçük modeli değildir. Onu bir şeyler için zorlamanız doğru değil. Fakat sizin himayenizde olduğu için örnek durumundasınız. 

Ebeveynler, çocuklarının aile içerisindeki yerini belirleyici konumdadırlar. Yol gösteren fakat müdahale etmeyen tutumlar sergilemelisiniz. Çünkü çocuğun kişisel gelişimini tamamlamak için ihtiyaç duyacağı özdeşim, çevredeki herhangi bir insandan gelecektir. O kişiyi örnek almak isteyecektir. Sizin yönlendirici ve gözlemci bakışlarınızla ona yön vermelisiniz. 

Çocuk taze bir beyne sahiptir ve her an her şeyi hafızasına kaydedebilir. Olumsuz örnek olabilecek tavırlardan özellikle 6 yaşına kadar uzak tutulması gerekir. Bu dönemlerde çocuk etrafından istemsizce; gelenek, örf, adet, anane gibi kavramları hayatına alır ve bu olaya çok hızlı adapte olur.

Çocuğunuzun yerden ekmek alıp üfleyerek koyması görülerek yapılmış veya öğretilmiş bir bilgidir. Fakat bunu Türkiye sınırındaki nadir ülkelered görürsünüz. Ya da düşünce dizinin uf olması toplumsal bir öğreti olabilir. Çocukalrımızın bir duruma sinirlendiğinde kendi yaşıtlarına dil çıkarmalarına karşın, ayıp olduğunu öğretiriz ama tibette bu bir selamlaşmadır. 

Kültürel farklılıklar alaşılmadan çocuk tarafından hafızasına kaydedilir. Sizin bir ebeveyn olarak yapmanız gereken, bir öğretinin doğru ya da yanlış olduğunu yol göstererek öğretmek ve kişiliğinin düz bir çizgide ilerlemesini sağlamaktır. 

Çok disiplinli olan çocuğun sizden bir şeyler saklaması, geleceği için kötü aadımalr atması, yalan söylemesi kaçınılmazdır.

Öte yandan çok gevşek bir eğitim ya da aile modellemesiyle yetişen çocuğun da aynı problemlerle karşı karşıya olduğunu unutmayın. 

Çocuğunuzu ilmek ilmek işlemeli ve onun bir birey olduğunu unutmamalısınız. Kararlarının var olabileceği, isteklerinin ve sizin doğrultunuzu kabullenmediği zamanların varlığını kabul edin. Ona sadece yol gösterin ki, ilerleyeceği yolun belirsiz olmadığını, bir ufuk çizgisinin olduğunu bilsin.

 

Sağlıcakla kalın

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23