ANKASAM Başkanı Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol: Güvenli bölge anlamını yitirdi

ABD ile Türkiye arasında yaşanan ‘Güvenli Bölge’ tartışmalarını yeniakit.com.tr’ye değerlendiren ANKASAM Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol, “Türk-Amerikan ilişkilerinde ‘Güvenli Bölge’ anlamını yitirmiştir. Türkiye’nin eli düne göre daha güçlüdür. ABD, Suriye’de kiminle güreşe kalkıştığını, kiminle kavga ettiğini bilmek zorundadır. Afganistan’da olduğu gibi Suriye’de ABD öyle bir noktaya getirilir ki bölgede burnunu dışarı çıkaramaz.” dedi.

20 Eylül 2019 Cuma 22:05
ANKASAM Başkanı Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol: Güvenli bölge anlamını yitirdi

 Murathan Seyitoğlu  Yeniakit.com.tr 

ANKASAM Başkanı Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol, ‘Güvenli Bölge’ tartışmalarına ilişkin yeniakit.com.tr’ye dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

“Türkiye, Rusya ve İran’ın desteğini arkasına almış olmasaydı Amerika’ya net bir mesaj veremezdi”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın "ABD ile güvenli bölge için iki hafta içinde sonuç çıkmazsa kendi harekat planlarımızı devreye sokacağız" açıklamasını değerlendiren ANKASAM Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol, “Rusya ve İran’ın yer aldığı üçlü zirvede Türkiye önemli bir kazanım elde etti. Bu zirvede Türkiye, Rusya ve İran’ın desteğini arkasına almış olmasaydı Amerika’ya karşı böyle bir net bir mesaj veremezdi.” şeklinde konuştu.

“ABD bölgede burnunu dışarı çıkaramaz”

Uzun süren diplomatik sürecin ardından İran ve Rusya’nın Türkiye’nin istediği ve beklediği çizgiye geldiğine dikkat çeken Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol, sözlerini şöyle sürdürdü:

“ABD, Suriye’nin kuzeyinde PYD/YPG/PKK devleti kurma projesini hayata geçirmek istiyor. ABD’nin bu projesi Türkiye’nin kırmızı çizgisidir. ABD, Suriye’de kiminle güreşe kalkıştığını, kiminle kavga ettiğini bilmek zorundadır. Afganistan’da olduğu gibi Suriye’de ABD öyle bir noktaya getirilir ki bölgede burnunu dışarı çıkaramaz.”

“Esed yönetimi, Türkiye’nin Suriye’deki varlığını kabul etti”

“Türkiye, Suriye’de ikinci bir Kuzey Irak olsun istemiyor.” diyen Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol, “Türkiye’nin ‘Suriye sorunu’ artık başka bir alana doğru evriliyor. İlerleyen süreçlerde Esed yönetimiyle çok daha farklı gelişmeler yaşanabilir. Esed yönetimi, Türkiye’nin Suriye’deki varlığını ASTANA üzerinden kabul etmiştir.” şeklinde konuştu.

“Türkiye’nin eli düne göre daha güçlü”

Türkiye ile Amerika arasında mutabakata varılan Suriye’de güvenli bölge kurulması konusunda çalışmaları değerlendiren ANKASAM Başkanı Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol, sözlerini şöyle tamamladı:

“Türk-Amerikan ilişkilerinde ‘Güvenli Bölge’ anlamını yitirmiştir. Trump yönetimi, Türkiye’nin ‘Güvenli Bölge’ konusundaki beklentilerine maalesef olumlu karşılık vermemiştir. Türkiye, İran, Rusya ve Esed’in desteğiyle Fırat’ın doğusuna yönelik gerekeni yapacaktır. Türkiye’nin eli düne göre daha güçlü.”

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 20 Eylül 2019 Cuma 22:05

YORUM YAZ

 • Mesut SarpMesut Sarp1 ay önce
  Ne Rusya ne dahi Amerika, el zikiyle gerdege girilmez.Eger bu beynimize işlerse belki aklımız başımıza gelir. Gecmişte defaten Türk Allahın izniyle bunu defaten ispatladı. Kurtuluş Savaşımızda harap, fakir ve savaş yorgunu bir ülkeden Atatürk ve kahraman milletimiz muzaffer cıktı. Yine aynı şekilde Kibrısta Ecevit, Erbakan ve kahraman Ordumuz tüm ambargolara süper güclere meydan okuyarak başardık. Allah tüm şehit ve gazilerimizin ruhlarına gani gani rahmet eylesin.
 • ssseeessseee1 ay önce
  BU ADB YE GÜVENMEYIN GÜVENILMEZ GÜVENMEYIN GÜVENMEM ADAMLARIN NIYETI BASKA OYALAMA OYALAMA ALLAHIM VATANIMIZI MILLETIMIZI KORUSUN AMIN AMIN AMIN
 • azat doğanazat doğan1 ay önce
  bizler savaşlardan bıktık artık turkiyenin buyumesi için ekonomiye daha ağırlık vermemiz lazım basında buna yardım etsin bizene süriyeden kendimize bakalım ulkemizi düşünnelim oraya harcıyacağımız parayı ekonomimize harcıyalım daha verimli olur inan suriyeye girmemizi türk düşmanları çok istiyor ekonomimizin çökmesi için saygılar
 • piri_reispiri_reis1 ay önce
  Güvenli bölge yalanı, amerikanın yeni bir oyalama taktiği, bunu 5 yaşındaki çocuklar bile biliyor.
 • Hızır İlyas HASTAHızır İlyas HASTA1 ay önce
  Putin'in oyunları,na gelmeyelim. ABD ve NATO'dan koparmak istiyor bizi. Rusya İDLİB,de 1 milyondan fazla insanı perişan etti TÜRKİYE muhtaç etti. Hani Astana barışı idlibde ne oldu. İDLiB,de istikrar beklerken Harabeye dönen şehir kan ve gözyaşları hâkim oldu. Rusya'yı. Dariltma, ABD ve AB,den ayrılma. !
 • Hızır İlyas HASTAHızır İlyas HASTA1 ay önce
  Rusya'ya Güvenilmez. Astana barış antlaşması na rağmen İDLiB,eRusya'nın bombalarıyla binlerce kişi öldü, 1 milyondan fazla masum Suriyeli Evlerini yurtlarını bırakıp TÜRKİYE sınırına dayandı. Putin PKK'nın terörist bir örgüt olduğunu şimdiye kadar hiç söylememiştir. Prof. Olmakla siyaset olmaz. Akıllı olalım. Saygılarımla ✍️
 • Zafer Başaran Zafer Başaran 1 ay önce
  Allah yar ve yardımcımız olsun inşallah. Ordu millet el ele hedef Fırat'ın doğu kesimine. Haydi Allah rast getirse hücum Gazamız mübarek olsun. Allaha emanet olun. Ne mutlu MÜSLÜMAN'IM ne mutlu TÜRK'ÜM diyebilenlere. Saygılar sunuyorum.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Ekim 2019