• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

ANKASAM Avrasya Masası Başkanı Dr. Dinmuhammed Ametbek: Rusya, Türkiye ile birlikte Batı’ya karşı yeni bir cephe oluşturmak istiyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “Türkiye de G7’ye alınmalı” çıkışı sonrası gelişmeleri değerlendiren ANKASAM Avrasya Masası Başkanı Dr. Dinmuhammed Ametbek, “Rusya, Batı’ya karşı yeni bir cephe oluşturmak ve yükselen güçlerin yer alacağı bu cepheye önderlik etmek istemektedir. Moskova, böylece eski ihtişamlı günlerine geri dönebileceğini düşünüyor.” dedi.

2019-09-07 12:17:00 -
ANKASAM Avrasya Masası Başkanı Dr. Dinmuhammed Ametbek: Rusya, Türkiye ile birlikte Batı’ya karşı yeni bir cephe oluşturmak istiyor

 Murathan Seyitoğlu  Ankara  ANKASAM Avrasya Masası Başkanı Dr. Dinmuhammed Ametbek, "Batı’nın Üstünlüğüne Karşı Alternatif Arayışlar: Doğu G-7’si” konulu dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

Rusya, Batı Dünyası karşısında yeni bir cephe mi oluşturmak istiyor?

5 Eylül 2019 tarihinde Rusya’nın doğusundaki Vladivostok kentinde düzenlenen 5. Doğu Ekonomi Forumu’nda konuşan Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın G7’ye katılımı ve G8’in yeniden oluşturulması konusunda değerlendirmelerde bulunduğu sırada, Türkiye’nin de bu formata dahil edilmesine ilişkin “Yakın zamanda görüştüğüm Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, neden Türkiye’nin de G7’de yer alması konusunu gündeme getirmediğimi sordu. S-400 alımından sonra Türkiye’nin hava sahasını güvenli bir şekilde koruma altına aldığı düşünüldüğünde, uluslararası meseleler ve bölgedeki rolü dikkate alındığında, Türkiye’nin çalışmalarına böyle bir formatta ihtiyaç duyulacak ve bu yerinde olacak.” şeklindeki açıklamasını hatırlatan ANKASAM Avrasya Masası Başkanı Dr. Dinmuhammed Ametbek, “Ayrıca Putin, ‘Çin ve Hindistan’ın olmadığı bir uluslararası bir organizasyonun verimli olabileceğini düşünmüyorum.” diyerek çok kutuplu dünyayı desteklediklerini ve bu bağlamda Batı’nın liderliğinin sona erdiğini de dile getirmiştir. Bahsi geçen açıklamalar değerlendirildiğinde, Rusya’nın Batı Dünyası karşısında oluşturulmaya çalışılan cepheye önderlik etmek istediği anlaşılmaktadır.” yorumunda bulundu.

“Moskova, eski ihtişamlı günlerine geri dönebileceğini düşünüyor”

Rusya; Türkiye, Çin ve Hindistan gibi yükselen güçleri bir araya getirmeye çalışmaktadır.” diyen Dr. Dinmuhammed Ametbek, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bunun sebebi ise genel olarak ABD’nin liderlik ettiği uluslararası düzenden en çok zarar gören aktörlerin başında bu ülkelerin gelmesidir. Moskova, bu devletleri bir araya getirebilmesi halinde, eski ihtişamlı günlerine geri dönebileceğini düşünmektedir. Ancak bu noktada G7 oluşumunun Rusya’nın ‘birinci sınıf güç’ olmadığını hatırlatan organizasyon olduğunu da vurgulamak gerekir.”

“Batı’nın ‘Düşman Rusya’ algısının değişmediği anlaşılmıştır”

Soğuk Savaş’ın sonlarına doğru Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov ve daha sonra SSCB dağıldıktan sonra da Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yeltsin’in dış politika önceliği, ülkesini Batı dünyasına entegre etmek olduğunu hatırlatan Dr. Dinmuhammed Ametbek, şunları söyledi:

Bu nedenle de Rusya’nın 1997 yılında ABD, Birleşik Krallık, Almanya, Fransa, İtalya, Japonya ve Kanada’dan oluşan G7’ye katılması ve oluşumun adının G8 olarak değişmesi, Moskova’nın başarısı olarak değerlendirilmiştir. Ancak Rusya’nın bu şekilde ‘birinci sınıf’ devletlerin arasına dahil edilmesinin bu ülkeye somut bir faydası olmamıştır. Aksine NATO sınırları doğuya doğru genişlemiş ve Batı’nın ‘Düşman Rusya’ algısının değişmediği anlaşılmıştır. Bir diğer ifadeyle Soğuk Savaş’ın sona ermesi, Rusların düşündüğü gibi bir uzlaşı değil; Batı’nın mutlak galibiyeti olarak değerlendirilmiştir.

“Batı, Rusya’yı eşit bir partner olarak görmüyor”

ANKASAM Avrasya Masası Başkanı Dr. Dinmuhammed Ametbek, “Rusya’nın G7’ye alınması da hak edilmiş bir ödül değil; Batı’nın Rusya’ya bahşettiği bir iyilik anlamına gelmiştir. Batı, Rusya’yı eşit bir partner olarak görmek bir yana, Soğuk Savaş sonrasında onun çıkarlarını göz ardı eden bir yaklaşımı benimsemiştir. Bu süreç, 2000 yılında Putin’in iktidara gelmesiyle daha da derinleşmiştir. Nitekim 2000’li yılların ortalarından itibaren Batı, Afganistan aracılığıyla Güney Asya’ya ve Irak aracılığıyla Ortadoğu’ya; yani Rusya’nın yakın çevresine müdahale etmeye başlamıştır. Hatta bununla da yetinmeyen Batı, ‘renkli devrimler’ aracılığıyla, eski Sovyet ülkelerini şekillendirmeye başlamıştır.” şeklinde konuştu.

“‘Birinci sınıf devlet’ statüsü, yine Batı tarafından alınmıştır”

Kırım’ın ilhakı, Rusya’nın G8’den çıkarılmasına sebep olduğuna dikkat çeken Dr. Dinmuhammed Ametbek, şunları söyledi:

Böylece Batı tarafından Rusya’ya bahşedilen sözde ‘birinci sınıf devlet’ statüsü, yine Batı tarafından alınmıştır. Bundan sonraki aşamada Rusya, ‘büyük güç’ statüsünün birileri tarafından verilmeyeceğini; kendisinin bu statüyü kazanması gerektiğini anlamış ve bu doğrultuda askeri anlamda dünyanın çeşitli coğrafyalarında güç kazanmaya öncelik vermiştir.

“Türkiye, İran, Çin ve Hindistan, Rusya’nın sözüne itibar edilmesini sağladı”

2015 yılında Rusya’nın Esad rejimine destek vermek için Suriye’deki sürece aktif bir şekilde dahil olması, Moskova’nın bölgedeki konumunu güçlendirdiğini söyleyen Dr. Dinmuhammed Ametbek, “Bu durum, başta ABD olmak üzere hem büyük güçlerin ve hem de Türkiye, İran, Çin ve Hindistan gibi küresel güç adaylarının Rusya’nın sözüne itibar etmesini sağlamıştır. İşte böyle bir konjonktürde, G7 ülkelerinin Rusya’nın oluşuma geri dönmesi meselesini tartışmaya başlamaları oldukça önemlidir.” değerlendirmesinde bulundu. 

“‘Yükselen Güçlerin G7’si’ ya da ‘Doğu G7’si’ adı verilebilir”

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşları, Türkiye ile ABD arasındaki gerginlik ve diğer bölge ülkelerinin ABD’ye karşı Rusya’ya yönelmeleri, Moskova’nın yükselen güçlerin lideri olabileceğine işaret etmekte olduğunu belirten Dr. Dinmuhammed Ametbek, şöyle devam etti:

Sonuç olarak Rusya, Batı’ya karşı yeni bir cephe oluşturmak ve yükselen güçlerin yer alacağı bu cepheye önderlik etmek istemektedir. Bu çerçevede yakın gelecekte Rusya’nın liderliğinde G7 benzeri bir oluşumun kurulması gündeme gelebilir. Bu oluşuma, ‘Yükselen Güçlerin G7’si’ ya da ‘Doğu G7’si’ adı verilebilir. Burada ‘Doğu’dan kast edilen coğrafi olarak doğu olmayıp; Batı’nın karşısında yer alan aktörlerdir. Nitekim Batı; Rusya, Türkiye ve Çin gibi ülkelere kendi çıkarlarını dayatarak “ötekiler” arasındaki işbirliğini tetiklemektedir. Yani Batı, kendi elleriyle, Doğu’yu oluşturmaktadır.

“Türkiye’nin ‘Yeniden Asya’ vurgusuyla başlattığı açılımla da uyumlu”

Doğu-Batı denklemi dikkate alındığında, uluslararası örgütlerin büyük çoğunluğunun özellikle 11 Eylül sonrası süreçte uluslararası niteliğini kaybetmesi ve Batı eksenli bir görünüm kazanması tepkilere yol açtığını belirten ANKASAM Avrasya Masası Başkanı Dr. Dinmuhammed Ametbek, sözlerini şöyle tamamladı: 

Mevcut haliyle G7 oluşumu da Batı dünyasını temsil eden tek taraflı bir oluşum haline dönüşmüştür. Batı, tüm bu gelişmelere rağmen bu örgütler üzerinden dünyayı eskisi gibi yönetmeye çalışmaktadır. Ancak küresel siyasetin ve ekonominin merkezinin Kuzey Atlantik’ten Asya’ya kaymakta olduğu açıktır. Bu nedenle Türkiye, Çin ve Hindistan gibi yükselen güçler, küresel sistem üzerinde daha çok söz hakkına sahip olmak istemektedir. Lakin dünyadaki üstün konumunu kaybetmek istemeyen Batı, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki dönemde oluşturduğu tekelini sürdürme gayreti içerisindedir. Bu tekelci anlayış, yukarıda da değinildiği üzere, yükselen güçleri dışladığı için G7 gibi oluşumların uluslararası niteliğinin yitirmesine sebep olmaktadır. Bu yüzden de Putin’in açıklaması, G7’nin uluslararası kimliğinin tartışmaya açmıştır. Mevzubahis tartışma ise ‘Batı G7’si’ne (The Western G7) karşı, ‘Doğu G7’sinin (The Eastern G7) oluşturulmasının zamanının geldiğini gözler önüne sermektedir. Türkiye açısından bakıldığında ise Washington ile Moskova arasında denge kurmaya çalışan Ankara’nın böyle bir girişimi yararlı bulacağı düşünülebilir. Bu durum, Türkiye’nin ‘Yeniden Asya’ vurgusuyla başlattığı açılımla da uyumludur. Üstelik böyle bir organizasyon, Ankara’nın sadece Avrasya’daki konumunu değil; aynı zamanda küresel ekonomideki yerini de güçlendirecektir.”

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Selman

Kime ne Rusya nin yada onun bunun hayallerinden?!! Senin amacin ne esas, bre gafil? Sen özüne yani Hak'ka dönebilecekmisin, yeniden islam nizamini ulkende hakim kilip ummeti muhammede liderlik edebilecekmisin, sen bundan haber ver!!? Yoksa davam davam deyu; ister gonullu yada gönülsüz halen hizmet ettigin batinin, isterse doğunun kucaginda tam gaz munafikliga devam mi edeceksin? Batıymış, Doguymus euzu billa! la havle vela kuvvete illa billa aliyhil azim. HasbinAllah ve nimel vekil.
 • Yanıtla

Abdullah Murat

Müslümanın islam birliğinden başka bir kurtuluşu olamaz 2 tarafta müslüman katili Allahın dost olmayın dost olan olnlardandır hükmü vermiş olduğu kafirler guruhudur. Dünya menfaati için Allahın hükümlerine yüzçevirmenin büyük sonuçları olur. Allahın hükümleri şaka değildir. Ben müslümanım imanlıyım demen fayda vermez çünkü fiiiler ebedi cehennemlik yapabilir Bu hükmü Allah veriyor Misal cinayet işleyenin katilin hükmü ebedi cehennemlik olmak ve lanetlenmektir. Bu katil ben müslümanım dese namaz kılsa bu hükmü değiştiremez Allahın bu gibi küfür kafir hükmü verdiği büyük suçlar hainlikler vardır Biride hristiyan ve yahudileri dost edinmektir. Bir diğeri Allahın hükümleriyle adaleti sağlamamaktır Bu Allahın ayetlerini satmak olarak bildirilmiştir Allahın ayetleri anasından anamızdan karımızdan karısından büyüktür vatandanda büyük hepsini kapsayacak kadar büyüktür Bundan büyük hainlik yoktur Bunu yapanlar kafirlerdir Hükmü vardır Gerçek bayrak sancak Allahın hükümlerinin hakim kılınmışlığıdır Allahın hükümlerini istemyene o hükümlere teslim olmuş anlamındaki müslüman bile değildir Bu laiklik yüzçeviriş ile dinini ticaret ve dünya faydalanması haline getirmiş olanlar cehennemlik olmaktadırlar. Laiklik din özgürlüğü değildir kendi helal haram ve farzları vardır Bunlara boyun eğdirir müslümanın ise buna boyun eğmesi yasaklanmıştır. Bunun haham ve papazları rab edindiler ayeti bunun şirk olduğunu bildirmekteir Onlar Allahın hükümleri kitabı varken onlara tabi oldular şimdisi modern papaz ve hahamlar kanun koyucular ve tüm halk demokrasi ile bu işe ortak olmakta. islam müslümanlar pranga altına alındı. En büyük kötülüklere dinden çıkaran büyük suçlara sessiz kalmak mümkün değildir Heleki bu küfre adapte olmak döndürülmek gibidir. Cennete girmenin bir şartı olarakta bu büyük suçlara bulaşmamak gerektiği bildirilmiştir Büyük günahlar haram gibi değildir Haram domuz haramdır açlık anında günaha meyletmeden yenebilir Ama küfür bunun için hicret yada cihad gereklidir ölümüne kaçılması gerekli olandır islam ne kadar şerefse çıkmamak öyledir Ashabı keyhf döndürülmek için mağaraya sığınmıştır. Döndürülmek yani ilahın hükümleri varken küfre boyun eğdirilmek olmaktadır.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23