• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Anensefali nedir? Bebek ve çocuklarda anensefali belirtileri nelerdir?

Doğumla birlikte ortaya çıkan şekil bozuklukları elbette her aile için korkutucu. Ancak günümüzde gelişmiş tıp imkanları sayesinde birçok hastalığı daha iyi anlamak mümkün olmaktadır. Bu hastalıklardan biri olan anensefali nedir, nedenleri nelerdir, nasıl tanı konur ve tedavi edilir konularını haberimizin devamında bulabilirsiniz.

Yeniakit Publisher
2020-03-12 19:05:00 -
Anensefali nedir? Bebek ve çocuklarda anensefali belirtileri nelerdir?

Türkiye'de de oldukça yaygın olan anensefali hastalığı dünya üzerinde her beş bin bebekte görülmektedir? Peki anensefali hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir? Tanısı nasıl konulur ve tedavi yöntemi nasıldır?  Anensefali hastalığıyla ilgili tüm merak ettikleriniz ve detaylar haberimizde. 

 

ANENSEFALİ NEDİR?
Bebeklerde beynin ya da kafatasının tamamlanamaması ile gelişen kusurlar ve hasarlar anensefali olarak adlandırılır. Şekli itibariyle oldukça belirgin bir hastalık olan anensefali, bebeklerin kafatasının bir kısmının açık ve eksik bir şekilde meydana gelmesi ile kendini gösterir. Anensefalik bebeklerde beynin düşünme ve koordinasyon yetilerini sağlayan ön beyin kısmı bulunmamaktadır. Beynin kısmen gelişmiş olan diğer kısmı kafatası kemiği ile kapanmış ya da kapanmamış olabilir. Bu hastalık ile doğan bebekler ne yazık ki kısa bir süre sonra kaybedilmektedir. Ancak yoğun bakım altında anensefali tanısı alan bebeklerin 2 ila 3 yaşına kadar yaşatılabildiği görülmüştür.

Anensefali hastalığı olan bebeklerde nöral tüp adı verilen ve sinir sistemiyle omuriliği de kapsayan bir diğer yapı da zarar görür. Normal gebeliklerde döllenmeden sonraki 4. haftada nöral tüpün kapanmış yani tamamlanmış olması gereklidir. Nöral tüpün gelişememesine bağlı birtakım doğumsal sorunlar, anensefaliye eşlik edebilir. Beyin ve omurilik kökenli sinirlerin açıkta kaldığı craniorachischisis, omurga boyunca kapanmama defekti ile görülen spina bfida, beyin ve zarının kafa tası boşluklarından çıkması ile gelişen ensafalosel ve başın omurilik problemlerinden dolayı arkaya doğru gelişmesi ile karakteri inensefali hastalıkları bunlara örnektir.

Anensefalinin nedenleri için tek ve kesin bir yanıt henüz bulunamamıştır. Ancak uzmanlar birçok farklı etmenin bir araya gelerek bu hastalığa neden olduğu konusunda hemfikirdir. Anensefali nedenleri başlıca şu şekilde sıralanabilir:

Daha önceki gebeliklerde de anensefali yaşanmış olması

Ateşli hastalıklar

Gebelikte kullanılan ilaçlar

Anne adayının obez olması

Gebeliğin riskli dönemlerinde aşırı sıcağa maruz kalmak

Folik asit, B6 ve B12 vitaminleri, çinko ve selenyum eksikliği

Metabolik nedenler

Genetik faktörler

ANENSEFALİ TANISI

Beynin gelişiminin tamamlanmakta olduğu evrelerde eğer herhangi bir tıbbi kontrol yapılmışsa anensefalinin anlaşılması mümkün değildir ve anne sorunu ancak doğum sonrası öğrenebilir. Her geçen gün ilerleyen tıbbi imkanlar sayesinde gebeliğin 3 ya da 4. haftalarında yapılan ultrason görüntülemeleri, amniyosentez ve alfa-fetoprotein testleri sayesinde doğum öncesinde anensefali tanısı konabilmektedir.

ANENSEFALİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Anensefalik doğacak olan çocuklar genelde hamiliğin 37. haftasında dünyaya gelir. Yeni doğanın kilosu beyin haricinde normaldir. Ancak kafatası üzerinde görülen bir kusur, kafa derisinin bulunmaması, beynin yerinde fibröz doku katmanı bulunması gibi gözlemsel yöntemlerle hastalık anlaşılmaktadır.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Düşün

Kimyasallar, aşılar, ilaçlar, GMO gıda...bilerek insanların soyuna müdahale ediliyor..
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23