• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Amerika'yı keşfeden ismin heykeli kaldırıldı

Amerika kıtasını keşfeden Kristof Kolomb'un heykeli isminin verildiği Columbus şehrinden kaldırıldı.

Yeniakit Publisher
2020-07-03 00:20:00 - 2020-07-03 00:23:22
Amerika'yı keşfeden ismin heykeli kaldırıldı

ABD'de siyahi George Floyd'un polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan eylemler sonrasında ırkçı ve sömürgeci kişilere ait heykellere yönelik tartışmalar devam ediyor. Amerika kıtasını keşfeden İtalyan Kaşif Kristof Kolomb'un heykeli adının verildiği Ohio eyaletinin başkenti olan Columbus şehrinden bugün vinç yardımı ile kaldırıldı.

Columbus Belediye Başkanı Andrew Ginther, yaptığı açıklamada "Heykel toplumumuzdaki birçok insan için baskıyı ve bölünmeyi temsil ediyor. Bunlar bizim şehrimizi temsil etmeyen şeyler. Artık çirkin geçmişimizin gölgesinde yaşamayacağız" ifadelerini kullandı.

Ginther, heykelin güvenli bir depoya taşınacağını aktarırken, heykelin yerine sanat komisyonu tarafından neyin koyulacağına karar verileceğini açıkladı. Belediye Başkanı, "Heykelin yerini değiştirerek, sistemik ırkçılığın sona ermesi için anlamlı ve kalıcı bir adım daha atıyoruz" dedi.

Öte yandan Kolomb'un kaldırılan heykeli 1955 yılında İtalya'dan ABD'ye hediye olarak gönderilmişti. Kolomb, uzun yıllardır Amerika kıtasının keşfi sırasında yerli halkı katlettiği gerekçesiyle, ırkçılık ve sömürgecilik karşıtları tarafından sık sık eleştiriliyordu.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ayhan Sırma

Amerika kıtasını keşfeden Amerika vespuci değilmiydi!
 • Yanıtla

Ulvi

Kristof Kolomb Amerika kıtasını keşfeden kişi değil tabiki.Amerika kıtasının ve Amerikalı yerli halkın katilidir.Beyaz adam eline geçen herşey gibi Amerika´nında içine etti.Heriflerin(Batı) tarihi Dünya soykırım tarihinden oluşmasına rağmen utanmadan Türklere iftira atıyorlar.Ulan fethettiğimiz yerlerde soy kırım yapmış olsaydık,Yunanistan ve Avrupanın yarısı İslamın kalesiydi.Sömürmek için fink attığınız yerler zaten bizim elimizde idi.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı