• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Amerikan rüyası kabusa döndü

Zengin hayatlarıyla övünen Amerikalılar, koronavirüs salgınında kâbusu yaşıyor.

2020-03-27 11:16:00 -
Amerikan rüyası kabusa döndü

 Münübe Yılmaz 

Virüse yakalanan vatandaşından 35 bin dolar tedavi ücreti alan ABD, hastanelerdeki tıbbi malzeme yetersizliğine de çare bulamadı. New York’taki hemşireler, çöp poşetlerini kendilerine önlük yapıp, sosyal medyadan “Önlük ve maske istiyoruz” çığlığı attı.

Zenginliği ve görkemli yaşantısıyla caka satan Amerika, koronavirüs karşısında çaresizlik yaşıyor...

Yeni tip koronavirüs kaynaklı ölü sayısının bin 100’ü aştığı, vaka sayısının da 70 bini devirdiği ABD’de bilanço giderek ağırlaşırken, sağlık sistemindeki çöküş büyüyor. Salgına yakalanan vatandaşını ancak 35 bin dolar karşılığında tedavi eden Washington, hastanelerdeki tıbbi malzeme yetersizliğine de çare bulamadı. ABD’de koronavirüs salgınının merkezi haline gelen New York’ta önlükleri tükenen bazı hemşireler çöp poşetlerinden yaptıkları önlükleri giydi. 

Mount Sinai West hastanesinin hemşireleri, önlük haline getirdikleri çöp poşetlerini giyerek fotoğraflarını sosyal medyada paylaştı. Facebook hesabından paylaşılan fotoğrafın altında “Hastanede laboratuvar önlüğü kalmadı. Maske de yok ve tek kullanımlık maskeleri tekrar tekrar takıyoruz” diyerek acil yardım çağrısında bulundu.

Ülkedeki vakaların yaklaşık yüzde 50’sinin bulunduğu New York’ta özel harekat ekipleri sokaklara inerken, yağma olaylarına karşı tedbirler artırıldı.

Salgının yeni üssü ABD

Amerika’da salgının hızla yayılması sonrası Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) “salgının yeni merkez üssünün ABD olabileceği” uyarısı endişeleri daha da artırdı. Harris, son 24 saatte Avrupa ve ABD’den bildirilen Kovid-19 vaka sayısının tüm dünyadaki vaka sayısının yüzde 85’ini oluşturduğunu vurgulayarak, “ABD’nin salgının yeni merkez üssü olabileceğine” dikkati çekti.

ABD’de virüse ilk kez, 21 Ocak’ta Washington eyaletinde 30’lu yaşlarda ve son dönemde Vuhan’a seyahat eden bir erkekte rastlandı. Trump yönetimi yeterli önlem almamak ve test kitlerini pahalı olması nedeniyle eleştiren Amerikalılar, 2.2 trilyon dolarlık yardım paketinin bir an önce hayata geçirilmesini ve önlemlerin artırılmasını istiyor.

İşsizlik rekor kırdı

Ülkede salgın sebebiyle toplu işten çıkarmalar yaşanırken işsizlik maaşı başvuruları 3 milyon 280 bine yükselerek rekor kırdı. Söz konusu artış “ABD’nin yaşamakta olduğu tarihin en uzun süreli istihdam artışının sonu geldi” şeklinde yorumlandı.


Yeni Akit Gazetesi
Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı