• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Amerika'da bir gösterici öldürüldü

Polisin bir siyahı vurmasıyla başlayan olaylar ikinci akşam çatışmaya dönüştü, polis yüzlerce protestocuyu durduramayınca kente Ulusal Muhafızlar çağrıldı ve olağanüstü hal ilan edildi. Bazı iş yerlerinin yağmalandığı Charlotte'ta çok sayıda gösterici gözaltında.

2016-09-22 09:35:00 -
Amerika'da bir gösterici öldürüldü

ABD'nin Kuzey Carolina eyaletine bağlı Charlotte kentinde şiddet dolu ikinci akşamın ardından olağanüstü hal ilan edildi. Polisin bir siyahı vurmasıyla başlayan protesto sırasında bir gösterici daha öldürüldü, sokağa dökülen yüzlerce kişi polisle çatıştı.

Polis araçlarına saldıran öfkeli kalabalık, güvenlik güçleri tarafından durdurulamadı. Bunun üzerine yerel yönetim kente Ulusal Muhafızları çağırdı.

Charlotte'ta bir gösterici öldürüldü

Kuzey Carolina eyalet valisi Pat McCrory, olağanüstü hal kararını "Vatandaşımıza, polisimize ya da çevreye yönelik herhangi bir saldırı hiçbir şekilde kabul edilemez" ifadesiyle savundu.

Göstericilerin kontrolden çıktığını belirten Charlotte Polis Şefi Kerr Putney ise, "Bu dakikaya kadar sabırlı bir şekilde bekledik fakat göstericiler şiddete dönük eylemler gerçekleştiriyor. Polise pet şişe ve benzeri nesneler fırlatıyorlar. Tekrar düzenin sağlanmasının vakti geldi" dedi.

Charlotte'ta bir gösterici öldürüldü

PANKARTLARIN DİLİ

Reuters haber ajansı, bazı işyerlerinin yağmalandığını aktarıyor. Ajansın geçtiği fotoğraflardan birinde, göstericilerin bir bardan yangın tüpü aldığı görülüyor. Bazı göstericiler ise yoldan geçen araçları tekmeledi.

Kadın-erkek yüzlerce gösterici, taşıdıkları birçok pankartla yine seslerini duyurmaya çalıştı: 'Adalet! Mazeret yok', 'Bizi öldürmeyi durdurun', 'Siyahların yaşamı için adalet.'

Akşamın sonunda polis çok sayıda göstericiyi gözaltına aldı.

Charlotte’ta son bir yılda polis tarafından vurulan altıncı sivil olan 43 yaşındaki Keith Lamont Scott, önceki gün hayatını kaybetmişti.

Charlotte'ta bir gösterici öldürüldü

Polis siyah Amerikalının elinde silah olduğunu savunsa da, görgü tanıkları kurbanın elinde yalnızca Kitap olduğunu aktarıyor.

Bir şüpheliyi ararken Scott'ı vuran polis süresiz izne ayrıldı.

ABD'de 2016 yılı başından bu yana polisin öldürdüğü sivillerin sayısı 500'ü aşkın. Kurbanların çoğu ise siyah.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı