• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Almanya ve ABD'den Yahudiler için dikkat çeken kararlar!

Alman Silahlı Kuvvetleri, bünyesindeki Yahudi askerler için bir asrın ardından ilk defa bir haham görevlendirileceğini açıkladı. Öte yandan, ABD Başkanı Donald Trump ise, Yahudiliği sadece din değil aynı zamanda etnik grup olarak tanımlayan başkanlık kararnamesini imzaladı.

Yeniakit Publisher
2019-12-12 13:21:00 - 2019-12-12 13:26:42
Almanya ve ABD'den Yahudiler için dikkat çeken kararlar!

Alman Silahlı Kuvvetleri, bünyesindeki Yahudi askerler için bir asrın ardından ilk defa bir haham görevlendirileceğini açıkladı. Alman Savunma Bakanı Kramp-Karrenbauer alınan karar için "Yahudilerin ülkenin bir parçası olduğuna gösterge" yorumunu yaptı.

Twitter üzerinden açıklama yapan Bakan Annegret Kramp-Karrenbauer, "Bugün yapılan kabine toplantısında Yahudi askerlerimiz için önemli bir mesaj gönderdik. Yaklaşık 100 yılın ardından Alman ordusunda Yahudi bir haham görev alacak" ifadelerine yer verdi.

Euronews'ten Enis Günaydın'ın haberine göre, kararla birlikte ordu içerisinde sayılarının 300'ü bulduğu düşünülen Yahudi askerler, görevleri kapsamında ortaya çıkan dini sorunlar için hahama danışabilecek.

İmamlar da görevlendirilebilir

Öte yandan Alman ordusunda görev yapan 3 bine yakın Müslüman asker için de imamların görevlendirilmesi için çalışmalar devam ediyor. Ancak ülkede Müslümanları temsil eden merkezi bir yapının bulunmaması nedeniyle görüşmeler aksamaya uğradı.

Ordu içerisindeki 94 bine yakın Hristiyan askere destek olmak için halihazırda çok sayıda rahip görev yapıyor.

Trump kararnameyi imzaladı

Öte yandan, ABD Başkanı Donald Trump ise, Yahudiliği sadece din değil aynı zamanda etnik grup olarak tanımlayan başkanlık kararnamesini imzaladı.

Amerikan kamuoyunda tartışmalara neden olan kararnamenin sonucu olarak Yahudilere karşı ayrımcılık "temel insan haklarının ihlali" şeklinde nitelendirilecek. Bu da özellikle etnik ayrımcılığa karşı yürürlükte olan yasaların antisemitizm suçlamalarına da uygulanabileceği anlamına geliyor.

Yahudi karşıtı okullara devlet desteği kesilebilecek

Başkanlık kararnamesi ABD'de bazı üniversitelerde başlatılan İsrail hükümetine karşı boykot hareketi sonrasında geldi. Hareketin bu üniversitelerde bulunan Yahudi öğrencilerin dışlanmasına neden olduğu ileri sürülüyordu.

ABD'deki yasalar, etnik grup veya milliyet ayrımcılığı yapan okul ve üniversitelere devlet yardımının kesilmesine izin verirken din ayrımcılığı durumunda bu imkanı sunmuyor. Yahudiliğin bir etnik grup olarak nitelendirilmesi, özellikle boykotun yürütüldüğü üniversitelere yardımın kesilmesini mümkün kılıyor.

Kararname amerikan kamuoyunu ikiye böldü

Euronews'ten Enis Günaydın'ın aktardığına göre, Trump'ın Yahudi kökenli damadı ve başdanışmanı olan Jared Kushner'in fikriyle hazırlandığı belirtilen söz konusu kararname ülkede tartışmalara yol açtı.

Bazı taraflar Trump'ın bu kararından duyduğu memnuniyeti dile getirirken, bazıları da kararnamenin "ifade özgürlüğüne yönelik bir saldırı" olduğunu belirtti. İddialara yönelik cevap niteliğinde bir köşe yazıı kaleme alan Kushner, kararnamenin Yahudiliği bir milliyet olarak nitelendirmediğini savundu.

"Antisemitik canavarları kahredeceğiz"

Kararname, Yahudilerin dini bayramı Hanukah için Beyaz Saray'da düzenlenen kutlama sırasında imzalandı.

Başkan Trump etkinlik sırasında yaptığı konuşmada, New Jersey eyaletindeki bir Yahudi marketinde yaşanan silahlı saldırıyı hatırlatarak, "Ne zaman ve nerede olurlarsa olsunlar antisemitik canavarları kahredeceğimize yemin ediyorum" ifadesini kullandı.

İsrail’in başkentini Kudüs olarak tanıma ve Golan Tepeleri'nde İsrail’in egemenliğini tanıma kararlarını anımsatan Trump, “Bunların hangisi daha önemli diye sordum. İran ile nükleer anlaşmadan çıkmanız hepsinden daha önemlidir dediler” şeklinde konuştu.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

YORUM

Siyonist evangelist lerden büyük savaşa hazırlık
 • Yanıtla

hizipsavar

bunlar sapan kıran otu gibidir. yeşemesine ve büyümüsene izin verirsen tarlan elden gider. BENDEN SÖYLEMESİ
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23