Alkol satış yasağı deliniyor!

AK Parti hükümeti tarafından alkol ve alkollü içkilerin satışına yönelik düzenleme kapsamında 10 Eylül 2013 tarihinde yürürlüğe giren yasa en çok da birtakım polislere fayda sağladı.

14 Haziran 2018 Perşembe 22:45

Taha Emre ÖZDEMİR / Yeniakit.com.tr - 

ALKOL SATIŞ YASAĞI SAĞLIKLI UYGULANAMIYOR

Yaşanan tüm tartışmalara rağmen dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararından vazgeçmemesi ile 6487 sayılı bazı kanun ve kanun hükmündeki kararnamelerde değişiklikler yapıldı. Buna göre getirilen yasaklardan bir taneside alkollü içeceklerin; büfe, tekel bayi ve marketlerde saat 22:00'den sonra satılamayacak olmasıydı. Ancak yasağın uygulanmasında başta İstanbul olmak üzere birçok kentte aksaklıklar yaşandı.

Yeniakit 22:00'den sonra alkol satışı yasağını umursamayan market ve tekel bayilerini araştırdı. Ulaşılan bilgilere göre, İstanbul'da bulunan tekel bayi ve büfelerin tamamına yakını, yasaklanan saatten sonrada satışlarına devam ediyor. Hatta 24 saat açık olma ruhsatına sahip birçok büfe ve tekel bayidede günün ve gecenin her saati alkollü içecek satışı yapılıyor. Üstelik bu satışlar megakentin en işlek noktalarında gerçekleşiyor. Vatandaş 24'çü tabir edilen işletmelerin adresini taksicilerden alarak ulaşımıda onlarla sağlıyor.

NASIL BU KADAR RAHATLAR?   

Cevabı inanması güç olsada çok basit. İddialara göre tekel bayiler bölgelerindeki yasa uygulayıcısı kolluk kuvvetleri ile yakın ilişki içindeler. Şöyle ki yasağı uygulamayan hemen her tekel bayisinin arkasında bir polis var. Söz konusu yetkili polisler işletmelerden düzenli olarak sigara, içecek ve bir miktar para alıyorlar. Kendi nöbetleri dışında yaşanacak suçüstü ya da baskı uygulanması durumlarındada telefonla devreye girerek 'Rüşvet' aldıkları tekel bayisinin problem yaşadığı kolluk kuvvetleri ile iletişime geçiyor ve sorunu çözüyorlar. Bu sayede tekel bayi işletmeleri en işlek caddelerde de olsa yasayı rahatlıkla delebiliyor. Tabi işletmecilerde arkalarına aldıkları bu güce rağmen tedbiri elden bırakmıyor. Mesela alışveriş yapan kişiye verilen ürünler gazete kağıtları ile izole edilerek beyaz bir poşete yerleştiriliyor. Müşteri poşetini göstermemesi konusunda uyarılıyor. Tanımadıkları simalara eğer güvenmezlerse yasak olan saatten sonra kesinlikle satış yapılmıyor.

Emniyet teşkilatında yaşanan bu çatlak sebebiyle kanun sağlıklı bir şekilde uygulanamazken ek denetimlerin yapılması gerekliliğini de gözler önüne seriyor.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Haziran 2018 Perşembe 22:45

YORUM YAZ

 • 225 ay önce
  milletin alkolünden devlete ne
 • servetservet6 ay önce
  gözünle gördünmü emniyete iftira atıyorsun..
 • <><>9 ay önce
  YAAV SİZE NE SİZE NEEEEEEEE İNADINA DAHA ÇOK İÇİCEZ
 • Salih DemirSalih Demir9 ay önce
  Kimsenin içeceği alkole karışamayacağınızı öğrenmişsinizdir umarım artık.
 • Gokhan GunesGokhan Gunes9 ay önce
  Tepedeki calar da asagidaki bakar mi, o da alacak rusvetini tabi.
 • Miletin iradesiMiletin iradesi9 ay önce
  Sadece istanbulda değil Aydın,dada Aynı durum mevcut; üstelik chp belediyesi ekmek satış noktası gibi cep büfeler oluşturmuş durumda.
 • osman demirosman demir9 ay önce
  Devletin vergisi var orda yiyosa tamamen yasaklasın varmı ....hadi yasaklayında görelim ...
 • ABDULCABBARABDULCABBAR9 ay önce
  RÜŞVET,EGO ,GÖZ YUMMA,KOMPLEKS,NEOPOTİZM.BÖYLE POLİSLERİNATILMASINI İSTİYORUM. TEMİZLİK YAKINDIR ?????
 • Alkol yasağı Alkol yasağı 9 ay önce
  Bence alkol yasağı gündüz olsun.gündüz içmesinler.aabah 7 den akşam 5 satılmasın.mesela Amsterdam da hiç öyle şeyler YÖK.bu sayede güvenli bir şehir olmuşlar.herçekten yasaklayınca sorunu çözmüş oluyorsun.
 • komünistkomünist9 ay önce
  alkolden alınan vergilerle maaşları ödenen polisler mi alkol satışını engelleyecek
 • fatoşşşşşşşşşfatoşşşşşşşşş9 ay önce
  yahu bu uyuşturucu madde değilki. alkol sigara 22,00 den sonra satılsa ne olurki. bir milleti bu kadar fazla sıkarsanız seçimde oyunun rengi kara olur sadece. bu devlete bir şey kazandırmaz. zaten her satış içinde vergiside ödeniyor.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Mart 2019