Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu'nun Cumhurbaşkanı adayı belli oldu!

Eski Bakan Ali Babacan ile eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kuracağı yeni partilerin Cumhurbaşkanı adayının 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olacağı iddia edildi.

11 Eylül 2019 Çarşamba 17:52
Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu'nun Cumhurbaşkanı adayı belli oldu!

Eski Bakan Ali Babacan ile eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kuracakları yeni partilerde ortak kararla 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü 2023 yılındaki seçimlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın karşısına rakip olarak çıkartacakları öne sürüldü.

Ankara’da siyaset sahnesi yeni parti girişimleri ile hareketleniyor. Önce eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “Yeni bir hali yeni bir yola bağlamak kaçınılmaz. O yeni yol yeni bir partiye yönelir mi yönelir” sözlerinin ardından partiden ihraç için düğmeye basıldı. Davutoğlu ekibinden “Artık partileşme kaçınılmaz” açıklamaları gelirken eski bakan Ali Babacan ise kuracağı yeni parti için tarih verdi, “Takvimler 2020’yi göstermeden tüzel kişiliği kurmak istiyoruz” dedi. İki parti girişiminin de yıl sonunda resmi kuruluşlarını ilan etmesi beklenirken Meclis kulisleri de hareketlendi.

GazeteDuvar'dan Nergis Demirkaya'nın haberine göre AK Parti’de uzun yıllar etkin görevlerde bulunmuş Davutoğlu ve Babacan’ın kuracağı iki ayrı siyasi partinin hedef kitlesinin ilk etapta AK Parti seçmeni olması bekleniyor. Özellikle merkez sağda, şehirli, genç seçmenin ilgi göstermesi beklenen iki partiye dair yorumlarda bir de muhafazakar Kürt seçmen hesabı yapılıyor.

‘Yeni partiler muhafakazar Kürtlerden oy alabilir'

Muhafazakar Kürt seçmenle ilgili değerlendirmelere kaynaklık eden yorum bir kamuoyu araştırmasına dayanıyor. Seçmenin son aylardaki siyasal, ekonomik konular başta olmak üzere güncel konularda nabzını tutmak için yaklaşık 800 kişiyle yüz yüze görüşme yöntemiyle yapılan araştırmanın kayyım atamalarıyla ilgili sorusuna verilen yanıtlar dikkat çekici.

Meclis’ye konuşulan araştırmaya göre, HDP’li 3 büyükşehir belediyesine kayyım atanmasına en büyük destek MHP’li seçmenden geliyor. AK Partili seçmen ise kayyım desteğinde MHP’nin gerisinde kalıyor. Araştırmanın detaylarına göre AK Parti’yi MHP’nin altına düşüren AK Parti’ye oy veren muhafazakar Kürt seçmenin tutumu. Araştırmada AK Partili muhafazakar Kürt seçmen kayyım atamasına kesin dille karşı olduğunu ifade ediyor.

Söz konusu yaklaşım Meclis kulislerinde, “Eğer yeni partiler Kürt sorunu ile ilgili cesur söylemlerde bulunursa muhafazakar Kürtleri kendine çekebilir. AK Parti’den ilk koparacakları kesim bunlar olabilir” şeklinde yorumlanıyor. Babacan’ın röportajında kayyım atamalarıyla ilgili “Seçilmişleri sadece bağımsız yargı görevden alabilir” ve “Devlet tüm kimliklere saygı göstermek zorunda. Bu konularda ciddi sorunlar var. Bölgeler arası gelişmişlik farkı, toplum kesimleri arasında sosyo-ekonomik farklar büyük. Toplumsal hafızada derin yaralar var. Duygusal kopuşlar var. Sertlik politikalarıyla bunların çözülmesi mümkün değil. Vicdanlı olmak lazım” sözleri de bu anlamda önemli mesajlar olarak değerlendiriliyor.

‘Gül ortak Cumhurbaşkanlığına hazırlanıyor'

Eski bakan Ali Babacan yeni parti ile ilgili ilk kez verdiği röportajda, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hakkında, Cumhurbaşkanlığı makamından ayrıldığı için tarafsız kalmak istediğini ve bir siyasi parti çatısı altında olmak istemediğini söyledi; ancak destek veriyor. Ayda bir veya iki defa görüşüyoruz. Bilgi ve tecrübelerinden istifade ediyoruz” dedi. Babacan’ın bu açıklaması Meclis kulislerinde Gül’ün bir sonraki seçimde ortak Cumhurbaşkanı adaylığına hazırlandığı şeklinde yorumlanıyor.

Davutoğlu-Babacan çekişmesi

Yeni parti girişimlerinde Davutoğlu ile Babacan ekibinin birlikte hareket etmeyeceği ortaya çıktı. Babacan da bunu, “Yakın dostuz, ancak siyasetteki önceliklerimiz, izlediğimiz yöntem ve üslup oldukça farklı” sözleriyle bir kez daha teyit etti. İki girişimin yolları ayrı ancak çıkış nedenlerinde ortaklık var. Bu nedenle özellikle Davutoğlu ekibinden Babacan’a son açıklaması nedeniyle tepki geldi.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve yakın çalışma arkadaşlarının kesin ihraç talebiyle disipline sevk edildiği bir süreçte Babacan’ın ilk kez röportaj vermesi eleştiri konusu oldu. Davutoğlu ekibinden bir siyasetçi, “Bizimle ilgili bir gündem olsa hemen onlardan da açıklama geliyor. Bu önemli bir süreç. Eski Başbakan, genel başkan ihraç ediliyor. Bu röportaj bir daha bekletilebilirdi. Böylece ihraçlar bir süre konuşulabilirdi” dedi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Eylül 2019 Çarşamba 17:52

YORUM YAZ

 • FikretFikret5 gün önce
  Bunların bir iskameti yok zaten hertarafa giderler muhalefet ettikleri partiyle aynı safa gelenler acaba neye nereye hizmet ediyorlar biraz kendinize saygınız olsun tutarlı olun samiyetsiz insanin başarı şansı yok ama belliki bunların böyle derdide yok istekleri ne kadar bolerim akpartiyi üstadı fetodan ve İslam düşmanlarından sırları sivazlanir onlardan takdir alirlar
 • ArdaArda6 gün önce
  Ey insanlar ben cok uzaklardan yaziyorum bir tane abdul latif sener vardi simdi ne is yapiyor bilen varmi onlarda oyle olacaklar benim tahminim saygilarimla
 • HlyHly6 gün önce
  Babacan akp nin yeni can simidi.Danisikli dovuş sonucu kurulmuş bir parti olmadığına yeni bir hareket olduğuna çocuk klari bile inandiramazlar
 • KeramiKerami7 gün önce
  Peki kendileri ne menem parti kuruyorlar.Aday olmayacaklarsa ,Bunlar mahrem kâfir fetocu olmasın?Taktik mi? Çünkü Ahmet yıllarca fetonun saman gaztesinde yazarlık yapıyordu.Toramanagelince;oda vehmi koronun feto bağlantısı ile hareket ettiği,Amerika'da bu adamı iyi takip edin bakın nerelerden icazet peşinde.Aslinda apaçık ortada ama herşey algı ile yönetilmeye, yönlendirilmeye çalışılıyor.Boluculer,fitneler ve açıkca küfre hizmet eden bu kefereler den hesap ergec sorulacaktır.Mahkeme i Kübra diye yüce makama hesap İnşallah.
 • bahattin Tasbahattin Tas7 gün önce
  burada bu hükümetin yaptigini beyenmeyen h....lerya fetöcü ya pkk li k..peler var. önceki hükümet cok mu iyi diler.
 • ŞahinbeyŞahinbey7 gün önce
  Eskimiş...,eski...,eski...,eskimiş...Süt ve yoğurt bozulsalar yine yenilebilir. Yağ bozulsa yenilmez.
 • Hakkı AlacakHakkı Alacak7 gün önce
  Kararname de imzası olan kişilere oy yok! 
 • SamimSamim7 gün önce
  Şu adamları sürekli gündemde tutuyorsunuz. Yanlış yapıyorsunuz bırakın bu hainleri yeter artık....
 • nostaljinostalji7 gün önce
  Kimi seçerlerse seçsinler önemli değil. En kötüsü bile ülkeyi Erdoğan'dan çok çok daha iyi yönetir. Gercek bizim için bu.
 • meşemeşe7 gün önce
  degerli kardeşlerimABDULLAHbey, hdp ninchp nin iyi partinin, saadet partininahmetbeyin ali beyinpartilerinin ortakadayıolabilir aslakazanamaz,kesin,
 • EmreEmre7 gün önce
  Dertleri Ak Parti ve Erdoğan'a kaybettirip Chp'ye ve adayı İmamoğluna 2023 seçimini kazandırmak.
 • Leyla Leyla 7 gün önce
  Al takkever külah ulan zibidiler ,yediği çanağı pisleyen yedi mahalle ugursuzlari boyunuzuz ölçüsünü biliyorsunuzama genede hainlige devam ediyorsunuz .Tayyibin karşısındahiç şansınız çamuru at yapışmazsa izi kalırhesabı.bundan sonra inadina TAYYIP ERDOGANdeyecek milletnasıl olsa fetonun himmet paraları çok başka bir parti daha kurar NAL toplamaya devam edersiniz 
 • AlperenAlperen7 gün önce
  Sanki hiç kimse bilmiyormuş gibi haber yapıyorsunuz.
 • SerhatSerhat7 gün önce
  Herhalde zam şampiyonu oldu hükümet.... berat enerjiyi mahvetti ekonomiyi mahvetti....paralar yandaşa... kazzık yine vatandaşa..... poşetçi bakanlar..... bıktık.... yeni parti bence akp nin oyunu yari yarı ya bölecek rahat bir şekilde......
 • Kocasolak Kocasolak 7 gün önce
  O uyuz bu iki şebeği oynatıyor, Kayserili uyanık adam. Reisin sırtından çıktığı yere şimdi de bu hanzoların sırtında çıkacak.
 • Çukurova fatih'i Çukurova fatih'i 7 gün önce
  Siz döneklere destek veren vatan hainlerin den hiç bir farkı yoktur sizler ümmet düşmanlarısıniz
 • MahsunMahsun7 gün önce
  Yeni sistemde Cumhurbaşkanı devleti yönetiyor.Eğer bu vefasız hainler ülkeyi yönetmeye talip değillerse ne b.. yemeye parti kuruyorlar.Amaçları belli.Ya biryerlerden sufle alıyorlar ve ona göre hareket ediyorlarki bu durumda hain olurlar ya da intikam için parti kuruyorlar o zamanda alçak olurlar.Bunlar güya dindar isimler.O zaman şu kadar şeyi akıl edemiyorlar mı:eğer yaptıkları sonucunda Müslümanlar üzülür alçaklar hainler düşmanlar ateistler hristiyanlar ve Yahudiler sevinirse bunun hesabını nasıl verecekler,tüm dünya Müslümanlarının ve mazlumların elleri ahirette yakalarında olmayacak mı
 • BenBen7 gün önce
  Kurun artık şu partiyi de bizede eğlence çıksın
 • Mustafa soylutürkMustafa soylutürk7 gün önce
  Gül Hiç seçime girdi mi ?O seçime giremez zira onda seçim korkusu var.... o beyefendi hazıra konar....
 • SamiSami7 gün önce
  Kimlerde oy alır belli ama AK PARTİ ve MHP oy alamaz
 • SOKAĞIN SESİSOKAĞIN SESİ7 gün önce
  BAŞTAN BERİ SÖYLÜYORUM, AYRI GİBİ GÖRÜNÜP ÜÇÜ BİRLİKTE HAREKET EDİYOR. KESİNLİKLE ÜÇ NANKÖRLER. AAA
 • YusufYusuf7 gün önce
  Bu yeni 2 parti akp yi düşürecek. Tam destek , oyum Babacan'a.
 • Vatandaş.Vatandaş.7 gün önce
  İslam, Batı medeniyetine karşı yenilmiştir, diyen Gül'e oy yok. Solcular veriyorsa versin. Böyle bir durumda Saadet Partisi desteklenecektir. Davutoğlu kendisini harcadı. Davutoğlu'nun çeyreği kadar oy alamayacak olan Gül'e teslim oldu. Yazık oldu. Temel Karamollaoğlu başkan adayımızdır. Hayırlı olsun.
 • Sağ ve solSağ ve sol7 gün önce
  Batı, ülkemizde sağ partileri bölmekte mahir. Solu ise birleştirmekte. Kuklacı işbaşında.
 • ÇAKIR EFEÇAKIR EFE7 gün önce
  FETÖ'NÜN DON LASTİĞİ İKİ SOYSUZUN ADAYI TABİİKİİNGİLİZ KRALİYE NIŞANI SAHİBİ SÖR GÜL OLACAKTI.
 • Tr.Tr.7 gün önce
  Kürtlerden değil ama ermeni dönme kürtlerin ve kripto ermenilerin oyunu alır.Birde babayı alırlar.Babacan akıllı adamdır diğer şeytanların tuzağına düşmesin.Geçsin ekonominin başına bizi damat feritten kurtarsın.Reisede yardım etsin.Berat hindi çobanlığı bile yapamaz.Civciv güder ancak...
 • O.ural..O.ural..7 gün önce
  Davudoğlu sen ve senin gibi dönek olan mahluklara ançak senin sizin gibi ç.h.p. uşağı dönek mahluklar oy verir bu ülkeye yaptığınız hainliğin ve reise yaptığınız kalleşliğin hesabını Allah sizden soracak reisin sayesinde bir yerlere geldin kalktın kendini kuru fasulyeden nimet zannetmeye başladın dönek mahluk.
 • DedeDede7 gün önce
  Benim neyim eksik yakışıklı karizmatik 180 boy 88 kilo atletik 85 yaşım .
 • Tata TongaTata Tonga7 gün önce
  Ben olsan attan inip eşeğe binmem. Zaten Cumhurbaşkanlığı yapmışım. Tarafsız olurum, bana sorulur ise görüşlerimi bildiririm ama sahaya çıkmam... belli bir saygınlık edinmişim saygınlığıma zarar gelir...
 • ataata7 gün önce
  bi bela arıyorlar ama bakalım mevlam ne gösterecek... bu hayırsız tipler nereden hangi coğrafyadan çıkıyor hayret!!!

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Eylul 2019