• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Akşener olmayan makama talip oldu CHP destek verdi!

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in 'başbakanlığa adayım' sözlerine CHP'den destek geldi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, olmayan makama talip olan Akşener'in isteği için "Bundan daha doğal bir talep yok" dedi.

Yeniakit Publisher
2021-09-25 23:16:00 -
Akşener olmayan makama talip oldu CHP destek verdi!

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in "Cumhurbaşkanı adayı değilim, Başbakanlığına adayım" sözlerine CHP'den ilk yorum geldi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Meral hanımın bunu istemesinden daha doğal bir şey yok. Bu açıklama Cumhur İttifakı için kaygı verici" dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, önceki gün HALK TV'de Suat Toktaş'ın konuğu oldu. Akşener'in programda siyaset gündemine damga vuracak ifadeler kullandı. Son dönemde sıklıkla tartışılan "Cumhurbaşkanı adayı kim olacak" sorusuna yanıt veren Akşener, Cumhurbaşkanı değil ancak Başbakan adayı olduğunu söyledi.

"Bundan daha doğal bir talep yok"

Olmayan makama talip olan Akşener'in bu sözlerine Millet İttifakı ortağı CHP'den yorum gecikmedi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Meral Akşener'in bu talebinin son derece doğal olduğunu belirterek, "Şu anda Meral Akşener'in açıklaması Cumhur İttifakı açısından kaygı verici, Cumhur İttifakı dışındaki herkes içinde memnuniyet verici bir açıklamadır. Sayın Akşener'in parlamenter sisteme geçildikten sonra orada başbakan olmak gibi bir talebinin olmasından, bir niyetinin ve iddiasının olmasından daha doğal bir şey yok" ifadelerini kullandı.

"Demokratik bir anayasa yapmayı hedefliyoruz"

Adaylarının bütün partileri kucaklayacak bir aday olacağını belirten Özel, açıklamalarına şu şekilde devam etti:

"Biz İYİ Parti ile önceki seçimde bir ittifak yaptık. Şu anda da ülkenin içinde bulunduğu durumla ilgili tespitlerimiz ve çıkış önerilerimiz ortaklaşıyor. Bunlardan en önemlisi de önümüzdeki seçimleri hep birlikte kazanıp ortak taahhüdümüz olan güçlendirilmiş demokratik parlamenter sisteme geçiş yapmak. Bu bir önceki sisteme dönmek değil hem 16 Nisan ile hem 12 Eylül 2010 ile hem de 12 Eylül 1982 Anayasası ile yüzleşen, hesaplaşan yeni demokratik sivil bir anayasa yapmak.

"Parlamenter sisteme geçeceğiz"

Ortak önerimiz olarak bu anayasanın içinde güçlendirilmiş parlamenter sistem var. O parlamenter sistemde de bugün biz İYİ Parti ile aynı parti değiliz ama ülkenin bu büyük burhandan çıkışında reçetelerimiz ortak, birlikte hareket ediyoruz. Bunun için önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçiminde, seçildiği takdirde partisi herhangi bir partiyle irtibatı olmayacak, bütün partileri kucaklayacak, taahhütlerine uygun şekilde güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçecek bir Cumhurbaşkanı adayımız olacak"

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Bir Zamanlar Kıbrıs

Parlamenter sistemi batıl bir sistemdir
 • Yanıtla

Cemal

28 Şubat darbesinde MGK da alınan baş örtüsü ve diğer kararları iç işleri bakanı olarak uygulayacağını söyleyen yuları başkalarının elinde olan bu zevat kendini darı ambarında görüyor bu millet kendisine ihanet edenleri seçimde sandığa gömer tıpkı 2002 seçimlerinde olduğu gibi
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23