AK Partili üyenin meclise sunduğu teklif kabul edildi! İstiklal Caddesi'nin adı, "Şehit Muhammed Mursi Caddesi" olarak değiştiriliyor

AK Partili Sivas Belediyesinde meclis üyesi olan Erhak Çınar tarafından belediye meclisine sunulan ve kabul edilen teklif kapsamında Sivas'taki İstiklal Caddesi'nin ismi "Şehit Muhammed Mursi" olarak değiştirilecek.

14 Temmuz 2019 Pazar 17:19
AK Partili üyenin meclise sunduğu teklif kabul edildi! İstiklal Caddesi'nin adı, "Şehit Muhammed Mursi Caddesi" olarak değiştiriliyor

50 yıllık Sivas İstiklal Caddesi'ne, yargılandığı mahkeme salonunda şehadete kavuşan Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin adının verilmesine karar verildi. Belediye Meclisinin aldığı karar, onaylanması için valiliğe gönderildi.

Haberler.com'da yer alan habere göre, AK Partili Sivas Belediyesinde meclis üyesi olan Erhak Çınar tarafından, belediye meclisine İstiklal Caddesi'nin isminin "Şehit Muhammed Mursi" olarak değiştirilmesi teklifi getirildi. Toplanan belediye meclisinde de bu teklif oylanıp kabul edildi.

"Olay çarpıtılıyor"

Caddenin isminin değiştirilmesi teklifini belediye meclisine sunan AK Partili Meclis Üyesi Erhak Çınar ise yaptığı açıklamada, "Sivas'ta bu zamana kadar onlarca cadde ve sokak ismi değiştirdik. Bu karar da onlardan biri. Kurtuluş Savaşına vurgu yapılarak olay çarpıtılıyor. Alınan bu karar ise yasa gereği onaylanması için valiliğe gönderildi. Valilik onayı sonrası, 'İstiklal Caddesi' yazılı pano kaldırılıp yerine 'Şehit Muhammed Mursi' yazılı yeni pano konulacaktır" dedi.

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Temmuz 2019 Pazar 17:19

YORUM YAZ

 • Abdülhamit Doğrucu Abdülhamit Doğrucu 2 gün önce
  yazıklar olsun istiklal kelimesinin manasını demek bilmiyorlar.kurtuluş mücadelesinde büyük yeri olan kahramansivas şehrimizin bu mücadelede gösterdiği büyük mücadelenin anısına verilen İstiklal caddesi ismi kaldırılıyor sen bu ismi kaldırmakla o büyük hatıraya saygısızlık yapıyorsun bizimle ilgisi olmayan mursi nin isminibir yere vermek istiyorsan başka cadde başka yer bulamadın mı eyyy sıvas belediyesi başkanısenin amacın neee ?
 • 1 isi1 isi2 gün önce
  Çok isabetli olmuş. yapanlardan Allah CC razı olsun işte milli islami ahlaki duruş bu akparti belediyesi bunları yaparken CHP belrdiyeleri ibne destekliyor tuhhhhh ahlaksız pislikler size oy verende sizin gibidir aldığınız vergiler haram olsun
 • AyşeAyşe2 gün önce
  Ne alaka
 • OsmanOsman2 gün önce
  Güzel bir karar, tebrikler
 • H. Kutlay TURNH. Kutlay TURN2 gün önce
  Sivas'ın akp'li değerli belediye meclis üyeleri! Sivas'ın ciddençözümbekleyenhiçmisorunuyokdaİstiklal Savaşımızın enönemlikilometretaşlarından bu güzide şehrimizin sembolüsayılabilecekbircaddesinebir arap ülkesinin ölmüşyöneticisinin adınıvermeyeçalışıyorsunuz? Bu ülkenin var olma mücadelesinin"İstiklal" ile taçlandırılmış bir caddesinin adınıdeğiştirerek ne yaptığınızı sanıyorsunuz? O kutsal mücadele ile bir sorununuz vardaonu hafızamızdan silmek mi muradınız? Eğer öyleyseunutmayın, BAŞARAMAYACAKSINIZ!
 • YılmazYılmaz2 gün önce
  Yorumlara bakılırsa tepki epey fazla,haksızda sayılmazlar,lakin bu tepkinizi Konrad Adenauer,Simon Bolivar,Kenedy caddeleri,bunlar benim bildiklerim bu isimlere de tepki gösterseniz samimiyet belli olur,yoksa sırf Arap milletinden diye Mursi ismine tepki sağlıklı değil.
 • misafirmisafir2 gün önce
  caddeyeM. Mursi isminin verilmesinin arapçılıkla ilgisi yok. o gerçek müslümanlardan idi, doğurmadan başka bir şey düşünmeyen suriyelilerle benzerliği yoktur. Allah rahmet eylesin. güzel bir karar olmuş.
 • Çok yazıkÇok yazık2 gün önce
  Vatanı uğruna can vermiş onca şehidimizin adı varken,araplara bu yüksek mertebe neyin nesi.Etrafınıza bir bakın bakalım bir tane dostumuz varmı.Türkün Türk’ten başka dostu yok yazın bir kenara.
 • Mustafa MankaloğluMustafa Mankaloğlu2 gün önce
  AKP li belediyeler insanların sinir uçları ile oynuyor.Bu tür uygulamalar yeni Gezi Parkı olaylarını gündeme getirebilir.Nedir bu Arap seviciliği ve Cumhuriyet ,Atatürk düşmanlığı.
 • EMre BayındırEMre Bayındır2 gün önce
  Ne diye değiştiiriyorsunuz şu caddelerin, sokakların isimlerini ikide bir? Sırf bu yüzden adres bulamaz olduk. Biraz düşünceli olun.
 • Mehmet GöktepeliMehmet Göktepeli2 gün önce
  Caddenin ismi' değiştirin, 31 mart İstanbul seçimlerine de''çaldılar '' diyerek zorlama ikinci seçim yaptırılmıştı, halkın toka-tı orada 806 fark! Siz Mursi'nin adını koyunhalkta uygun zamanda koyar uygun ismi yerine.
 • MahoMaho2 gün önce
  Mursi abim mekanın cennet olsun İNŞALLAH azkaldı bizlerde geleceğiz İNNA LİLLAHİ İNNA İLEYHİRACİ UN
 • Mesut SarpMesut Sarp2 gün önce
  Kurtuluş Savaşına tabii ki vurgu yapılacak, orada dedelerimizin kanı aktı. Ve Dünyanın en güclü ülkelrine karşı savaşılarak ülkemiz düşman işgalinden temizlendi. Mursiye Allah Rahmet eylesin ama ülkemizle alakası ne? Onu Araplar düşünsün bizim sorunumuz degil. zaten şehir milyonlarca Arapla doldu insaf yani.
 • AhmetAhmet2 gün önce
  Çok yanlış bir karar kutuplaştırmaktır bu başka caddemi yok ismi değiştirilecek aptalca bir karar hatta ve göreceksiniz saldırı olarak algılanıp ters tepecek
 • zaferzafer2 gün önce
  ... haber başlıgına bakınca sanki istanbul istillal caddesinin ismi değisşiyo şeklinde...
 • Mustafa KemalMustafa Kemal2 gün önce
  Değiştirin değiştirin 4 yıl sonra her caddeye her stadyuma her köprüye her viyaduge kuvay-i milliye sehitlerinin isimleri verilecek nasıl olsa Türkiye Türklerindir ve Türkün Türkten başka dostu yoktur
 • İlhan cemİlhan cem2 gün önce
  İstklal Yüce Türk Milleti'nin bagımsızlıgını ifade eder. Sivas'ta cadde mi kalmadı İstiklal caddesini buldunuz. Bu kasıtlı degilde nedir? Ermeni misiniz siz? Ceddiniz'den Ata'nızdan utanın. Bizim Ülkemizin her metre karesinde şehit kanı vardır. Çok seviyorsanız defolun gidin Mısır'da ya da başka arap ülkesinde yaşayın
 • vayvayvayvay2 gün önce
  İstiklalin değiştirilecek bir ters manası yoktu. Daha iyisi de yok. Rahmetli Şehit Mursi yaşasaydı "Mursi mi? İstiklal mi?" istiklali seçerdi. Çok gereksiz bir değişiklik olmuş. Kaş yapayım derken tam göz çıkarmışlar.
 • Kuvayı milliyeciKuvayı milliyeci2 gün önce
  Adı değiştirecek başka cadde mi yoktu cumhuriyet düşmanlığı yaparak mursiye Fatiha mi okutturacaklarini saniyorlar
 • SeçmenSeçmen2 gün önce
  Mursiye halkı sahip çıkmamış size ne oluyor
 • Ts61MCBTs61MCB2 gün önce
  Haah her şeyi hallettuk , mursi galdi?..
 • Hayrettin HatunoğluHayrettin Hatunoğlu2 gün önce
  Acaba Mısır'da da Adnan Menderes caddesi var mı?
 • Ekolay71Ekolay712 gün önce
  Sivaslılara hayırlı olsun.bu isim bir şereftir.başımız gözümüz üstüne
 • AlperAlper2 gün önce
  ... Sıvas kongresinin yapıldığı yerin adı istiklal olmayacak da ne olacak...
 • ÜnalÜnal2 gün önce
  Istiklalin ne olduğunu bilmeyenler her halit yerler acaba şehit mursi yaşıyor ve adının istiklal yazısı silinip kendi adının yazilacagini duysaydi ne derdi mursi istiklal için değil kole olmak icin mi mücadele verdi
 • KeremKerem2 gün önce
  Asalik arap usaklari. Kimdir mursi. Bize ne!Turkiyede sehid mursi diye biri yoktur. Misirda hangi caddeye bir TURKUN adi verilmis. Yaziklar olsun! Arap usaklari!
 • Tata TongaTata Tonga2 gün önce
  Müslüman kardeşler örgütü Amerikan ürünüdür! Tıpkı Taliban gibi ışıd gibi boko haram gibi... o adam şehit falan değildir. Ha sisi ha mursi
 • VeliVeli2 gün önce
  Harika olmuş
 • mehmetmehmet2 gün önce
  bu güzel haber ışte
 • HaticeHatice2 gün önce
  Aslinda kendi ulkesinde hain birisinin secilme hakki elinden alinmis mumin bir baskan sehit edilmis oldugu icin bana gore iyi dusunulmus cunku ulkesinde buna musade edilmezdi ismi bizim ulkemizde yasasin ve kendi ulkesindeki firvuna ders olsun
 • MuratMurat2 gün önce
  Bence mursi gibi bir lider için bu yrtmez. Ankara 'nın adını değiştirip şehit Mursi yapalım
 • TAVSİYECİTAVSİYECİ2 gün önce
  Maşallah Sübhanallah. İşte bize bunlarla gelin. Sizi seviyoruz.
 • sukrusukru2 gün önce
  Türkiye'nin her şehrinde istiklal caddesi var çok önemli değil ama keşke bir darbeyle indirilen Mursi'nin adı yine bir darbeci olan Kenan evrenin adının olduğu bir caddeye verilseydi.Adam hâlâ ismini caddelerde yaşatıyor.utanç verici bir durum.
 • paramechparamech2 gün önce
  Ya şu memlekette cadde ve sokak isimleri bu kadar kolay değiştirilmemeli!
 • 546454642 gün önce
  Allah belanızı versin bir tane Türk Yok mu arap hayranları 15 Temmuz yaklaşıyor bir 15 Temmuz şehidimizin adını verin yazık yahu
 • SedaSeda2 gün önce
  Off sacmalik yaa.ne alaka akp iyice kafayi siyirdi yaaa.50 yillik isimdiyosun sembollesmis artik.oranin buranin ismini degistirip milleti kiskirtiyo artik taniyamiyorum akp yi.istiklal caddesinin nesi vardi.ufak islerle ugrasiyor artik

Günün Özeti

Günün Karikatürü

17 Temmuz 2019