AK Partili isimden önemli uyarı: İnternette kim etkin olursa 2023’ü o kazanır

Eski AK Parti Milletvekili Resul Tosun, dijital çağın gençler üzerindeki yıkıcı etkisine değinerek, "Yeni kuşaklarımız dijital âlemin işgali altında büyüyor. Onları o dünyadan çekip almak da mümkün değil. Yasaklarla bir yere varamayız. 2023 seçimlerini sanal dünyada kim daha etkili olursa o kazanacaktır!" dedi.

18 Ağustos 2019 Pazar 13:51
AK Partili isimden önemli uyarı: İnternette kim etkin olursa 2023’ü o kazanır

 Hasan Üstün  yeniakit.com.tr 

Eski AK Parti Milletvekili, gazeteci-yazar Resul Tosun, toplumun “dijital işgal” altında olduğunu belirterek, bu işgalin “yasaklarla” kırılamayacağını, bu alanda çok ciddi hamleler yapmaktan başka çare olmadığını vurguladı.

Dijital çağın sorunu sadece kuşaklar arasındaki kopukluktan ibaret değil. Aynı kuşağın insanları hatta aynı ailenin fertleri de ayrı dünyalarda yaşıyorlar. Eskiden televizyon bizi esir alıyor diye yakınırdık şimdi ise aynı salonda oturan söz gelimi 5 kişilik aile efradı hem bir aradalar hem de ayrı dünyadalar! Bedenleri bir arada ama zihinleri ellerindeki akıllı telefon veya tabletlerin götürdüğü dünyadalar!” diyen Tosun şöyle devam etti:

"Dijital çağa doğan yeni kuşaklar ise akıllı telefonun içinde kaybolmuş durumdalar. Çocukları artık ana baba eğitmiyor ellerindeki tablet veya akıllı telefon eğitiyor! Akıllı telefon programlarına, oyunlarına, videolarına ve benzer uygulamalara kim hâkimse yeni kuşakları onlar yönlendiriyor. Çocuğun zevkleri de fikirleri de davranışları da siyasi düşüncesi de sanal dünya tarafından belirleniyor."

Arap baharı ve internet

Arap Baharı”nın internet ortamında yaygınlaştırıldığını hatırlatan Tosun, Star’daki yazısında şu tespitlere yer verdi:

Yine unutmayalım ki Binali Yıldırım gibi donanımlı bir adayın karşısında küçük bir ilçenin sıradan bir belediye başkanı da sanal dünya sayesinde seçim kazandı.

Binali bey kendisini anlatamazken diğeri sanal dünyaya yüz milyonluk masraf yaparak öyle bir algı oluşturdu ki sonuç ortada.

Çünkü artık dünyamıza toplantılar, mitingler, kâğıda basılmış gazeteler, dergiler ve afişler değil dijital ortamdaki doğru mu yanlış mı olduğu bile bilinmeyen bilgiler ve belgeler hükmediyor!

Kuşaklar işgal altında

Resul Tosun şöyle devam etti:

Meselenin siyasi boyutu önemli ama daha da önemlisi yeni kuşakların etkisi altında kaldığı kültürdür.

Dijital dünyaya ne İslam kültürü hâkim ne de Türk kültürü.Helal haram tanımayan emperyalist batı kültürü hâkim.

Dinimize ve kültürümüze taban tabana zıt olan kimi fikirler, alışkanlıklar, eğilimler yeni kuşaklara sıradan şeylermiş gibi zerk ediliyor. Onun için çocuklar anne babalarının dünyasında yaşamıyorlar!

Yeni kuşaklarımız dijital âlemin işgali altında büyüyorlar. Onları o dünyadan çekip almak da mümkün değil.

Geriye tek yol kalıyor onların dünyasına girmek.

Yasaklarla bir yere varamayız!

Resul Tosun, değerlendirmelerinin “teklif” bölümünde ise şu ifadelere yer verdi:

Evet artık en büyük yatırım dijital dünyaya yapılmalı ve o dünyada etkin olacak program oyun yarışma video ve benzeri unsurlara milli kültürümüzü egemen kılmalıyız.

Yasaklarla bir yere varamayız. Yeni kuşakların tercih edeceği kalitede en iyi materyali üretip sunmalıyız.

Bu sadece bizim sorunumuz da değil. Emperyalizme karşı direnmenin gereğine inanan herkesin sorunudur.

Özellikle de Müslümanların sorunudur. Dijital dünyaya girip yeni nesilleri etkileyemeyen Müslümanların da milletlerin de geleceği yoktur.

Hükümetimiz, teknoloji ve internetin bilinçli, güvenli ve etkin kullanımının sağlanması, aşırı ve zararlı kullanımının önlenmesine yönelik toplumsal bilinci artırıcı çalışmaların yapılacağına dair 5 yıllık bir plan yapıyor, bu konuda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "İnternetin ve sosyal medyanın bilinçli kullanımına dönük, başta çocuk ve gençlere yönelik eğitim programları oluşturulacak. Riskli internet oyunlarına eğilimi olanların erken tespit edilmesi ve bu sayede önlem alınması sağlanacak. Bu konudaki bilimsel çalışmalar desteklenecek." açıklaması da yaptı, ancak bürokrasinin hantallığı göz önünde bulundurularak, özel sektörün ve sivil toplum örgütlerinin bu gerçeği görüp yeni hedefler belirlemeleri gerekir diye düşünüyorum.

Ha onu da hatırlatayım 2023 seçimlerini de sanal dünyada kim daha etkin olursa o kazanacaktır!

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 18 Ağustos 2019 Pazar 13:51

YORUM YAZ

 • ömerömer1 ay önce
  İyide kardeşim sen milli görüşçü gelenekten gelenleri çantada keklik mi sanıyorsun...İzmirin şarabı ile NAHHHHH sana OY...
 • Mete Mete 1 ay önce
  Resul bey gene baltayı taşa vurmuş, hayat internetten ibaret değil, herkesin aklı var sosyal medyada doğru birşey yok ki millet etkilensin. Ayrıca 90 lı yıllarda ve 2000 li yılların başında yazılı ve görsel medyanın tamamına sol kafa hakim olmasına rağmen refah partisi ve ardından ak parti hep 1.parti oldu. Demek ki medyanın insanların siyasi tercihinde etkisi yokmuş. Şimdi sosyal medyayı siyasi alan olarak kullanan kişilerin sayısı çok az. Genelde sosyal medya ve İnternet eğlence film ve müzik amaçlı kullanıldığından insanlar siyaseti sosyal medyada umursamıyor bile. Resul Tosun gibi ak partililerin daha sorun teşhis etme kabiliyeti bile yoksa, vah ülkem vah, bu akparti nasıl seçim kazanacak bu geri kafalı analiz yapmaktan aciz kişilerle bilmem.
 • Yunus 16Yunus 161 ay önce
  KESİNLİKLE DOĞRU TESPİT. Kapı kapı OY toplama devri geçeli 10 YIL OLDU. ERDOĞAN I kandırıyorlar kimsenin KAPI KAPI dolaştığı falan da yok !!!. Teşkilatlar çalışıyor görünsün diye! bu suistimal ediliyor. AK PARTİ VE ÜLKÜCÜ GENÇLİK SOSYAL MEDYADA YOK!!! SOLCU GENÇLİK İSTANBUL SEÇİMLERİNİ KAZANDI!
 • Çare SizÇare Siz1 ay önce
  Günümüze kadar yazılı ve görsel medya aile, cami ve okullardan daha etkiliydi. Ailemiz evlere şenlik, camiye giden zaten belli... Medyayı öyle ya na böyle Reis terbiye etti. Ancak iş işten zaten geçmişti. Medyanın etkisi nerereyse sıfırlandı. Şimdi nesilleri şekillendiren tek ve en güçlü atken cep telefonları ve internet... Kurgulanmış, üretilmiş görüntü ve bilgilerle toplum perişan ediliyor. İnanılmaz bir yıkım var. Devlet bu işe ömemli kaynak alırmalı... Ve bu kaynağı, eşin, dostun çocuklarını doyurmak için değil, gerçekten ülkenin geleceğini kurtarmak düşüncesiyle ehil insanlara teslim etmek lazım... Temlike çok büyük... Suriyeliler, Kazdağları konusunda toplumu, medya ya da hükümet değil, tamamen internet yönlendiriyor. Bu, din tahil bütün alanlardaböyle...
 • MeskenMesken1 ay önce
  23 Haziran'da bundan sebep kaybettik
 • Ahmet Y.Ahmet Y.1 ay önce
  Hayvan terli. Artık bu millet masal dinlemiyor. İstersen fizanı ele geçir. Eğer bu milletin isteklerine ve şikayetlerini kulak tıkamaya devam ederse Ak Parti, 2023 te avucunu yalar. Ülkenin en büyük BEKA sorunu olan, ailenin dağıtılması, iSTANBUL SÖZLEŞMESİ, sözde TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ, SÜRESİZ NAFAKA, ÇOCUK HACZİ ve feministçe yasalara çözüm bulunmazsa, 2023 te Ak Parti sandığa gömülecektir. NOKTA
 • Soru yorumSoru yorum1 ay önce
  Bu kadar boşanma, bu kadar aldatma,bu kadar ahlaksızlık nasıl yayıldı sanıyorsunuz, bu gençler nasıl bu kadar ahlaksız, nasıl bu kadar edepsiz, nasıl bu kadar saygısız , nasıl küfürbaz bencil oldu sanıyorsunuz. Bu kadar rahat bu kadar utanmaz nasıl oldular sanıyorsunuz. Iste bu internet sosyal medya facebook youtube denen lağım çukuru yüzünden. Kabahat kimde. Elbette ailelerde. Verdiler çocukların ellerine telefonlari tabletleri keyiflerine baktılar. Ilgilenmediler nasıl olsa evde odasinda gözümün önünde dediler. Halbuki çocuk her türlü pisliğin sapikligin ahlaksizligin olduğu ortamınıcınde ailenin haberi yok. Ruhu karakteri kişiliği zehirleniyor Anne babanın haberi yok. Gençlik ölmüş bitmiş cenaze ortada kaldıran yok.
 • CabirCabir1 ay önce
  Resul Tosun doğru teşhis koymuş İnternet te etkili propaganda yapılırsa Gençlerin İŞSİZLİK problemi unutturularak manuple edilir, yahu hangi ülkede yaşıyorsun sen milletten kopuk gerçeklere gözünü ve kulağını kapatmışsın , yahu bu ülkede İTÜ mezunu ELEKTRİK MÜHENDİSİ iş bulamıyor Gözlerini ve Kulaklarını AÇ.
 • muratmurat1 ay önce
  gençlerin örnek alabilecekleri insanlar yok ki. çok silik profiller dolu ortalık ya da tutarsız profiller... ip gibi dosdoğru, her dediği çelişkisiz, dün neyse bugün de o birileri yok örnek olacak. 40 küsur yaşım ama yerli dizi bile izlemiyorum, lisede üniversitede öğrenemediğim ingilizceyi yabancı dizi film izleyerek öğrendim internetten, çok çalışmanız lazım ama neye çalışmalısınız onu da bilmiyorum.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Eylül 2019