Ahmet Davutoğlu'nun 2016 yılındaki o konuşması gündeme geldi! 'HDP'li belediyeler hesabını verecek' demişti...

HDP'li belediye başkanlarının görevden alınma kararına tepki gösteren eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun üç yıl önce, terör örgütüne destek veren belediyelere sert çıktığı meşhur konuşma yeniden gündeme geldi.

20 Ağustos 2019 Salı 00:57

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, HDP'li Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyım atanmasına yaptığı açıklamayla tepki gösterdi. Birçok emekçinin işten atılarak PKK'lı teröristlere peşkeş çekildiği belediyelere kayyım atanmasından rahatsız olan Davutoğlu'nun başbakanlık döneminde yaptığı bir konuşma akıllara geldi.

Dönemin Başbakan Ahmet Davutoğlu, ATO Congresium'da düzenlenen Ankara Büyükşehir Belediyesi 2016 ve Sonrası Projelerinin Tanıtım Toplantısı'nda, "Milletin emaneti mali kaynakları yine millet için kullanmak yerine, izini sürmekte zorlanılan karanlık mecralara harcıyorlar. Teröristin kazması, greyderi, kamyonu, iş makinesi bunlardan. Bazıları terör örgütünün lojistik merkezi gibi çalışan bu belediyelerin yöneticileri elbette ki bütün bu ihanetlerin, yanlış uygulamaların hesabını verecekler." açıklamasını yapmıştı.

Bugün ne değişti?

Ahmet Davutoğlu'nun sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklaması şu şekildeydi:

"Kısa süre önce gerçekleşen seçimlerle göreve gelen Mardin, Diyarbakır ve Van Belediye Başkanları’nın idari tasarrufla görevden alınması demokratik sistemin ruhuna aykırıdır. Seçimle gelenlerin seçimle ayrılması milli irade ilkesinin gereğidir.

Adayların seçime girmesi kanuna aykırı ise Yüksek Seçim Kurulu bunu seçim öncesinde değerlendirmelidir. Elbette seçim sonrasında işlenen suçlara ilişkin de gerekli tedbirler alınabilir. Ancak bunun öncelikle yargı nezdinde hukuki şartları oluşmalıdır.

Esas olan seçme ve seçilme hakkıdır. Bu karar, toplumsal barışa katkı sunmayacağı gibi terörle mücadeleyi de zaafa uğratabilir. Terörle en etkili siyasi mücadele, demokratik temsili aşındırmakla değil milletin gönlüne girip seçim kazanmakla verilir."

Başbakanlık döneminde PKK'nın siyasi uzantısı HDP'li belediyelere sert çıkan Ahmet Davutoğlu, sadece üç yıl aradan sonra söylemini değiştirerek, Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyım atanmasından rahatsız oldu.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 20 Ağustos 2019 Salı 00:57

YORUM YAZ

 • Osmanli Kürdü Osmanli Kürdü 1 ay önce
  Adi yalancilar Birde icden konusuyor ayagi LAN ihanetin icindesiniz Sen ve köstebek abdu gül hesabiniz kesilecek cok yakinda
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer1 ay önce
  Ey..Ahmet..bey..nefsin..aklının..önüne..geçmesin..dün..böyle..bugün..böyle..otur..oturduğun..yerde..saygın..geçmişine..leke..salma..Üniversitelerde..ders..ver..kitap..yaz..ASLA.SİYONİST..LOBİNİN..TUZAĞINA..DÜŞÜP..DE...MAYDONOZ..OLMA..
 • GüneyrüzgarıGüneyrüzgarı1 ay önce
  Kemal KILIÇDAROĞLU'nun karakterini kıskanmış olmalı !!
 • halisdemirhalisdemir1 ay önce
  ikiyüzlü herif davutoğlu ! tıkın içeri onu gülü babacanı hepsini yılanın başı küçükken ezin
 • mehmet ali güfermehmet ali güfer1 ay önce
  siyaset bu insan artık siyasetcilerden tiksiniyor vatan millet umurlarında değil çıkar osunda nasıl olursa olsun yuhhhh derim başka ne diyeyim terbiyem müsade etmez.
 • mniksekmniksek1 ay önce
  SN DAVUTOĞLU HDP Lİ BELEDİYE BAŞKANLARNIN SUÇLARININ ÇOĞU BELEDİYE BAŞKANI OLDUKDAN SONRA GERÇEKLEŞMİŞTİR,
 • AlucralıAlucralı1 ay önce
  Bunlar kişiliksiz insanlarAz kalsın Ülkemizi Rusyayla savaşa sokacaktı.Hiç bir sebep yokken sen tut Rus uçağını düşür.Sen bize akıl verecek en son insansın.
 • meçulmeçul1 ay önce
  yetiştirme fetö terörist grubu üyeleri bunlar.....
 • ihsanihsan1 ay önce
  benim bildiğim ehli tarik davutoğlu nankörlük yapmaz teröre dinsislere destek vermez. demekki ayağı kaymış allah ıslah etsin.
 • Milletin iradesi Davutoğlu.Milletin iradesi Davutoğlu.1 ay önce
  Sert çıkmak ayrı, görevden almak ayrı. Seçimler yeni olmuş, sen nasıl şehir halkının İradesini elinden alırsın?O gün Davutoğlu, görevden almadı, sert çıktı, çukurkazanları, o çukura dolduracağız, dedi, bunu PKK'ya dedi ve dediğini yaptı. Ama sen kalkıp halkın seçtiği Belediye başkanına PKK muamelesi yapamazsın? PKK ise nedeseçime soktun? Davutoğlu, yerden göğe kadar haklı. Büyük Türk Milleti, Davutoğlu ile gurur duyuyor. Davutoğlu'nun iradesi, Türk Millerinin iradesi'dir.
 • GENÇTÜRK GENÇTÜRK 1 ay önce
  Ya sen nasılbir insansın. Çoookfırıldaksinçok.
 • canpolatcanpolat1 ay önce
  yazarlıklar olsun.. İslam olup ta; İslam kardeşini sırtından hançerleyen mahluklara..vesselam es selam...
 • kmlkml1 ay önce
  şaka herifler
 • Yunus 16Yunus 161 ay önce
  AVUTOĞLU ÜLKEMİZDEKİ SİYASETİ ÇABUK ÖĞRENMİŞ YALAN DOLAN, DÜN DÜNDÜR BU GÜN BUGÜNDUR DEMİREL'İN TAKTİĞİ İLE DEVAM EDİYOR.
 • Vanlı mehmetVanlı mehmet1 ay önce
  Reisim nede haklıymışsın bunu gõrevden almaylahakkını helal et o zaman sana çok kız mıştık meger hain olduklarını biliyormuşsun.
 • turkturk1 ay önce
  sen hain bir sidikli olmasaydin o koltukta kalirdin neden yerine yildirim gecti.. SEN HAINSIN VE REIS SENIN KOKUNU ALDI .. HAIN OLARAK.. TARIHE GECECEKSIN HAIN BACAKSIZ
 • cccccc1 ay önce
  Kuklalık adama her şeyi yaptırır. Oy verirken dik duranla kuklayı ayırt etmek lazım ki bunu da ayırt etmek için beyin lazım .....
 • AbdulvahitAbdulvahit1 ay önce
  Ahmet sana hiç yakışmadı
 • SahinSahin1 ay önce
  Eeeee tabi mevkii ve koltuk altan kayinca bazi insanlar ne yapacagini bilemez oldu.örnek davutoglu ve gül
 • Leyla Leyla 1 ay önce
  Ulan şerefsiz bukalemun maymunu gibi oynamakla devlet adamlığı olmaz.Üç sene öncekitavrın ne bugunki söylem lerin ne menfaat çetelerine teslim olup teröre desdek sözlerin bırak devlet adamlığını delikanliliga yakışmaz.demekki demekki üç aydan beri eleştirilerimizde halkıymışız sende girdin terör listesine. önce feto ,CHP ,pkk lı olduğunutescillenmiş oldu.bu meyanda ne kadar sinsi ve yalakaligin da ortaya döküldü. Sana başbakanlık verildiğinde zaten bu makama yakışmamıştın bariz belli oluyordu.bir vatandaş olarak başbakanlık zamanı içindeşahsen aklımda kalan bir ,fransa da teröre destek yürüyüşü, Merkele boş boşgidip gelmen .CUMHUR BAŞKANINI MIZI da halka karşı madur etmen .şahsen benim vatandaşolarak aklımda kalan beceriksizliklerin.baska ne yaptın ki?.o zaman belli oluyordu da şimdi ise hainligin tescillenmiş oldu. ver şimdi chp,hep,pkk ,feto ya destekbesle kargayı gözünü oysun.bir vatandaş olarak devletimizden aldığın paralar ve imkanları haram ediyorum yediğin ictigin haram zıkkım olsun,ADİ h....rif
 • Tamam Tamam 1 ay önce
  Euzu billehimineşşeytani ve Ahmet Davudi
 • Libero Libero 1 ay önce
  Lütfen bunların her söylediğini haber yapmayın,haber niteliği taşımıyor.Sıkılıyoruz ..
 • Rasim DUMANRasim DUMAN1 ay önce
  Bu derece budala, onunu goremeyen, feraset fukarasi, yanar-doner, oportunist ve kaypak bir adam, nasil olur da Basbakanlik makamina kadar gelebilir yahu...?! TURKIYE direkten donmus...!
 • İbrahim İbrahim 1 ay önce
  Bırak Davutoğlunu, AKP içinde 18 yılda 18 farklı adamlar göstereyim ben size. Tepeden aşağıya.
 • KehribarKehribar1 ay önce
  Hükümeti yıkmaları lazım ya. Destek kesiliyor çünkü, yeni parti de tutmayınca beyefendi gocundu.
 • Reis Hürdolaş Reis Hürdolaş 1 ay önce
  Yazık be. BU ne çukurluk hoca! Bu ne aymazlık! Bu kadar gerçeğindenipini koparma olmaz be. Artık bu halin iyice kabak tadı veriyor. Senin bir emperyal uşşağı chp ve odalıklarıyla aynı çukura düşmen gerçekten çok acı..
 • HasanHasan1 ay önce
  Kim tutar küçük enişte kekeme David oğlunu...Arzı mevudun iç köpeği bunlar
 • MithatMithat1 ay önce
  Günümüzün dürüst sözünün eri siyasetçisi bu memlekette bunların arkasından önünden yürüyenlere var Allah bizi onlardan etmesin
 • HadraHadra1 ay önce
  Hem Akademisyen (hemde Prof) Olacaksın Başbakan ikenbugünün tam aksine (arşivde) konuşma yapacaksın şimdi çıkacaksın Teröristleri ve terörü destekleyen , Devletin verdiği kaynakları onlaraaktaran öbür yandan Vatanın Ve Milletin selameti için Canlarını feda eden Şehitlerin Yakınlarını işten atan ,Mağdur, Zulüm yapan Belediye Başkanlarını destekler mahiyette demeçler vereceksin olmadı hemde hiç olmadı? O diplomayı yırt at sana yakışmadı bu nasıl akademisyenlik ? Ayıptır, Devlet seni Pakistana, Malezyaya ,Endonezyaya Akademisyenlik için bunun içinmi gönderdi , Sn Cumhurbaşkanı seni Partiye almasaydı seni kim tanıyordu? Nankörlüğelüzum yok sus bari hiç demeç vermeseydin değerinde kalırdın ! Eh Merhum Namık Kemal :''ne Efsunkarıymışsın Ey Didarı Hürriyet( Ben Burada Sırf sizin sn Ahmet bey!! Hürriyet değil-- Ey Didarı SİYASET--- diyorum), Esiri Aşkın olduk,Gerçi Kurtulduk Esaretten (Keşke siz de Siyasetten deseydiniz)'' demiş. Nerde Nefis varya!!Vatan ,Millet ,Devlet nerde Sahi Siz nasıl Bir Tarih okudunuz bilmiyorum, Hem de Orta Asyanın TAŞKENT indeki Taşken ismini taşıyan diyardan geldniz!! daha fazla bir şey Yazmayayım. Zaten Şu Cümle yeterde artar da Başbakan iken '' KOBANİYE SELAM'' demedinizmi?
 • IsmailIsmail1 ay önce
  Yahu bu herif bu devrin sadettin köpeğidir! Halis munafiktir! Lafını bile etmeye degmez! Allah islah etsin...
 • şartlar denişti!şartlar denişti!1 ay önce
  "At sahibine göre kişner" Davuloğlu' nu o zamanki sahibi başkaydı, şimdiki başka! Ayrıca Davuloğlu şu an at değil, beygir!

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Eylül 2019