• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Ağaçların yeraltı internet ağı

Ağaçlar birbirinden bağımsız gibi görünseler de, altlarındaki toprak aksini söylüyor. Ağaçlar gizlice konuşuyor, kendi aralarında takas yapıyor ve hatta birbirleriyle savaşıyor. Bunu köklerinin içinde ve çevresinde büyüyen mantarlar yoluyla yapıyorlar. Mantarlar ağaçlara gerekli olan besinleri sağlıyor, karşılığında şeker alıyor.

2020-02-27 14:07:00 -

 Bilgehan Sarı  yeniakit.com.tr 

Bilim insanları ağaçlar ve mantarların ilişkisinin görünenden çok daha derin bir bağlantı olduğunu keşfetti. Bu mantar ağına bağlanarak ağaçlar kaynaklarını paylaşabiliyor. Bu ‘yeraltı internet ağı’ ağaçların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlıyor. Ağdaki daha yaşlı “ana ağaçlar” bu sistem yoluyla gölgede kalan küçük fidanlara gerekli şekeri sağlayıp hayatta kalma şanslarını artırıyor.

Hasta ya da ölmek üzere olan ağaçların bu mantar ağına aktardıkları kaynaklar daha sağlıklı komşuları tarafından kullanılıyor. Bu mantar ağı diğer bitkilerce de kullanılıyor. Bir bitki saldırıya uğradığında kimyasal maddeler salgılayarak komşularını uyarıyor. Ama aynı internet ağın da “karanlık” bir tarafı var. Bazı orkide türleri ‘korsanlık yaparak’ yakınlardaki ağaçların kaynaklarını çalıyor. Karaceviz gibi türler ise zehirli kimyasallarla rakiplerini zehirliyor.

Yani çevremizdeki canlılar arasında bizim sandığımızdan çok daha güçlü bağlar var. Bir dahaki sefer, ormana gittiğinizde toprak altında süren bu iletişimin farkına varıp keyfini çıkarmaya da vakit ayırın.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı