ABD’ye önemli uyarı

GTS yanlışından dönülmeli, 75 milyar dolarlık ticaret hedefine darbe vurulmamalı... Washington yönetiminin ABD’yle ticarette vergi avantajı sağlayan Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi’nden (GTS) Türkiye’yi çıkarması tepki çekti. Kararın 75 milyar dolarlık ticaret hedefine balta vuracağını belirten üreticiler ve ihracatçılar, yanlıştan bir an evvel dönülmesini talep ediyor.

18 Mayıs 2019 Cumartesi 12:01
ABD’ye önemli uyarı

 Buğra Kardan 

ABD’nin Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) kapsamındaki ülkeler listesinden Türkiye’yi çıkarma kararına tepki yağdı. Bugünden itibaren yürürlüğe girecek; tarım, otomotiv, kimyevi madde, mücevher ve makine ihracatına darbe vuracak karardan rahatsız olan üreticiler ile ihracatçılar, Donald Trump yönetimini geri adım atmaya çağırıyor.

Partnerlerimiz devreye girsin

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Üyesi Murat Akyüz, ihracata konulan her çentiğin ABD’yle ticarete darbe vuracağını dile getirdi.

Washington yönetimini kararı yeniden ele almaya davet eden Akyüz, “Burada ABD’li ticaret partnerlerimiz devreye girebilir ve Trump’ı geri adım atmaya çağırabilir. Çünkü GTS’den çıkarılmamız, bu partnerlerimizin hammadde giderlerini önemli ölçüde artıracaktır” dedi.

GTS’nin ihracatçıların yararına bir uygulama olduğunu kaydeden Akyüz, “Ama bu vergi muafiyeti programı sıkıntılara da sebep olabiliyor. Örneğin Başkan vergi iadesini öngören belgeyi onaylamadığı takdirde ihracatçı firmalar geri ödemeyi alamıyor. Onay tarihinin sarkması durumunda da firmalar mağdur olabiliyor” ifadelerini kullandı.

Önemli bir sorun yaşanmayacak

ABD’nin Türkiye’den yaptığı ithalatın 8 milyar 300 milyon dolara denk geldiğine işaret eden Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) Yönetim Kurulu Başkanı Kutlu Karavelioğlu ise “Burada makinenin payı 1 milyar 300 milyon dolar. Bunun 130 milyon doları gümrüksüzdür. Dolayısıyla Trump’ın Türkiye’yi GTS’den çıkarma kararı, ülkemize ve sektörümüzde önemli bir soruna neden olmayacaktır” yorumunda bulundu. Karavelioğlu, ABD’li firmaların da müdahalesiyle sıkıntının aşılabileceğini vurguladı.

Hedefler olumsuz etkilenmeyecek

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, “GTS sisteminden çıkmamız durumunda, bin 484 ürün kodunda sıfır olan vergi oranının artacağına tanık olacağız. Bu durum ilk aşamada elbette ihracatımızı bir miktar etkileyebilir ancak ürünlerimizin fiyatı ve kalitesi satışlarımızı daha da artıracaktır. Dolayısıyla GTS konusunun geçtiğimiz aylarda Türkiye ile ABD’nin koyduğu 75 milyar dolarlık ticaret hedefine olumsuz bir etkisi olacağı kanaatinde değilim” dedi.

Yeni Akit Gazetesi

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 18 Mayıs 2019 Cumartesi 12:01

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    24 Mayıs 2019