Abdullah Gül'ün eski danışmanından çarpıcı iddia: ABD ve Suudi Arabistan'dan 65 milyar dolarlık 'yardım' teklifi!

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eski danışmanı, Yeniçağ gazetesi Ankara Temsilcisi Ahmet Takan, köşesinde çarpıcı bir iddiayı gündeme getirdi. Takan, "ABD ve Suudi Arabistan'ın Türkiye'ye 65 milyar dolarlık sözde 'yardım' teklifi" ettiğini iddia etti.

16 Eylül 2018 Pazar 22:13
Abdullah Gül'ün eski danışmanından çarpıcı iddia: ABD ve Suudi Arabistan'dan 65 milyar dolarlık 'yardım' teklifi!

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eski danışmanı, Yeniçağ gazetesi Ankara Temcilsi Ahmet Takan, köşe yazısında çarpıcı bir iddiayı gündeme taşıdı. Takan, ABD'nin Kasım ayında İran'a ambargo uygulama kararı öncesinde Türkiye'yi de yanına almak istediğini belirterek "ABD ve Suudi Arabistan, İran'a ambargoya uymamız için 65 milyar dolar yardım teklif ettiler. İran'ın da haberdar olduğu bu teklif, İran yönetiminde büyük rahatsızlık oluşturdu." diye yazdı.

İşte Ahmet Takan'ın "Yeni bir 'at pazarlığı' mı?.." başlıklı yazısının ilgili bölümü şu şekilde:

Kafamı çok kurcalıyor...

Nedir o?..

Canlı yayınlanan Tahran zirvesinden önce ve sonra yaşanan gelişmeler ile çok bağlantılı olduğunu düşündüğüm ekonomi ve dışişleri koridorlarında duyduğum bir iddia... İnsanın uykularını kaçıracak cinsten.

Bir daha hatırlatarak gidelim...

Erdoğan, Kırgızistan dönüşünde 25 Eylül'de New York'taki BM Genel Kurulu'nda Trump ile görüşme konusunda talep gelmediğini, kendisinin de özel bir talepte bulunmayacağını açıklamıştı. Acaba bu "görüşelim"in kurnazca bir ifadesi miydi?..

Sonra, Tahran zirvesinde Türkiye'nin içine düşürüldüğü zor durum. Erdoğan'ın gözlerinin içine bakıla bakıla Suriye rejiminin meşruluğunun İran ve Rusya tarafından sürekli vurgulanması. Erdoğan'ın ateşkes ilanı önerisi bu iki ülke tarafından reddedilirken, Türkiye'yi terör örgütlerinin hamisi duruma düşürülmesi atakları... Erdoğan'ın, ABD yönetimine kapı aralamak için Wall Street Journal'a yazdığı makale...

Lazkiye'den paketlenen terörist Yusuf Nazik üzerinden Esad'a ve Suriye rejimine meydan okumalar...

Ve tüm bu gündem maddeleri ile birlikte içinde bulunduğumuz büyük ekonomik kriz. Biliyorsunuz, ABD Kasım ayında İran'a ambargo planlıyor. Türkiye'yi de uyması için oldukça zorluyor. İktidar sözcülerinin tüm aksi yönde açıklamalarına rağmen acaba bir yol ayrımına mı geldik?..

Satırları uzatmayalım. Ekonomi ve dışişleri kulislerinde duyduğum şok iddia şöyle;

"ABD ve Suudi Arabistan, İran'a ambargoya uymamız için 65 milyar dolar yardım teklif ettiler. İran'ın da haberdar olduğu bu teklif, İran yönetiminde büyük rahatsızlık oluşturdu."

Tahran'daki, Suriye zirvesi acaba bu yüzden mi canlı yayınlandı?.. Ve arkasından, iktidarın "Lazkiye paketi" hamlesi geldi?..

Bilemiyorum...

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 16 Eylül 2018 Pazar 22:13

YORUM YAZ

 • DallıDallı5 ay önce
  İçimizde Abd reklamı mı yaparsın.Dolaylı reise vurursun.Yuvarlak yazmasan reis senin hakkından hukukla gelir.
 • feto enikleri hala devlettefeto enikleri hala devlette5 ay önce
  asli var veya yok. ama, ahmet takan gibi birinin bundan haberdar olmasi vehametin en buyugu. Devletin en gizli sirlari feto eniklerinin elinde oldugunun kanitidir
 • rifatrifat5 ay önce
  Diencimiyiz biz ! Abdullah Gül ün danışmanı !!! ALLAH ın izniyle Başkomutanımız RTE ın liderliğinde içerde dışarda ne kadar dallama hain varsa tarumar olacaksınız !!!!!Suudlar unutmayınızki oralar bizimdi tekrar bizim olacak!!tekrar Osmanlı topraklarını geri almanın zamanı hızla geliyor !
 • SelimSelim5 ay önce
  ABD ve Suud itlerine güvenip de hiç bir iş yapılmaz. Ülke menfaatimiz neyi gerektiriyorsa onu yapmak ne irana ne abd ye yaranmaya çalışmadan kendi yağımızda kavrulmak..

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Şubat 2019