• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

ABD'de şoke eden koronavirüs gelişmesi! 19 gün boyunca bekletilen cesetten alınan örnek şaşkına çevirdi

Koronavirüsün en sarsıcı etkisini gösterdiği Amerika Birleşik Devletleri'nde, can kaybı durdurulamıyor. Sağlık sisteminin alarm verdiği ülkede şoke eden bir gelişme yaşandı. Ülkede, test amacıyla 19 gün bekletilen bir cesette koronavirüs çıktı. Yaşanan gelişmeyi dünyayı tedirgin etti.

Yeniakit Publisher
2020-04-08 14:34:00 - 2020-04-08 16:41:39
ABD'de şoke eden koronavirüs gelişmesi! 19 gün boyunca bekletilen cesetten alınan örnek şaşkına çevirdi

ABD'de koronavirüsün yeni merkez üssü haline geldi. New York Times gazetesinde yayımlanan analizde korkutan veriler ortaya çıktı

ABD'de yayımlanan New York Times gazetesi, ülkede açıklanan koronavirüs ölümlerinin gerçek sayıdan daha düşük olduğunu yazıyor.

New York Times, buna ülkenin dört bir yanından örnekler veriyor.Gazeteye konuşan Indianalı bir doktor, mart ayında ölen bir hastasına koronavirüs testi yaptırmak istediğini fakat talebinin reddedildiğini aktarıyor.

New York'taki paramedikler de evlerinde ölen çok sayıda hastaya, Covid-19 belirtisi göstermelerine rağmen test yapılmadığını söylüyor. Virginia'da ise koronavirüsten ölen üç sağlık çalışanının ölüm belgelerinin yalnızca birinde gerekçe olarak koronavirüsün yazıldığı belirtiliyor.

Gazeteye konuşan uzmanlara göre koronavirüs kaynakları ölüm verilerinin sisteme girilmeme nedenleri arasında tutarsız protokoller, kısıtlı kaynaklar ve karar alma süreçlerinde şehirler arasında yaşanan farklılıkları gösteriyor.

Kırsal bölegelerde test şikayeti

Özellikle kırsal bölgelerdeki doktorlar, ellerinde yeterli sayıda test olmadığını söylüyor. Doktorlar son iki ayda pek çok koronavirüs ölümünün kayıtlara grip veya zatürre olarak geçtiğini düşünüyor.

Bu da koronavirüs verilerini derleyen Ulusal Sağlık İstatistikleri Kurumu'nun yanlış veri toplamasına yol açıyor.

19 gün bekletilen cesetten alınan örnek pozitif çıktı

Kamu sağlığı uzmanlarının pandemi sırasında gerçekleşen ölümlerin nedenlerini derlemenin normal şartlarda aylar veya yıllar aldığına dair görüşlerini aktaran NYT, günümüzde ise yetkililerin günlük ölü ve vaka sayısı paylaştığını, halkın da bu eksik verilere bakarak salgının boyutunu anlamaya çalıştığını söylüyor.

Gazetenin verdiği örneklerden birinde, koronavirüs belirtileriyle hayatını kaybeden bir kişinin eşinin yoğun uğraşları sonucunda, cenaze evinde 19 gün boyunca bekletilen cesetten örnek alındığı ve test sonucunun pozitif çıktığı aktarılıyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

serhat

rna'sını bulmuşlardır zarfı yok olmuştur.yaşıyor denemez yani.
 • Yanıtla

Bozok

Insan vucudunun 40 gunde curudugu dusunulurse bu mikrop ta demekki vucutta kalmaya devam ediyor. Insan oldu diye viruste olmüyor herhalde. Bu yuzden hastanelerde maske ve eldiven gibi şeylerin cok itinali toplanmasi yok edilmesi lazim. Kkka virusu 10 yilda yok olmaya baslamisti. Bunlar uretilmis ve labaratuar disina cikmis veya cikarilmis. Ben vatandas olarak ooyle dusunuyorum.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı