• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

ABD uçak gemisi Basra Körfezi'nde: Fransızlar da orada! Gövde gösterisi ne anlama geliyor?

Yeniakit Publisher
2023-11-27 23:04:00 - 2023-11-27 23:05:52
ABD uçak gemisi Basra Körfezi'nde: Fransızlar da orada! Gövde gösterisi ne anlama geliyor?

Amerikan Donanması’na bağlı bir uçak gemisi, Hürmüz Boğazı üzerinden Basra Körfezi'ne girdi. Geminin, Hamas'a destek veren İran ve diğer ülke ile gruplara karşı konuşlandırıldığı belirtiliyor.

ABD Donanması’na ait USS Dwight D. Eisenhower, 26 Kasım'da Hürmüz Boğazı'ndan geçerek Basra Körfezi'ne ulaştı. Amerikan Merkez Komutanlığı CENTCOM bir açıklama yaparak uçak gemisinin girişini duyurdu. CENTCOM'un açıklamasına göre gemi, seyir serbestisini sağlamak amacıyla devriye gezecek ve bölgedeki ihtiyaçlara destek olacak. ABD donanma gemisine, Fransız donanma gemisi de eşlik etti.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, ekim ayı sonlarında uçak gemisinin "İran'ın uydu güçleri" olarak değerlendirdiği Yemenli HUSİ’lerin ve Hizbullah'ın saldırılarının artmasından endişe duyduklarını kaydetmişti. Hamas'ın 7 Ekim'deki saldırısının ardından özellikle Yemenli HUSİ’lerin ve İran destekli cihatçıların denizlerde korsanlık faaliyetlerini artırdığı ifade ediliyor. Saldırıların artmasının ardından ABD bayraklı gemi, Doğu Akdeniz'den Hürmüz Boğazı'na oradan da Basra Körfezi'ne kaydırıldı.

ABD Donanması’na ait gemi, füze de taşıyor. Bu sayede Ortadoğu'da bulunan ABD üslerinin korunması ve caydırıcılık çabalarının bir parçası olacağı ifade ediliyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Güney Doğulu

Kuş beyinli olsan bile anlar. Katil Amerika küreselciler gezmeye gelmedi. Saldıracak. 

Cino

Fransa eksik olsa şaşardım İngilizde gönderir. Bu o . evlatları teknoloji olarak ileride olsalar da korkak oldukları için sırtlan sürüsü gibi birlikte hareket ediyorlar. Birilerinin çıkıp bunlara artık yeter demesi lazım
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23