'ABD ile İran savaşırsa biz de dahil oluruz'

Körfez'de ABD ile İran arasında gerilim bir yanda büyürken diğer yanda ise bölge ülkelerden arabuluculuk teklifleri geliyor. Irak Meclisi Güvenlik ve Savunma Komisyonu üyelerinden Kerim İlevi, ABD ile İran arasında olası bir savaş çıkması halinde savaşa dahil olacaklarını söyledi.

12 Ağustos 2019 Pazartesi 21:27
'ABD ile İran savaşırsa biz de dahil oluruz'

Irak Meclisi Güvenlik ve Savunma Komisyonu üyelerinden Kerim İlevi, ABD ile İran arasında olası bir savaş çıktığı takdirde Irak’ın da savaşa dahil olacağını söyledi.

Irak Meclisi Güvenlik ve Savunma Komisyonu üyelerinden Kerim İlevi, ABD'nin deniz güçleriyle sarılmış Körfez bölgesinin savaşın eşiğinde olduğunu söyleyerek, Irak halkının zor günler geçirdiğini belirtti .

İlevi, ABD ile İran arasında muhtemel bir savaş çıkması halinde Irak’ın da savaşa dâhil olacağını söyledi.

"Irak bu savaşa girer"

ABD ile İran arasında savaş çıktığı takdirde Irak halklarının bunda etkileneceğini dile getiren İlevi, "Savaş çıkarsa Irak da bu savaşa girer. Çünkü Irak’ta ABD askerleri bulunuyor ve muhtemelen ABD askerleri İran’ı bombalayacak buna da İran ülkedeki ABD askerlerinin mevkilerini bombalayarak karşılık verecek" ifadelerini kullandı.

Irak hükumeti, ABD ile İran arasında başlayan gerilimi yatıştırmak için arabuluculuk yapmaya hazır olduğunu açıklamıştı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Ağustos 2019 Pazartesi 21:27

YORUM YAZ

 • İsa Türk İsa Türk 7 gün önce
  O zaman Amerika niye şiirlerin ırakta iktidara gelmelirine müsaade etti.ŞU an baştakilerin çoğu şiiler.Ve Amerikan askeride orda.Müslümanlar ile oyun oynuyorlar bu ikili.
 • MEŞEMEŞE7 gün önce
  EY IRAK YÖNETİMİAMARİKA SADDAMI İRANLA ŞAVAŞTIRDIBİNLERCEİNSAN ŞEHİT OLDUŞEHİT EDENLERDE MÜSLÜMANAMARİKA DAHA SONRASADDAMDA KİMYASAL SİLAH VARDİYE DÜNYAYI KANDIRDIYANINA MÜSLÜMANDEVETLERİ ASKERLERİNİDEALDIIRAKI YERNEN BİRETTİ AMBARGO UYGULADI UÇUSA YASAK BÖLGE İLAN ETTİ IRAKI İKİYE BÖLDÜARKASINDANGENE MÜSLÜMAN ASKERLERİNİDEALDI 36 DEV LETİN ASKERİ İLE IRAKA ÖLDÜRÜÇÜ DARBEYİ VURDU, IRAK HALKINI VE DÜNYAYIKANDIRDI HALA IRAKTA KANVE GÖZ YAŞI VAR , IRAK BÖLÜNDÜSADDAM İDAM EDİLİNCE IRAKA ÖZGÜRLÜK GELDİMİ KANVE GÖZ YAŞI DİNDİMİ ASLADA DİNMEZ,ŞİMDİ SIRA İRANDA, AMARİKANIN AMACI BAŞKA SAKIN AMARİKALILARIN TUZAGINABİR DAHA DÜŞMEYİN KARDEŞ KANI DÖKMEYİN, BU SİZİN SONUNUZ OLUR, IRAKTA NEKADAR AMARİKALI ASKER VARSAIRAKTAN GİTMELERİNİ SÖYLEYİN,GİTSİNLER , İYİ DÜŞÜNÜN SON PİŞMANLIK FAYDA VERMEZ,VATANINI VE MİLLETİ SEVİYORSAN YAP .
 • Fatih YılmazFatih Yılmaz7 gün önce
  Allah'ın varlığına iman etmedikçe hz Muhammede ümmet olmadıkça huzurumuzun bereletini bulmakta zorlanacağız.
 • selim ustaselim usta7 gün önce
  show time
 • AkilAkil7 gün önce
  Araplar anca akli başına geldigünay fonlar İran seni sag birakacak den Amerikan köpeği olduğunilk başta seni öldürecek
 • EymanEyman7 gün önce
  Neyi saçmalıyor bu İlevi? Açıkça tarafını belli etmemekle ne denli kaypak olduğunu gösteriyor. Açık açık Amerika'ya'defol git' demiyor, üstüne İran'ın saldırılarına atıfta bulunuyor, bu ve bunun gibi kaypakları karanlıklar saklayamayacak ve Amerika köpeği ile beraber yok olurlar, müslüman halkların tükürüğü onları boğar.
 • Murat Murat 7 gün önce
  Dikkat edkn abd size girmesin diyecektim ama abd bunlara zaten girmis

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Ağustos 2019