ABD ile anlaşma sağlandı! Türkiye'den Suriye'ye 10 askeri üs

Türkiye ile ABD arasında güvenli bölge konusunda anlaşmaya varılmasının ardından Müşterek Harekat Merkezi'ninfaaliyetine başlayacağı ve TSK'nn Suriye'nin kuzeyine ilk etapta 10 üs kuracağı belirtildi.

14 Ağustos 2019 Çarşamba 15:48
ABD ile anlaşma sağlandı! Türkiye'den Suriye'ye 10 askeri üs

Suriye'nin kuzeyinde oluşturulması planlanan Güvenli Bölge için Türk ve ABD askerlerinin Müşterek Harekat Merkezi´nin kurulmasına yönelik çalışmalar sürüyor. Müşterek Harekat Merkezi için Şanlıurfa'ya gelen 1'i albay 2'si binbaşıdan oluşan 6 kişilik ABD heyetinde yer alan askerler Güvenli Bölge'de derinliğin 15 kilometre ile sınırlı kalmasını isterken, Türkiye ise bu derinliğin sınır hattına 32 kilometre uzaklıktaki Rakka-Halep otoyoluna kadar uzamasını istiyor. Türkiye ile ABD arasında uzlaşıya varılmasının ardından Güvenli Bölge'nin oluşturulması için Müşterek Harekat Merkezi'nin faaliyetine başlayacağı ve TSK'nın Suriye'nin kuzeyinde ilk etapta 10 noktada üs kuracağı kaydedildi.

Türkiye'nin güneyinde 911 kilometre uzunluğunda sınırı bulunan Suriye'de 2011 yılında iç savaş başladı. İç savaşın başlamasının ardından çatışma tedirginliği ve terör örgütlerinin kontrolünü sağladığı bölgelerde uyguladığı baskılar nedeniyle 3,5 milyonu aşkın Suriyeli evlerini terk ederek Türkiye'ye sığındı. Türkiye sınırına yakın noktalardaki yerleşim alanlarındaki terör örgütlerinin oluşturduğu tehdidin sonlandırılması için TSK tarafından Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı düzenlendi. Sınır ötesi düzenlenen harekatlar ile Fırat Nehri batısındaki Cerablus ile Afrin arasındaki bölge terör örgütlerinden arındırıldı. TSK´nın harekatı ile güvenli hale getirilen 4 bin kilometrekareyi aşkın alana 300 binden fazlası Türkiye´den olmak üzere yüz binlerce Suriyeli yeniden döndü ve yaşamlarına huzur içerisinde kaldıkları yerden devam etmeye başladı.

57 gün sonunda başarıyla tamamlanan Zeytin Dalı Harekatı´nın ardından Fırat Nehri'nin doğusunda kalan Şanlıurfa ile Şırnak kentlerinin karşısında olan ve Türkiye için tehdit oluşturan Suriye´nin terör örgütü PKK/YPG kontrolündeki yerleşim alanlarının da özgürleştirilmesi gündeme geldi. Türkiye´nin bu süreçte sık sık teröristlerin silah bırakarak işgal ettikleri bölgeleri gerçek sahiplerine bırakması yönündeki çağrısı karşılık bulmadı. Zaman zaman Suriye tarafından yapılan ve Türkiye´nin anında karşılık vermesiyle engellenen saldırıların ardından Türkiye, Fırat´ın doğusundaki tehdidi sonlandırmak istediğini sıkça dile getirmeye başladı. Uluslararası arenada özellikle ABD´nin silah ve teçhizat desteği verdiği terör örgütünün bulunduğu bölgelerdeki üslerini gerekçe göstererek Türkiye´nin olası sınır ötesi operasyonuna sürekli engel olmaya çalıştı. Türkiye´nin baskısı ile ABD, Suriye´deki üslerini belirli bir takvim içerisinde boşaltacağını ifade ederek harekatın ötelenmesine neden oldu. Ancak, aradan geçen süreçte üslerin boşalmaması ile Türkiye´nin ortaya koyduğu askeri harekat kararlılığının ardından ABD heyeti Suriye´nin kuzeyinde güvenli bölge oluşturulması konusunu gündeme getirdi.

Müşterek harekat edilmesi kararlaştırıldı

Türkiye´nin baskısının ardından geri adım atan ABD heyeti, geçen hafta Ankara´da Milli Savunma Bakanlığı´nda birbiri ardına toplantılar düzenledi. Askeri heyetler arasında yapılan detaylı görüşmelerin ardından Suriye´nin kuzeyinde Güvenli Bölge oluşturulması ve bunun da Türkiye ve ABD tarafından koordineli şekilde tesis edilmesi kararlaştırıldı. Mutabakatın ardından iki ülke askerlerinin sınır hattında Müşterek Harekat Merkezi kurması konusunda görüş birliğine varıldı.

ABD'li 6 kişilik heyet Şanlıurfa'da inceleme yapıyor

Ankara'da yapılan toplantıların ardından ABD'nin ilk askeri heyeti Pazartesi günü havayoluyla Şanlıurfa´ya geldi. Türk askerlerin eşlik ettiği 1'i albay 2'si binbaşının da aralarında olduğu 6 kişilik ABD askeri heyeti, Şanlıurfa´nın sınır hattında bulunan terör örgütü PKK/YPG kontrolündeki Telabyad ile komşu olan Akçakale ilçesine geldi. Türk ve ABD askeri heyeti, Akçakale´de bulunan 3´üncü Hudut Alay Komutanlığı'nda uzun süre toplantı yaptı. Bu toplantının ardından iki ülke askerlerinden oluşan heyet, askeri araçlar ile sınır hattında bir süre de incelemelerde bulundu.

Toplantılar sürüyor

Kamuoyunun gözünün çevrili olduğu Akçakale´de bulunan ABD ve Türk askeri heyeti, Hudut Alay Komutanlığı'nda sınırlı sayıda ismin katıldığı dar kapsamlı toplantılarını sürdürüyor. Kapalı kapılar ardında yapılan ve Suriye´nin kuzeyini gösteren haritanın üzerinde konuşulan toplantılarda iki ülke askerleri birçok konuda uzlaşıya vardı. Güvenli bölge kapsamında kurulacak Müşterek Harekat Merkezi'nin altyapı kurulum çalışmaları ile kritik fonksiyonlarının tesisi sağlandı. Toplantılarda, güvenli bölgenin tesis edilmesinin ardından iki ülke askerlerinin yapacakları devriye görevi sırasında kullanacakları güzergahlar ile zırhlı araçların Suriye´ye hangi noktalardan gireceği saptandı. Suriye´nin Ayn-el Arap bölgesinden başlayıp Kamışlı kentine kadar uzanan yüzlerce kilometre uzunluğundaki Suriye´nin kuzeyindeki ikmal ve lojistik hatları konusunda da görüş birliğine varıldı.

Derinlik kaç kilometre olacak

Halen devam eden Müşterek Harekat Merkezi´ne ilişkin görüşmelerde iki ülkenin askeri heyetlerinin üzerinde uzlaşıya varamadığı tek konu ise Güvenli Bölge'nin Türkiye sınırından kaç kilometre derinlikte oluşacağı. ABD askerleri derinliğin Türkiye sınırından itibaren 15 kilometre olması ve bu bölgenin silahlı terörist unsurlarından arındırılmasını teklif etti. Bu teklifi kabul etmeyen Türk heyet ise derinliğin 40 kilometre olması, aksi halde ise Türkiye sınırına 32 kilometre mesafedeki Rakka-Halep-Haseki otoyoluna kadar uzanmasını istedi. Türk heyet, sınır hattından en az 32 kilometre derinliğe ulaşılmasının, Türkiye sınırındaki kentlerin teröristlerin elindeki roket, havan ve ağır silahların menzilinden çıkması için zaruri olduğundaki ısrarını yineledi. Derinliğin kaç kilometre olacağı konusu henüz netlik kazanmazken, Türkiye en az 32 kilometre derinlik talebinden vazgeçmeyeceğini ABD´li heyete iletti.

Suriye'nin kuzeyine TSK 10 üs kuracak

Türkiye ile ABD arasındaki görüşmelerin olumlu sonuçlanması ve Güvenli Bölge´nin tesis edilmesinin ardından Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Suriye´nin kuzeyinde ilk etapta 10 noktaya üs bölgesi kurulacağı kaydedildi. Askeri yetkililer, ilk etapta Fırat´ın doğu bölgesinde kalan Suriye´nin Ayn-el Arap, Telabyad, Rasulayn, Kamışlı, Derbesiye, Amude bölgeleri başta olmak üzere 10 noktada üs kurup, zırhlı araçlarla burada gözlem noktaları oluşturmasının planlandığını bildirdi. TSK´nın ilerleyen süreçte ihtiyaç duyulan bölgelerde yeni üs noktaları kuracağı ve Güvenli Bölge´deki etki alanını artırarak sivillerin geri dönüşünün desteklenmesine de katkı sağlayacağı belirtildi.

Anlaşma sağlanınca ABD'li askerler gelecek

Müşterek Harekat Merkezi kurulması için ABD ve Türk askeri heyetleri arasında devam eden görüşmelerin olumlu neticelenmesinin ardından ABD´nin Güvenli Bölge'de yapılacak devriye görevinde yer alacak askerlerinin de Türkiye'ye geleceği belirtildi. ABD´den gelecek askerlerin bir bölümünün Türkiye´de kalacağı, bir bölümünün ise Suriye kuzeyindeki mevcut üslere takviye olarak sınırın diğer tarafında görevlendirileceği kaydedildi.

Harekat seçeneği gündemde

Fırat´ın doğusundaki terör varlığının sonlandırılarak sınır güvenliğinin sağlanması ve terör örgütünün baskısı nedeniyle yerlerinden edilmiş sivillerin geri dönüşlerinin desteklenmesini hedefleyen Türkiye, bu konudaki kararlılığını ABD başta olmak üzere uluslararası platformlarda sık sık dile getiriyor. Son gelişmelerin ardından ABD ile oluşabilecek uyumsuzluk durumunda Güvenli Bölge uygulamasının rafa kalkması halinde de Türkiye sınır ötesi harekat seçeneğini gündemde tutuyor. Aylardır olası bir harekat için Fırat´ın doğusundaki sınır hattına zırhlı araç ve personel takviyesi yapan TSK´nın, Güvenli Bölge uygulamasından vazgeçilmesi durumunda Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı Harekatı gibi Fırat´ın doğusunu da teröristlerden arındırmak için askeri operasyon düzenlemesine kesin gözle bakılıyor.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Ağustos 2019 Çarşamba 15:48

YORUM YAZ

 • birgünbirgün1 ay önce
  Türkiye'yi yönetenler hem milletin aklı ile dalga geçiyorlar, hem de Kuzey Suriye'de son 8 yıldır olup bitenleri unutmuş gözüküyorlar. Türkiye, oluşturulacak güvenli bölgenin koordinasyonunu ABD ile müşterek yaparak, Kuzey Suriye'de ikinci bir özerk Kürt bölgesini zımnen kabul etmiştir. Bir kaç ay sonra ABD Kuzey Suriye'de oluşturulacak güvenli bölgeyi, uçuşa yasak bölge ilan edip, YPG' ye Kuzey Suriye'de özerklik verirse şaşırmamak lazım. Üst Akıl, Orta Doğu'daki planlarını adım adım gerçekleştiriyor. Ne yazık ki bunu bizim milli ve yerli politikacılarımızı kullanarak yapıyor.
 • metinmetin1 ay önce
  "Ey iman edenler! Yahudileri ve Hıristiyanları dostlar edinmeyin. Onların bazısı, bazısının dostlarıdırlar. İçinizden kim onları dost edinirse şüphe yok ki, o da onlardandır. Muhakkak ki Allah o zalimleri hidayete, doğru yola iletmez." (Mâide Sûresi, 5:51)
 • dervişderviş1 ay önce
  şeytanla arkadaşlık yapanın sonu hayr olur mu?. hiç mi ders almıyorsunuz. yafff siz nasıl müslümansınız.? kuzey ırakta bir tampon bölgenin sonucunu gördük aynısını abd suriyede deniyor bunu bildiğiniz halde neden hala ABD ile beraber hareket ediyorsunuz.okuduğunuz kuranı kerimin içeriğğinden bi habersiz ne yapamaya çalışıyorsunuz. onları dost ve müttefik kabul eden Allah cc dost ve müttefikliğini kaybeder böyle biline.
 • GaziGazi1 ay önce
  Sayın devlet büyüklerimiz; Şimdi, 32 km derinlik sonrası pkk-ypg varlığını kabullenmiş, hatta onaylamış olmuyormuyuz? Bu ara da Mümbiç konusu ne oluyor?
 • HasanHasan1 ay önce
  Abd ile anlasma saglandi!!!!!??????Kendi sinirini koruyamiyan bir devlet oldu.hic bu kadar dusmedi.Herkes konusur akp yapar.Akp pkkyi sinirda davul zurnayla karsiladiAkp pydyi sinirdan gecirip Musluman cocuklarini oldurttu.Buda bir tiyatro abd bir parmak bal verdi agizlarina onla oyalanin dedi.Bakalim bos tarlalari ne zaman bombalayacaklar.Abdden izin almadan tuvalete gidemeyenBir din akp dini.Sirada ic savas cikarma var akp eliyleAbd dinci sever Ulkeleri bolmek icin en iyi kullanacak kisiler dincilerdir.Uyan turkiye uyan
 • DadasDadas1 ay önce
  Hayırlı olsunyeni bölgemiz
 • TcVatanseverTcTcVatanseverTc1 ay önce
  Hiç aklımız almıyor yoksa biz akılsızmıyız. Abd bizim yanımızda hemde pkkya ve yan kollarına karşı. Güldürmeyin, gülünç duruma düşmeyin.Tüm istihbarat bilgilerini ,Tsk'nın her hamlesini onlara söyleyecekler bu kadar net.Abd her zamanan bizi aşağılamış ve hep kandırmış,defalarca askeri ve ekonomik darbeler yapmış,şimdi işgal planı var ve biz Abd ile ortak hareket edecez. BUNA İNANAN VAR MI ?(GELECEKTE ABD İSLÂMIN SAFINDA OLACAK AMA ŞİMDİ KARŞISINDA) AMACIMIZ NE BİLMİYORUM AMA YAKINDAARTARAK ŞEHİT HABERLERİ GELECEK. NATOCU VE KRİPTO FETÖ KOMUTANLAR ORALARA ATANACAĞI KESİN. YİNE KAYBEDEN BİZİM AKILLANMAZ VE DERS ALMAYAN ZİHNİYETİMİZ OLACAK. REİSİN BUNU GÖRMEMESİ İMKANSIZ! BU KADAR AÇIK VE APTALCA BİR HATA YAPMAZ DİYE DÜŞÜNÜYORUZ AMA ZAMAN GÖSTERECEK. İNŞAALLAH YANILAN BİZ OLURUZ REİS HAKLI ÇIKAR, YOKSA VAY BU ÜLKENİN HALİNE.
 • Sorumlusu CHP.Sorumlusu CHP.1 ay önce
  Burada kuzey Irak'ta olduğu gibi Kürdistan kuruluyor. İlerde Irakla bitişecek büyük Kürdistan kurulacak. Sorumlusu AKP değil, CHP'dir.
 • Emre BayındırEmre Bayındır1 ay önce
  Anlaşma yaptığınız yer neresi? Suriye. Suriye'de kiminle anlaşma yapmalısınız normal koşullar altında? Suriye hükümetiyle. Peki ya siz kimle yapıyorsunuz anlaşmayı? Amerika ile. Neden? E çünkü sizin sayenizde Amerika ve çeteleri tarafından işgal edildi adamların toprakları da, ondan.
 • nilgun canikoğlunilgun canikoğlu1 ay önce
  'Eeeey Amerika, sen kimsin, kalkmıs okyanus otesınden karısıyor, sana mı soracağız, Pyd Munbıc'ın doguna cekilmesse biz gireriz' eee ne oldu? Aksam sabah yıne 'aldandık' demeye baslarlar
 • Mehmet Tanriverdi Mehmet Tanriverdi 1 ay önce
  Kuşatılmış vaziyetteyiz, Türkiye masada yine kaybetti.
 • YusufYusuf1 ay önce
  Siyasal islam ABD İsrail e hizmet eden en büyük yapıdır akitte ve zihniyeti de bu yolun yolcusudur dünya örneklerini inceleyin anlarsınız
 • Ebu AbdullahEbu Abdullah1 ay önce
  inşallah hayırlısı olur. Ama ABD gavuruna güven olmaz
 • İ.KESKİNİ.KESKİN1 ay önce
  Haritaya bakıyorum da, şu Kamışlı çentiği ve Tel Rıfat adalarına anlam veremiyorum. Haritayı biraz bozuyor.
 • HalilHalil1 ay önce
  Yazık ki ne yazıkBu teslimiyetin siyasi sonuçları da olacaktır mutlaka.
 • Kocasolak Kocasolak 1 ay önce
  ABD ile neyi anlaştık? Bizzat silah verdiği teröristleri, bizimle birlikte YOK edecek, HE Mİ ???
 • Doğusu...Bâri, Şehîdlerimizi Düşünelim..!Doğusu...Bâri, Şehîdlerimizi Düşünelim..!1 ay önce
  Hâla anlaştık, deniyor.!? Kiminle.?! Süleymâniye'de askerimizin başına "çuval" geçiren ve yıllardır o malûm ve melûn eşkıyâ/terör örgütünü besleyip Türkiye'ye karşı silâhlandırıp eğiten sözde "stratejik" ortağımızla mı..! Orta(k)lık çok fenâ karışacak..! Demedi, demeyin, ha..!
 • diyarbakırlıdiyarbakırlı1 ay önce
  Temmuz 1991'de Irak kuzeyi için yine Türkiye'de (İncirlik ve Pirinçlik) kurulan ve Çekiç Güç olarak bilinen oluşuma ne kadar da benziyor. 28 yıl sonra yine bir yaz ayında bu sefer Suriye'de.Keşif uçuşlarına TSK'dan da katılıma izin verilecek ve Türkiye rol aldı algısı yaratılacaktır o kadar. Çekiç Güç'te de Türkiye görev almıştı. Sonrası içinIrak kuzeyi.
 • KespirKespir1 ay önce
  Turkiyenin baskisiyla geri adim atan abd heyeti vs diye baslayan haberleri okurken gulesim geliyor.
 • diyarbakırlıdiyarbakırlı1 ay önce
  Kuzey Irak'ta ABD yapılanmalı Çekiç Güç operasyonlarıyla Kuzey Kürdistan oluşum sürecine katkı sağlamış olduğunu ve bu süreçte hükümetlerimizin katkı payları olduğunu unutmamalıyız. Aynı hataya tekrar düşmezsek milletimiz adına iyi olur.
 • CabirCabir1 ay önce
  Anlaşılan Suriye bölünüyor, adım adım Büyük İsrail'e
 • CabbarCabbar1 ay önce
  Menbiç duruyor hala, ne güzel (!)
 • osmanosman1 ay önce
  guvenli bölge altında sınırımızda devlet kurmak amac
 • YusufYusuf1 ay önce
  Karaman'ın koyunu sonra çıkar oyunu demişler. ABD in oyunu hemen çıkacak değil. Askerlerimize çuval geçirenler bunlardır

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Eylul 2019