• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

ABD bunu beklemiyordu! Türkiye'den sürpriz Rusya hamlesi

Yeniakit Publisher
2019-08-10 08:04:00 -
ABD bunu beklemiyordu! Türkiye'den sürpriz Rusya hamlesi

ABD'nin S-400'ler sonrası Türkiye'yi F-35 programından çıkarmasının ardından Türkiye, Rus silah şirketi Rosoboronexport'un SU-35 teklifini değerlendirmeye aldı.

Türkiye, ABD’nin F-35 tehditleri karşısında ilk andan itibaren, bu uçağı alsa da gönderilmemesi, lojistiğine yönelik yaptırımlar gibi çok sayıda müdahalelerin söz konusu olabileceği gibi ABD’nin F-35’lerle ilgili her fırsatta ‘sorun’ çıkarabileceği ihtimali karşısında alternatifleri gündemde tutuyordu.

F-35 programı üyeliğinin askıya alınmasının ardından Rus devlet silah şirketi Rosoboronexport’un SU-35 teklifi değerlendirilmeye başlandı. Rusya, ABD ambargolarıyla karşılaşan Türkiye ile savunma işbirliğine yönelik görüşme ve toplantılarda bir süredir SU-35 satışıyla ilgili öneride bulunuyordu. Son olarak Rusya Başbakan Yardımcısı Yuri Borisov, S-400’ler konusunda geri adım atmayan Türkiye’ye savaş uçağı da satabileceklerini açıklamıştı.

Cevaba göre yol harita belirlenecek

Yeni nesil savaş uçağı ihtiyacının karşılanması kapsamında Türkiye, TSK envanterindeki mevcut savaş uçaklarının bakım hattını güçlendirerek daha uzun süre görev yapmalarının sağlanması, bu süreçte milli muharip uçak TFX’in üretilmesi sürecinin hızlandırılması, dost ve müttefik ülkelerin de bu projeye ortaklıklarının sağlanması, acil ihtiyaç durumunda ise Rusya, Çin, Pakistan başta olmak üzere alternatifler üzerindeki çalışmalara odaklanmıştı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), Hava Kuvvetleri Komutanlığı başta olmak üzere nihai kullanıcılar ve ilgili kurumlara SU-35’le ilgili görüşlerini sordu. Olumlu değerlendirmeler gelmesi ve ihtiyacı gidereceğinin değerlendirilmesi halinde Rusya ile görüşmeler resmen başlatılacak.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ahmet Y.

Herşeyden önce incirlik neden kapatılmıyor? Hee henüz resmi yazı gelmedi diyorsan, sen de, incirlikteki uçak iniş kalkışlarını resmi yazı gelene kadar durdur. Resmi yazı geldikten sonra ise, resmen İncirlik'i İPTAL ettiğini duyurursun. Onlar senin parasını ödediğin uçaklarını bile vermiyorsa, pilotlarına eğitim vermeyip geri göndermişse, senin de incirlikte bal gibi bunu yapmaya hakkın var ve yapman gerekir.

Özkan

Alın Rustan alın gerçek dost, düşman kim ?abd si ab si batsın
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23