ABD 4 bin 500 askerle Dedeağaç'a yanaştı!

ABD'nin askeri ekipman yüklü gemisi Yunanistan'daki Dedeağaç Limanı'ndan ülkeye giriş yaptı. ABD'nin bu hamlesi, bir süredir dillendirilen "ABD, Türkiye'nin sınır komşuları Yunanistan ve Bulgaristan'a askeri yığınak yapıyor" yorumlarının akıllara gelmesine neden oldu.

24 Mayıs 2019 Cuma 20:17
ABD 4 bin 500 askerle Dedeağaç'a yanaştı!

Amerika'nın askeri ekipman yüklü gemisi Yunanistan'daki Dedeağaç Limanına yanaştı. ABD'nin Yunanistan Büyükelçisi gemi ve askeri malzemelerin Balkan ülkelerindeki tatbikatlara katılmak amacıyla limana yanaştığını açıkladı.

Amerika'nın Stryker Tugayı, Yunanistan'daki Dedeağaç Limanı'na giriş yaptı.

ABD Ordusu, Green Ridge isimli kargo gemisinin dün limana ulaşması ile Stryker Tugayı'nın 800 aracını ve diğer materyallerini limana taşıdı.

Büyükelçileri duyurdu

ABD Yunanistan Büyükelçisi Geoffrey Pyatt geminin, Balkan ülkelerindeki Sabre Guardian ve Decisive Strike tatbikatlarına katılmak üzere giriş yaptığını belirtti.

Ancak bu durum dış analistler tarafından, Batı Trakya'da yer alan Dedeağaç limanının yükselişte olan stratejik değeri göz önüne alındığında "farklı bir amaç doğrultusunda hareket edildiği" şeklinde yorumlandı.

ABD Ordusunun bu kadar sayıda silah ve ekipmanı Türkiye'nin sınır komşuları olan Yunanistan ve Bulgaristan'a taşıması, Akdeniz'de yaşanan gerginlik konusunda Türkiye'ye karşı alınan bir önlem olarak algılandı.

ABD Yunanistan Büyükelçiliği, resmi Facebook sayfasında paylaştığı fotoğraflarla geminin ve askeri malzemelerin gelişini ilan etti.

ABD elçiliğinin yaptığı açıklamada, Sabre Guardian ve Decisive Strike tatbikatlarına katılmak üzere ABD Ordusu'nun Yunanistan'daki Dedeağaç Limanına ulaştığı ve Kuzey Makedonya'ya doğru yola çıktığı bildirildi.

Sabre Guardian 2019, Romanya Kara Kuvvetleri ve ABD Ordusu Avrupa Gücü tarafından 3-24 Haziran tarihleri arasında düzenlenen bir tatbikat.

Tugaylarda 4 bin 500 asker var

Decisive Strike 2019 ise Kuzey Makedonya'daki Krivolak Askeri Eğitim Merkezi'nde gerçekleşecek ulusal bir tatbikat olarak öne çıkıyor.

Amerikan Ordusu'nda toplamda 9 adet Stryker Tugayı bulunuyor. Her Tugayda ise 4 bin 500 asker yer alıyor.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 24 Mayıs 2019 Cuma 20:17

YORUM YAZ

 • Vatan1, Millet1Vatan1, Millet124 gün önce
  Bu ABD filoları, su alıp batmaz mı?Ebrehenin filleri kuşlara yenilmişti. Unutmuşa benzerler...
 • SrmnSrmn24 gün önce
  Geldikleri gibi gidecekler.Kendi toprağımızı denizimizi verecek değiliz.
 • Fahri özkökFahri özkök25 gün önce
  Bunların topu gelsin 
 • ErcanErcan26 gün önce
  Hepiniz gelin Allah cc bizimle olsun yeterhırsız chpkk
 • <<<<<<<<<<<<<<26 gün önce
  RUS SAVAŞ GEMİLERİ fotoğraflaması
 • volkanvolkan26 gün önce
  akdeniz de yaptığımız tatbikata karşılık ,onlarda trakya bölgesinde tatbikat düzenliyorlar..karşılıklı mesajlar birer birer gönderiliyor.
 • YILMAZ KYILMAZ K26 gün önce
  gelsinler de bol miktarda ceset torbası almışlardır umarım.Cennet vatanımıza cehennem mahluklarını gömmeyelim kirletmeyelim
 • tırıvırıtırıvırı26 gün önce
  türkiye işgal edilecek , sıra bizde
 • turkturk26 gün önce
  BAKIN TURKIYE ASKERINI DOGUYA YIGDI. A BATISU ANDA ZAYIF DURUMDABIRCOK ZIRHLI DOGUDA AA BATI BOSALDI O DELIGI 4500 ASKER ULKEYE GIRECEK. BENCE BUNU O ZEKI KOMUTANLARIMIZ DUSUNMUSTUR UMARIM.
 • turkturk26 gün önce
  RESI HERSEYI GORDUGU VE ISTIHBARATLARIN VERDIGI BILGILER DOGRULTUSUDA S400 ALMA GEREGINI DUYDU CUNKU ETRAFIMIZI SARILDIGINVE SARILACAGINI ABD NINTURKIYEY BIR SEKILDE GIRECEGINI BILIYOR O YUZDEN HAVA DELIGINI KAPATACAK. SONRASI KARADAN BILIRSINIZ TURK ASKERI BIZLER TECRUBELIYIZ PEK SANSI YOK.. ABD TEK IHTIMALI HAVATAN ABD ASKERI KARADAN BIR KARI GIBI DIR. KOLAY OLUR..ANLAYAN ANLADI.. O FILIMLERDE ABD ASKERLERI SADECE FILIMDE AMA O FILIMDEKI ASKELER TURKIYEDE ABD YAKINDA OGRENIR BUNU
 • EmeklEmekl26 gün önce
  4500 askerlemi 82 milyonluk ülkeyi ezecek abd Yunan ülkeye girebildiklerinde dünyanın bu güne kadar görmediği sivil savunma hattıyla karşılaşacaklar ancak 17 yılda nereye getirildiğimizide bu millet sorgulamalı artık onu yapıyoruz büyüyoruz emir almıyoruz masallarını bir tarafa Bırakın tohum ekersin yavaş yavaş büyür birdenbire hiç bir şey olmaz Türkiye’de 15 abd üssü var hepsi duruyor eskinin yaptıkları tamamına yakını yabancı sermayenin elinde yatırımlar yabancı sermaye ortaklı ilk yaptıkları ekonomiyi ele geçirmek oldu ele geçen ekonomiyle ithalatımızı arttırdılar üretimi kısıtlamaya başladılar borçlandırdılar borcu ödeyemiyecekduruma getirilmekteyiz TŞK millet Ordu kavramından ayrıştırılmaya başlandı TSK üzerinde oyunlarlaTsk zayıflatıldı ve hala devam etmektemilletin birbirine düşman edilmesinin öncülüğünü yaptılar NATO’nun Türkiye karıştırıldığında müdahalesiniyapılan anlaşmayla meşru zemine oturttular
 • ÖmerÖmer26 gün önce
  İran , yok tatbikat ayağına dibimize sokuldular. Hem tehdit ederler hem k.çımıza kadar sokulurlar. Alçaklar
 • enbeenbe26 gün önce
  Mezar yerlerini seçmişler
 • CihadCihad26 gün önce
  dönme travesti abd biz buradayiz oraya buraya yuvalanma gel hele.
 • AlpAlp26 gün önce
  HEDEF TÜRKİYE CUMHURİYETİ. GERİSİ LAF KALABALIĞI. SU UYUR DÜŞMAN UYUMAZ. BİZ DE BUNU YILLARDIR PKK, İŞİDPALAVRALARIYLA GÖRDÜK.GÜN DÜŞMANA KARŞI BİR OLMA GÜNÜDÜR. YOKSA YARIN MUHALEFET EDECEĞİNİZ DEĞİL,ESİRİ OLACAĞINIZ BİR YÖNETİM GELECEKTİR.ALLAH'IM İÇİMİZDEKİ AKILSIZLAR YÜZÜNDEN BİZE AZÂB ETME!!!
 • Yunus 16 Yunus 16 26 gün önce
  AMERİKAN ASKERLERİ, SOKAK SERSERİLERİNDEN TOPLAMA PARALI ASKERLER. PARALI KORKAKLAR TOPLULUĞU.
 • Ejdadın torunuEjdadın torunu26 gün önce
  Hedef Türkiye biz daha neyi bekliyoruz. Allah Efendimiz Mehdi As. himmeiyle inşaalh bizlere Şehitlik nasip etsin.
 • EKOLL EKOLL 26 gün önce
  Endişeye mahal yok. Debley uyumaz. Herşeyin farkında. Ancak biz de halk olarak uyanık olalım.
 • Kare Murat Kare Murat 26 gün önce
  Bizans artıklarını abd kiralık köpekleri mi kurtaracak sanıyorlar?Yada Turkiyeyi işgale kalkabileceklerini mi düşünüyorlar? Halep ordaysa arşın burda.
 • kuntakintekuntakinte26 gün önce
  EY stratejistler danışmanlar bu işi izah edin bakalım İran ile ABD savaşında DEDEAĞAÇTA ne işi var ABD piçlerinin konu iran mı yoksa Türkiye nin ablukaya alınması mı muhtemel iran savaşına Türkiye müsade etmez etmeyecek üLKEmizdeki üslerihava ve kara alanlarını kullanamayacak ee başka ülkeler üzerinde yığınak yapıp boğaz dan irana saldıracak saten daha sonra bu yığınağı yapacak yani şu anda patırtı kütürdü ama gümbürtüye biz gidiyoruz yani bizi çevreliyor F35 ler nerde kıbrısta fransız donanması nerde kıbrısta yani işin içinde çaktırmadan NATO da bulunuyor Merkel ne dedi biz Türkiye ye karşı gerekeni yaparız toplayın hepsini sonuç TÜRKİYENİN BEKAA SINA OPERASYON HAZIRLIĞISİYASETÇİLERE HÜKÜMETE DUYRULUR ANLAMAYANLARA ZAMANI GELİNCE ayşe nine Osman dede anlatır ama çok acı çekilir tarihte olduğu gibi onun içindürki ülkede çatlak seslerden başlayarak topyükün mücadele etmeli ki bu işgal zincirlerini kıralım biz düşmana döndüğümüzde çatlak sesler kötü ermeni çetelerinden beter çıkarlar tarihinden ders alamayan millet yok olmaya mahkumdur o kadar kimmiyim ben bir bilenvatandaş rıza
 • OguzOguz26 gün önce
  Zaman daralıyor.İsrail herşeyin farkında Tevrat’ta yazan kuzeyden gelecek Arslan onlarda bu paranoyaya yol açıyor.Şamdan Fırat a kadar olan bölgelerde hakimiyetini kuramazsa yaptıkları katliamların hesabını soracak birilerinin çıkacağını iyi biliyor.3 yada 4 seneleri var eğer yapamazlarsa İsrail diye bir devlet olmayacak o yüzdendir ABD ti kullanıp Kudüs’ü İsrail’in başkenti yapmaları Barzani’yi seçimlerde destekleyip seçim günü İsrail paçavrası açtırtmaları,o yüzden güney Kıbrıs’a yığınak yaptırtmakla kalmayıp sivil Rumlar’ı silahlandırmaları.Hani ABD çekiliyordu Ortadoğu’dan?Aaaaa bir anda İran’ın ABD yi tehdit edeceği tuttu!!.Tek dertleri bütün islam coğrafyasını birleştirebilecek ülkeyi Suriye,Irak,Filistin,Mısır karışımı bir ülke haline getirip kaynaklarını sömürmek.Halifelik Osmanlı’da bitti bugün bir müslüman ülkede tutup halifeliği tekrar getiremez sade Türkiye yapabilir o da Halife olmadan zor ha beklenen Halife’ye gelirsek hani “piç föto” kendini nasıl Halife diye tanıtıp insanları kandırdı?Çünkü gelecek bir Halife var bunu İsrail biliyor ama biz farkına varamadık hala.Hadislerde bile İstanbul’dan Tarık sancağı ile çıkacağı bütün dünyaya islamı yayacağı söylenen Halife.İşte ABD olsun İsrail olsun Avrupa olsun hepsi buna hazırlık yapıyor.Biz ise siyaset üzerinden birbirimizi yemeye devam ediyoruz.Düşmanın yaptığı hiçbirşey ne nedensiz nede boşuna.Herşey olacağına varır ama böyle aptal birşekilde gidersek çoğumuzu duman edecekler.
 • MustafaMustafa26 gün önce
  Şam piyon Luk kutlama ya devam edin
 • ataata26 gün önce
  rabbim bize inşallah conileri cepenneme yollamayı nasip edecek... tıpkı dedelerimizin yedi cedlerini yolladığı gibi...
 • uyan tcuyan tc26 gün önce
  tatbikat bahanesiyle kuzeyden , iran bahanesiyle güneyden kuşatmadır bu hareketler. tamamen tc ye karşı yapılan hamledir. zaten orta doğudaki olayların baş çıbanı ısrael vede yahudistan abd yi yöneten yahudilerdir. gerek daeş -pkk -pyd-dhkpc - fatöş vesaire terör örgütleri bunların besleyip tc nin vede orta doğunun başına bela ettikleri piçleridir. kahrolsun pislik yahudiler ısrael vede sömürge piçi abd. tc içindeki hıristiyan bilhassa yahudileri çok sıkı denetleyin. chpkk parti değil tc nin içine yahudiler tarafından yerleştirilmiş yahudilerin truva atıdır.chpkk hıristiyanların kurduğu bilhassa yönetiminde yahudilerin türk isimleri altında yönettikleri partidir. atatürkçülük maskeleridir.
 • Hastürk Hastürk 26 gün önce
  S400 şer gelmeden Haçlılar bir bahane ile saldırıda bulunacaklar! Uyanık olmalıyız kırmızı alarmda onlar düğmeye basarken onları yok etmeliyiz çünkü bu olanlar hayra alamet değil ! S 400 ler sessiz sedasız evvelden gelmeli ! Uçak gemilerini aynı anda yok edebilecek planlamalar yapılmalı bunlar işgale geliyor belli etti !sıfır hata saldırılar olmalı ! Bu arada Kıbrısıdaki İngiliz'ler en tehlikelisi F 35 lerle hazırlıkları bertaraf edilmeli diye düşünüyorum!
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer26 gün önce
  Emperyalist..Şeytan..ABD..yine..FİTNE..peşinde..Alçak..haydut..devlet.
 • BdrBdr26 gün önce
  Bizde chp ve hdp varken baska dusmana hacet yok korkmayınamerikadan ahali icinize bakin icinize kurt girmis icimize
 • bu aradabu arada26 gün önce
  jahudiler sporla millete kaval çalarak uyutuyor
 • Hursit dilaverHursit dilaver26 gün önce
  Chp sevinmesin.abd istanbulu işgal edip onlara vermeyecek.kendisi alacak.iranin tudehini fusinsun o chp..
 • AYH8N ERG8N8Z EWETAYH8N ERG8N8Z EWET26 gün önce
  AYH.8 ERG8N8Z EWET1 saat önce eklendi.ABD potansiyel haydut kimliği ile yaptığına jandarmalık diyorsada bunun vicdanlardaki adı barbarlık ve yamyamliktir.cunku kendi vmilli kimliğinde bu vardır.Bu kimlik derin devletinin kendi kimliğidir.yani sonunda yakala yut ve ye olan asaglik prensibiyle çalışır. Turmp kişilik vasıflarıyla agresif yoğun psiko analizi dipte kendinden ve ideallerinden başka dünya kabul etmeyen zorba,ABD nin yahudi demokrasisinin faşist zavallı diktatorudur insanlik erdeminde kafa tasicilik zihniyeti olan zorba,kimliksiz bir kimlik olarak amerikan değerlerini ve mantalitesini koşulsuz egolarıyla şekillendiren, sorgulayarak biçimlendirerek ayaklar altına alan psikolojide psiko analize yeni terimlerle kanalize olacak biri olarak dünya tarihinde bu terimle anılacak ve yargılanacak biri.sorgusuz mo...on mentalitesi ve deger yargisi gercek dunyadan ve insanlik degerlerinden izafi bir soyutlukla uzakta,amerikanin muhafazekaliginin ve katoliginin yeni değer yargısı olarak nihayet baltayi tasa vurdu.
 • turkturk26 gün önce
  BIR YERE NOT ALIN DEDIKLERIM GENELDE CIKTI. SIMDI BU ADAM TRUP MANYAGI TURKIYENIN ETRAFINI HERYERDEN SARIYOR AKLI SIRA GOZ DAGI. AYRICABU ALCAK 3. DUNY ASAVASINIFITILINI ATESLEMIS OLACAK. YANI TURKIYEDE BASLAYAN BIR SAVAS DUNYAYA SICRAYACAK. VE ORTALIK TRUMPUN HIC UMMADIGI SEKIDL EDAGILACAK EN BUYUK ZARARI ABD GORECEK CUNKU KUCUCUK KALACAK.. TURK HALKI SAKIN UYUMA VE ACIMA ..ABD KICI DEPMELEYECEGIZ TABI ICERDEN CHP YIDE AYNI SEY... ABD CHP ERMENI CHP YUNAN CHP SIYANIST CHP AMA BIR TURK OLAMADI SEREFSIZLER CUNKU TURKLUK KANLARINA YOK.
 • ibrahimibrahim26 gün önce
  sadece bir adet teknolojik bir füze kocaman bir geminin isini bitirir..... aselsan roketsan gibi sirketlerimiz sagolsun.
 • Yusuf SecmenYusuf Secmen26 gün önce
  Dedeleri de denemişti ; DELİNMİŞTİ !
 • cihadcihad26 gün önce
  toplu halde gezmeleri daha güzel abd militanları buralarda leş olmak için geliyo fakat bazı konular var anlaşılmayan bu mal ülkeler genişçe açtılar abdye kendilerini işgal edilecek yer olmalarından korkmuyolarmı acep bizim korkumuz yokda gelecek olana bi cevabımızda olacak lakin sadece burada kalmayacaktır abd uzakta olduğunu sanıyo lakin bizim dostlarımız var abdye yakın olan
 • JurnalJurnal26 gün önce
  Adam(cık)lar göz göre göre,göstere göstere geliyorum diyor;etrafımızı çeviriyorlar...Uzun zamandır savaş tamtamları çalıyor...hükümet devlet olarak ne gibi onlemlerimiz var-ki bilen yok...olduğunu da zannetmiyorum...
 • AYH8N ERG8N8ZEWETAYH8N ERG8N8ZEWET26 gün önce
  AYH.8 ERG8N8Z EWET1 saat önce eklendi.ABD potansiyel haydut kimliği ile yaptığına jandarmalık diyorsada bunun vicdanlardaki adı barbarlık ve yamyamliktir.cunku kendi vmilli kimliğinde bu vardır.Bu kimlik derin devletinin kendi kimliğidir.yani sonunda yakala yut ve ye olan asaglik prensibiyle çalışır. Turmp kişilik vasıflarıyla agresif yoğun psiko analizi dipte kendinden ve ideallerinden başka dünya kabul etmeyen zorba,ABD nin yahudi demokrasisinin faşist zavallı diktatorudur insanlik erdeminde kafa tasicilik zihniyeti olan zorba,kimliksiz bir kimlik olarak amerikan değerlerini ve mantalitesini koşulsuz egolarıyla şekillendiren, sorgulayarak biçimlendirerek ayaklar altına alan psikolojide psiko analize yeni terimlerle kanalize olacak biri olarak dünya tarihinde bu terimle anılacak ve yargılanacak biri.sorgusuz mo...on mentalitesi ve deger yargisi gercek dunyadan ve insanlik degerlerinden izafi bir soyutlukla uzakta,amerikanin muhafazekaliginin ve katoliginin yeni değer yargısı olarak nihayet baltayi tasa vurdu.
 • Tamam Tamam 26 gün önce
  100 yıl önce askerleri terhis ettik. Balkanları kaybettik.100 yıl sonra aynısı olacak.
 • Murat Murat 26 gün önce
  American. Kaşınıyor

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Haziran 2019