• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

7. yılında 'Gezi Kalkışması' yalanları

Halkın özgür iradesiyle seçilen meşru hükümete sivil darbe girişimi olan Gezi Kalkışmasının üzerinden 7 yıl geçti. "Barışçıl" eylem diye takdim edilen kalkışmada polis araçlarının kundaklandı. Dindar kesiminde alet edilmek istendiği Gezi Kalkışması, ülke ekonomisine 200 milyar doların üzerinde zarar verdi.

Yeniakit Publisher
2020-06-01 20:16:00 - 2020-06-01 20:26:37
7. yılında 'Gezi Kalkışması' yalanları

 yeniakit.com.tr 

Halkı özgür iradesiyle girdiği her şeçimden zaferle çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın o dönemki Başbakanlığını yaptığı hükümeti, devirmeyi amaçlayan Gezi Kalkışması'nın üzerinden 7 yıl geçti.

FETÖ'cü polis, hakim ve savcılarının açık destek verdiği ve şiddete göz yumduğu eylemlerde; Beşiktaş'ta bulunan Başbakanlık Çalışma Ofisi işgal edilmek istendi. O gece geri püskürtülen çapulcular, Dolmabahçe'deki Bezm-i Alem Valide Sultan Camii'ni üç gün boyunca işgal etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Bir ülkede diktatöre diz çöktüren sevgili gençler, sizinle gurur duyuyoruz" sözleriyle açıkça destek verdiği eylemlerde malum basında elbette rahat durmadı. 

Yalanlarla birbirlerini ifşa ettiler

Fetullahçı Terör Örgütü'nün tetikçi olarak kullanmak için ‘el altından’ fonladığı Taraf gazetesi, polisin attığı gaz bombasının Filistinli bir kadının başına isabet ettiğini ve durumunun kritik olduğu yalanını uydurmuştu. 

Yıllardır ‘çamur at, izi kalsın’ politikasıyla birçok insanı asılsız haberlerle hedef gösteren Cumhuriyet paçavrası da o dönem algı operasyonlarına tüm hızıyla devam etti.

Tarafın "yoğun bakımda, durumu kritik" diye uydurduğu kadın için Cumhuriyet, CHP'li Adnan Keskin'in "Olaylarda panzerin altında kalan genç kız öldü" ifadelerini haberleştirerek gazetecilik etiğini ayaklar altında çiğnemişti.

 

Gezi'yi 'barışçıl eylem' diye takdim ettiler

"Barışçıl eylem" diye takdim ettikleri Gezi Kalkışması'nda, özel ve kamuya ait 589 araç yakıldı.

Aralarında işyeri, parti ve kamu binalarının da yer aldığı 409 bina ise tahrip edildi.

Gezi'de "Cuma namazı" tiyatrosu

Gezi olaylarında en ön safta yer alan ve gezicilerin imamı olarak bilinen İhsan Eliaçık, o dönem Taksim Gezi Parkı'nda toplanan çapulculara "Cuma namazı" kıldırmıştı.

Dindarları da provokasyona alet etmek isteyen provokatörlerin bu oyunu da ellerinde patlamıştı.

Ülke ekonomisine 200 milyar doların üzerinde bir darbe vuruldu

Gezi Kalkışması; faizlerin yüzde 4.6 ile tarihin en düşük seviyesine indiği, yaklaşık 100 milyar dolar büyüklüğündeki altyapı ihalelerine talebin yağdığı dönemde başladı.

Kalkışma; ekonomiye 200 milyar doların üzerinde maliyete neden oldu.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Resat

Geziyi savunmak vatan hainligidir. Geziyi savunmak alcakliktir. Geziyi savunmak satilmisliktir. Geziyi savunmak kendi ayağına sikmaktir.
 • Yanıtla

Can

Gezi de o kadar cok yalanlar duyduk ki. 
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı