• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

5 yılda nereden nereye! Faşist Wilders’ın sağ kolunun değişimi

Yeniakit Publisher
2024-04-05 10:47:00 -
5 yılda nereden nereye! Faşist Wilders’ın sağ kolunun değişimi

Önceden Hollanda'nın göçmen ve İslam karşıtı aşırı sağcı siyasetçisi olarak bilinen Geert Wilders'e en yakın isimlerden olan Joram van Klaveren, 2019 yılında Müslümanlığı seçti. O zamandan beri, Avrupa'da İslamofobi ile mücadele etmek için resmen savaş veriyor.

İslam karşıtı bir kitap yazmak için çıktığı yolda Hz. Muhammed ve İslam’la ilgili yaptığı okumaların etkisiyle Müslümanlığa geçen Klaveren, “kendi yarattığı canavara karşı” mücadele ediyor.

KİTAPLA DÖNÜŞTÜ

11 Eylül saldırıları ve Hollandalı sinemacı Theo van Gogh’un kendisini “cihatçı” olarak niteleyen birisi tarafından öldürülmesi sonrasında İslam karşıtı düşünceler edindiğini söyleyen Klaveren, Avrupa’da İslam’a karşı savaşmak amacıyla aktif siyasete katılma kararı aldığını söylüyor. Yıllarca Hollanda’da camilerin ve İslami okulların kapatılması, Kuran’ın yasaklanması, Arapça’nın halk arasında konuşulmasının engellenmesi gibi İslam karşıtı kararların alınması için mücadele eden Klaveren, bugün ise bambaşka bir hayat yaşıyor. 2014 yılında parti lideri Wilders’in politik söyleminde İslam karşıtlığından ırkçılığa doğru bir geçiş gözlemlemesiyle PVV’den ayrılan Klaveren, siyaseti bırakmasının ardından “İslam’ın yarattığı tehdit” ile ilgili bir kitap yazmaya başlasa da sürecin sonunda Müslüman oluyor.

KURAN DAĞITIYOR

“Kulağa biraz masal gibi geliyor ama gerçekten oldu” diye anlatan Van Klaveren, bir gün ağır bir kitap rafının yere düştüğünü, düşen bir Kuran’ı eline aldığında karşısına “Kör olan gözleri değil, kalpleridir” ifadesinin yer aldığı ayetin çıktığını söylüyor. Siyasi yaşamının aksine şimdi Hollanda’da İslam’ın insanlara anlatılması için kurulan bir vakfın aktif bir üyesi olan Klaveren, İslam karşıtı Pegida grubunun Kuran yakma eylemleri yaptığı bölgelerde insanlara binlerce Kuran dağıtıyor. Geçen yıl kasım ayında yapılan Hollanda seçimlerinden yüzde 23’lük oy oranıyla birinci çıkan aşırı sağcı Özgürlük Partisi’nin (PVV) bir zamanlar etkili bir üyesi olan Klaveren, “Oluşmasına yardım ettiğim her şey hâlâ orada. Gerçekten benim uydurduğum şeyleri söylediklerini duyuyorum” ifadelerini kullanıyor.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

şeyh şamil bu

Mevlamız CCH ta binlere kilometre öteden azılı kafirlere bile imanı bahşediyor ancak burnumuzun dibindeki keferelerin böyle bir dertleri yok zira Allah SVA bunlara imanı nasip etmedi. işte iman böyle bir şey. gözünüzün dibindekini görmezsiniz ama nasibi olan onbilerce km öteden nasiplenir.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23