5. savaş gemisi geliyor! Üzerinde hava savunma sistemi de olacak

Türkiye'nin savunma sanayi şirketlerinden STM'nin Genel Müdürü Murat İkinci, Akdeniz'deki gemilerimize eşlik eden gemilerin 5'incisinin diğer fırkateynlerden 10 metre daha uzun olacağını ve üzerinde hava savunma sisteminin yer alacağını söyledi.

12 Eylül 2019 Perşembe 12:12
5. savaş gemisi geliyor! Üzerinde hava savunma sistemi de olacak

Yerli ve Milli teknolojiye katkıda bulunarak askeri deniz platformları, otonom sistemler ve siber güvenlik sistemlerinde önemli işlere imza atan STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş gelecek hedeflerini açıkladı. İstanbul'da ilk kez basın mensuplarıyla bir araya gelen STM, 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşecek olan Teknofest İstanbul’da World Drone Cup’ın yürütücülüğünü üstlendi. Burada dünyanın en iyi drone pilotlarının mücadelesine destek sağlayacak.

1,5 milyar dolarlık ihracat

Dünya sıralamasında 85'inci sırada yer alan şirket geçtiğimiz günlerde 97'inci sıradaydı. Hedef ise ilk 50’ye girmek. Türkiye'nin tek savaş gemisi ihracatını yürüten firma, özellikle bu yönde yürüttüğü çalışmalar neticesinde 12 sıra birden atladı. Türkiye'nin ilk defa korvet tipi askeri gemilerini yapan firmanın Genel Müdürü Murat İkinci, “Amacımız askeri gemi ihracatını arttırmak. Pakistan'a savaş ve ikmal gemileri teslim edildi. Şu an Pakistan ordusunun en modern ve güçlü gemilerini biz yaptık. 20'ye yakın ülke ile görüşmelerimiz devam ediyor. Bu yıl sonunda görüştüğümüz ülkelere gerçekleştireceğimiz ihracat ile 1,5 milyar dolar üzerinde ülke olarak kazanç elde edeceğiz” dedi.

Beşinci gemi geliyor

Türkiye'nin D. Akdeniz'de yürttüğü enerji faaliyetlerine de STM'nin yaptığı TCG-Heybeliada ve TCG-Büyükada gemileri eşlik ediyor. Milgem projesi ile 4 gemi inşa ettiklerini belirten İkinci, “Bu gemilerin 5'incisi "İ" sınıfı fırkeyten 10 metre daha uzun olacak. Ve hava savunma sistemi yer alacak" şeklinde konuştu. 

İkindi, Akdeniz'deki faaliyetlere ilerlediğimiz günlerde farklı destekler de olacağını ve geleceğin askerlerinin Türk mühendisler olacağını da aktardı. Önümüzdeki hafta bin'e yakın Kargu da TSK envanterine girecek. Sürü dronlarda yönlendirme görevini yapacak olan TOGAN bu yıl sonu tamamlanacak. Alpagu ise 2020 başında teslim edilecek.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Eylül 2019 Perşembe 12:12

YORUM YAZ

  • Abdullah MuratAbdullah Murat3 gün önce
    Silah sanayisi bir kazanç kapısı ve ticaret unsuru olamaz O islamın Allahın emri gereği millide değil ümmeti olmak durumundadır. Allah yolunda harcamanın gereği her müminin katkıda bulunması gereken yani vergileriyle geliştirilmesi ve arzın kaynaklarının harcanarak yapılması gerekendir. Türkiyede faliyet gösteren firmalar var bunlar müslüman katili Allahın düşman olarak bildirdiği ülkeler budist pislik müşriklere iş almaktan geri durmuyorlar mesela hindistan için alınan ---Askeri gemi üreten bir grup özel tersanenin kurduğu TAIS, Hindistan donanması için yapılacak 5 gemiyi kapsayan 2,3 milyar dolarlık ihalede tercih edildi.-- Allahın gadabını çekersiniz ve onun katında büyük bir suç işler ve hainlerden olursunuz. İslamda savaşın tanımı cihaddır Buda yalnız Allahın emri ve sınırları içinde olabilir Allah yolunda yapılabilecek birşeydir.Dini olan için böyledir Bu haramdan öte hainlik olmaktadır ve bunun sonuçları dünya ve ahirette çok büyük olacaktır. Küfrün ve dinsizlerin gadap yolundan gitmeyin. Savaş sanayisi ticaret konusu değildir Allahın emriyle birlik ve bütünlük olmayı tüm müslümanlarla bilgi paylaşımını gerekli kılar patenlemeye gitmek sakıncalıdır Çünkü şeytanın dostlarıyla olan Allah yolunda yapılan bir mücadelenin parçasıdır
  • selim ustaselim usta3 gün önce
    Rabbim sayilarini artirsin ne güzel haber
  • MEMLEKETİMMEMLEKETİM3 gün önce
    TÜRKİYE BÜYÜYOR GÜÇLENİYOR.İÇ VE DIŞ DÜŞMANLAR SALDIRIYOR.CUMHUR İTTİFAKINA GÜVENİYOR DESTEKLİYORUZ

Günün Özeti

Günün Karikatürü

15 Eylül 2019