• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

16 yıl sonra bir ilk! Türkiye 34 ülke arasından birinci seçildi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 34 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen 32. Avrupa Birliği (AB) Genç Bilim İnsanları Yarışması'nda fizik alanında Türkiye'nin birinci olduğunu açıkladı.

Yeniakit Publisher
2021-09-20 00:47:00 -
16 yıl sonra bir ilk! Türkiye 34 ülke arasından birinci seçildi

Türkiye, 32. Avrupa Birliği (AB) Genç Bilim İnsanları Yarışması'nda fizik alanında birinci oldu. Söz konusu yarışmada Türkiye'yi Malatya TED Koleji ve BİLSEM öğrencisi Feridun Balaban 'Fotovoltaik Hücre Yapımı' projesiyle temsil etti. Balaban yarışmada hem birincilik hem de Wolfram (VOLFREM) özel ödülünü kazanarak tarihe geçti. Yarışmaya 34 ülke 114 projeyle katılırken Türkiye 16 yıl sonra AB Genç Bilim İnsanları Yarışması'ndaki ilk birinciliğini aldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bilişim Vadisi'nde yaptığı açıklamada, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunun (TÜBİTAK) ulusal koordinatörü olduğu yarışmada gurur verici bir başarı yakaladıklarını bildirdi.

34 ülkeden 114 proje yarıştı

34 ülkenin 114 projeyle yarıştığı etkinliğe TÜBİTAK öncülüğünde Türkiye'den 6 projenin katıldığını aktaran Varank, "5 gencimizin projeleri tamı tamına 8 ödül kazandı. Birincilik, ikincilik ve üçüncülük derecelerinin yanında 4 proje de özel ödüle layık görüldü. Malatya TED Koleji ve BİLSEM öğrencimiz Feridun Balaban, fizik alanındaki Fotovoltaik Hücre Yapımı projesiyle hem birincilik hem de Wolfram (VOLFREM) özel ödülünü kazandı. Böylece 2005 yılından beri katıldığımız bu yarışmada ilk kez birincilik ödülünü almış olduk." diye konuştu.

Bakan Varank, yarışmayı kazanan diğer öğrenci ve projelere ilişkin şu bilgileri paylaştı:

"İstanbul Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Fuat Sezgin BİLSEM öğrencimiz Mehmet Sertaç Çeküç, kimya alanındaki Mikro Akışkan Sensör Geliştirme projesiyle ikincilik ödülünü kazandı. İstanbul Cağaloğlu Anadolu Lisesi öğrencimiz Emirhan Kurtuluş, Derin Öğrenmeyle Cerrahi Planlama projesiyle yazılım alanında üçüncülük ödülünü ve Wolfram özel ödülünü ülkemize getirdi. Yine yazılım alanında ortaya koyduğu Çizgelere Yönelik Algoritma Önerisi ile İzmir Bahçeşehir Koleji öğrencimiz Olcay Oransoy, Wolfram özel ödülü aldı. Matematik alanında Wolfram özel ödülünü alan bir diğer öğrencimiz ise Kovid-19'a Yönelik Matematiksel Karar Algoritmaları projesiyle İstanbul Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi ve Beşiktaş BİLSEM'den Zeynep Parla Parmaksız oldu. Bu başarılara imza atan tüm öğrencilerimizi, değerli hocalarını, kıymetli ailelerini yürekten kutluyor, başarılarının devamını diliyorum. Bu süreçte öğrencilerimize maddi ve manevi her türlü desteği sağlayan, bilim alanında ülkemizin gözbebeği TÜBİTAK'ı da hassaten tebrik ediyorum."

"Daha nice başarıya hep birlikte şahitlik edeceğiz"

Bakan Varank, yarışmada elde edilen bu başarıların, dünyanın en büyük Bilim ve Mühendislik Yarışması olan ISEF'te alınan 13 ödülle ülke tarihinin en büyük başarısının elde edilmesinin ardından yaşanan ikinci gurur olduğunu dile getirdi.

"Verdiğimiz desteklerle altın çağını yaşayan bilim ve araştırma ekosistemimiz sayesinde, daha nice başarıya hep birlikte şahitlik edeceğiz." diyen Varank, büyük ve güçlü Türkiye'yi yükseltecek, pırıl pırıl, bilim aşığı gençlere çağrıda bulunarak, "Tüm genç kardeşlerimi, Nobel Ödüllü bilim insanı Aziz Sancar Hocamız'la buluşmak üzere TEKNOFEST'e davet ediyorum. Gelin TEKNOFEST'te Milli Teknoloji Hamlesi'nin şaheserlerini, milli hava araçlarımızı, yerli otomobilimizi, sayısız teknoloji ve bilim yarışmasını yerinde görün diyorum. 21-26 Eylül'de Atatürk Havalimanı'nda buluşmak üzere." ifadelerini kullandı.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

mm

maşallah başarınızın devamını dilerim.
 • Yanıtla

KARAR TAMAMEN SİYASİDİR

Karar siyasidir. Biontek formasının sahibi 2 Türk hücrelerin mRNA ile yenilenebileceğini açıkladı, Snowpiecer dizisinde de aynı olay anlatılırken, laboratuvardaki görevli biri erkek biri bayan baş rol oyuncuları Biontek firmasının sahibi Uğur Şahin ile bayana benziyor yüzleri birebir. Bunlar tesadüf mü? Hayır! Türk insanına çip takmak, ve bu çip ile Türk'ü ve dolayısıyla Müslümanlığı kontrol almak istiyorlar! Duyurulur! KARAR TAMAMEN SİYASİ
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23