12 Eylül'ün yıldönümünde CHP'den Kenan Evren teklifi!

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, kamusal mekanların adlandırılmasında "Kenan Evren" adının kullanımının yasaklanmasına ilişkin kanun teklifini TBMM'ye sundu.

12 Eylül 2019 Perşembe 14:31
12 Eylül'ün yıldönümünde CHP'den Kenan Evren teklifi!

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, kamusal mekanların adlandırılmasında "Kenan Evren" adının kullanımının yasaklanmasına ilişkin hazırladığı kanun teklifini TBMM Başkanlığına sunarak, 12 Eylül'ün unutulmaması ve unutturulmaması gerektiğini söyledi.

Erol, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, 12 Eylül 1980 darbesinin yıl dönümü olduğunu belirterek, 12 Eylül'de, demokrasinin askıya alındığı, TBMM'nin lağvedildiği, Anayasanın kaldırıldığı, siyasi parti genel başkanlarının tutuklandığı, siyasi partilerin kapatıldığı, 10 binlerce insanın işkenceden geçirildiği, işten atıldığı bir sürecin işletildiğini ifade etti.

"Türk demokrasisi açısından önemli"

AK Parti hükümetlerinin takdir ettiği işlerinden birisinin de Milli Güvenlik Konseyi üyeleri ve Evren ile ilgili "Anayasanın askıya alınması, parlamentonun kapatılması ve askeri darbe" sebebiyle dava açılması olduğunu aktaran Erol, bu olayın Türk demokrasisi açısından çok önemli olduğuna dikkati çekti.

"Türkiye demokrasisine darbe vuranın adı yaşatılmasın"

12 Eylül eleştirilse de bugün hala pek çok kamu kuruluşunda, caddelerde, sokaklarda, okullarda Kenan Evren'in adının yaşatıldığını belirten Erol, " Türkiye'nin demokrasisine darbe vuran Kenan Evren'in adının, kamu kurumlarında yaşatılmamasıyla iligili bir kanun teklifi hazırladık, TBMM Başkanlığımıza verdik." diye konuştu.

Erol, Kenan Evren ve Milli Güvenlik Konseyi üyelerinin adının yerine resmi kurumlara, caddelere, okullara ve meydanlara şehitlerin, cumhuriyetin kuruluşuyla ilgili anlamlı günlerin adının verilmesini istediklerini kaydetti.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Eylül 2019 Perşembe 14:31

YORUM YAZ

 • Bir OsmanliBir Osmanli7 gün önce
  Ilginc! CHP lie bir belediye baskanindan boyle anlamli bir kanun teklifi.
 • Amacı belliAmacı belli7 gün önce
  Osmanlı şehitlerinin,sultanlarının adlarını,15 Temmuz’u görmek istemezler ama!Demokrasiye darbeyle güya Erdoğan’a iftira atacak oradan!CHP’den alâ Diktatör,demokrasiye darbe vuran mı var!Başörtüsü yasakçıları!Sahte darbe diyen,insanların ekmekleriyle oynayan,AKPli belediye meclisi üyelerini görmezden gelen,HDPKKya HEP destek verenler..!Vatanseverlik(!) pazarlıyorlar!
 • EYYÜPEYYÜP7 gün önce
  PEKİ GÜZELDE YA CEMAL GÜRSELE NE DEMELİ
 • Yalman GüçYalman Güç7 gün önce
  Yalnız Kenan Evren isminimi kaldırmalı? Ya o kara günlerde darbecilere HULÛS çakmak için bu isimlerin konulmasını teklif eden YAĞCILAR ne olacak? Bir tv programında BAŞ ÖRTÜSÜ tartışmasında darbecilerin anayasasının %92 ile kabul edildiğini,bu anayasada da başörtüsünüm yasak edildiğini tv de gençlere karşı savunan,başörtüsü ile okuman isteyenlerin SUUDİARABİSTANa gitmesini çıkış yolu olara göstereS Ü L E Y M A ND E M İ R E L in meş'um ismini ne yapmalı?
 • Ercan GüvenErcan Güven7 gün önce
  Kenan EVREN yönetime el koyduğunda ülkemizde yaşayan insanların yüzde 99.99 u derin bir oh çekmişti. Aksini iddia edenin aklından şüphe ederim çünkü o günleri yaşadım. Eskişehir'de bir mahalleden başka bir mahalleye geçerken 15 yaşındaki çocuklar kimlik kontrolu yapıyordu ve o çocuklar da bu vatanın evlatlarıydı. Suçu başkasının üzerine atmayalım kendimizde arayalım. Hep mi dolduruşa geleceğiz? Hiç mi aklımızı kullanmayacağız. Sayın Evren'i de o zaman kandırmışlardı herhalde.
 • ahmetahmet7 gün önce
  nefen sadece Evren?tum millet dusmani darbeciler ve isbirlikcileri silinmeli gorunur olmamali lanetlenmeli
 • azerazer7 gün önce
  12 EYLÜL KANUNLARI HALA YÜRÜRLÜKTE NE FAYDA ÜLKEYİ 17 YILDIR YÖNETENLER UYUYOR, YADA İŞLERİNE ÖYLE GELİYOR.
 • TÜRKOĞLUTÜRKOĞLU7 gün önce
  BU CHP NİN DARBESEVERLİĞİNİ ÖRTMEZ.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Eylul 2019