• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
19
Perseverance Mars'dan ilginç karaler yolladı

2021-06-03 01:35:47
Perseverance Mars'dan ilginç karaler yolladı

NASA tarafından 30 Temmuz 2020 tarihinde fırlatılan ve 7 ay süren yolculuğun ardından 18 Şubat 2021'de Mars'a inen Perseverance uzay aracı çarpıcı kareler yolladı.

#1
Foto - Mars'taki jeolojik süreçleri, yaşanabilirliği, Mars'ta daha önce hayat olup olmadığını ve biyolojik izleri araştıracak olan Perseverance, çektiği fotoğraflar ile dikkat çekiyor.

Mars'taki jeolojik süreçleri, yaşanabilirliği, Mars'ta daha önce hayat olup olmadığını ve biyolojik izleri araştıracak olan Perseverance, çektiği fotoğraflar ile dikkat çekiyor.

#2
Foto - NASA'nın Mars kaşifi Perseverance, Kızıl Gezegen'deki görevinde 100 Mars gününü geride bıraktı.

NASA'nın Mars kaşifi Perseverance, Kızıl Gezegen'deki görevinde 100 Mars gününü geride bıraktı.

#3
Foto - Gövdesinde ufak bir helikopteri de Mars'a götüren Perseverance Kızıl Gezegen'den birçok fotoğraf gönderdi.

Gövdesinde ufak bir helikopteri de Mars'a götüren Perseverance Kızıl Gezegen'den birçok fotoğraf gönderdi.

#4
Foto - Mars yüzeyinde birçok ilke imza atan aracın 2030'a kadar sürecek görevinin ilk 100 gününde, Dünya'ya gönderdiği en önemli kareler işe şöyle:

Mars yüzeyinde birçok ilke imza atan aracın 2030'a kadar sürecek görevinin ilk 100 gününde, Dünya'ya gönderdiği en önemli kareler işe şöyle:

#5
Foto - Ingenuity helikopterinden Perseverance uzay aracının görüntüsü - 6 Nisan 2021. Bu fotoğraf, Dünya'ya gönderilen 62 ayrı görüntünün birleştirilmesiyle elde edildi.

Ingenuity helikopterinden Perseverance uzay aracının görüntüsü - 6 Nisan 2021. Bu fotoğraf, Dünya'ya gönderilen 62 ayrı görüntünün birleştirilmesiyle elde edildi.

#6
Foto - Ingenuity helikopteri, uçuş için kalkışını uzay aracının alt kısmından yapmıştı.

Ingenuity helikopteri, uçuş için kalkışını uzay aracının alt kısmından yapmıştı.

#7
Foto - 1.8 kg ağırlığındaki helikopter, Mars'ın ince atmosferinde uçuş potansiyelini gösteren bir teknoloji olarak değerlendiriliyor

1.8 kg ağırlığındaki helikopter, Mars'ın ince atmosferinde uçuş potansiyelini gösteren bir teknoloji olarak değerlendiriliyor

#8
Foto - Ingenuity helikopteri, 19 Nisan'daki ilk uçuşu ile başka bir gezegende uzaktan kontrollü ilk uçuş bakımından da tarih yazdı. Fotoğrafın ortalarında görülen araç, yerden 3 metre yükseğe çıkıp birkaç saniye çevrede uçuş yaptı.

Ingenuity helikopteri, 19 Nisan'daki ilk uçuşu ile başka bir gezegende uzaktan kontrollü ilk uçuş bakımından da tarih yazdı. Fotoğrafın ortalarında görülen araç, yerden 3 metre yükseğe çıkıp birkaç saniye çevrede uçuş yaptı.

#9
Foto - Ingenuity, 22 Nisan'daki ikinci uçuşunda havadan ilk görüntüleri kaydetti. 5 metre yükselen araç hafif eğim yaptı ve yana doğru 2 metre hareket ettikten sonra kalkış noktasına geri döndü. Görüntüde Perseverance'ın Mars yüzeyinde bıraktığı izler göze çarpıyor.

Ingenuity, 22 Nisan'daki ikinci uçuşunda havadan ilk görüntüleri kaydetti. 5 metre yükselen araç hafif eğim yaptı ve yana doğru 2 metre hareket ettikten sonra kalkış noktasına geri döndü. Görüntüde Perseverance'ın Mars yüzeyinde bıraktığı izler göze çarpıyor.

#10
Foto - Ingenuity helikopteri üçüncü uçuşunda Perseverance'ı Mars yüzeyinde görüntüledi. Bu esnada mini helikopter, araçtan 85 metre uzaktaydı ve 5 metre yükselmiş halde yatay uçuş halindeydi. Görüntüde helikopterin ayaklarından biri de görülüyor.

Ingenuity helikopteri üçüncü uçuşunda Perseverance'ı Mars yüzeyinde görüntüledi. Bu esnada mini helikopter, araçtan 85 metre uzaktaydı ve 5 metre yükselmiş halde yatay uçuş halindeydi. Görüntüde helikopterin ayaklarından biri de görülüyor.

#11
Foto - 7 Mayıs'taki beşinci uçuşunda Ingenuity 10 metre yükselip 129 metre yol aldıktan sonra iniş yaptı.

7 Mayıs'taki beşinci uçuşunda Ingenuity 10 metre yükselip 129 metre yol aldıktan sonra iniş yaptı.

#12
Foto - Bir ton ağırlığa sahip Perseverance, Jezero Krateri'ne iniş yaptıktan birkaç gün sonra, 4 Mart'ta ilk sürüşünü yaptı. Mars'ın yapısı, atmosferi ve çevre koşulları ile ilgili bilgi toplayacak birçok ileri teknoloji cihaz ile yüklenmiş halde...

Bir ton ağırlığa sahip Perseverance, Jezero Krateri'ne iniş yaptıktan birkaç gün sonra, 4 Mart'ta ilk sürüşünü yaptı. Mars'ın yapısı, atmosferi ve çevre koşulları ile ilgili bilgi toplayacak birçok ileri teknoloji cihaz ile yüklenmiş halde...

#13
Foto - Perseverance, Mars'ın jeolojik yapısı ile ilgili bilgi toplamasını sağlayan lazer ile donanımlı. 15 cm uzunluktaki bir kaya parçasının ortasındaki delik bu lazer cihazı ile açıldı.

Perseverance, Mars'ın jeolojik yapısı ile ilgili bilgi toplamasını sağlayan lazer ile donanımlı. 15 cm uzunluktaki bir kaya parçasının ortasındaki delik bu lazer cihazı ile açıldı.

#14
Foto - Perseverance'nin üzerinde birçok kamera bulunuyor. Ancak bu fotoğraf cihazın sağ gözüyle çekildi. Aracın üzerinde insan gözüyle benzer görüntü alma yeteneğine sahip bir çift kamera bulunuyor.

Perseverance'nin üzerinde birçok kamera bulunuyor. Ancak bu fotoğraf cihazın sağ gözüyle çekildi. Aracın üzerinde insan gözüyle benzer görüntü alma yeteneğine sahip bir çift kamera bulunuyor.

#15
Foto - Perseverance'ın Mars'taki 6. haftasında aracın sol Mastcam-Z kamerası ile çekilmiş bu görüntü kamuoyu tarafından

Perseverance'ın Mars'taki 6. haftasında aracın sol Mastcam-Z kamerası ile çekilmiş bu görüntü kamuoyu tarafından "Haftanın Fotoğrafı" seçilmişti.

#16
Foto - Bu fotoğraf ise araçtan 2.5 kilometre uzaklıkta bulunan Santa Cruz tepesini gösteriyor. Görülen bütün alan Perseverance'nin görev yeri olan Jezero Krateri'nin içinde yer alıyor.

Bu fotoğraf ise araçtan 2.5 kilometre uzaklıkta bulunan Santa Cruz tepesini gösteriyor. Görülen bütün alan Perseverance'nin görev yeri olan Jezero Krateri'nin içinde yer alıyor.

#17
Foto - Uzay Ajansı, Kızıl Gezegen'deki yeni misyonun gerçekleşmesi için altyapı çalışmalarına 2,4 milyar dolar, aracın yüzeye inmesi ve çalıştırılmasını mümkün kılan sistem içinse 300 milyon dolar harcandığını açıklamıştı.

Uzay Ajansı, Kızıl Gezegen'deki yeni misyonun gerçekleşmesi için altyapı çalışmalarına 2,4 milyar dolar, aracın yüzeye inmesi ve çalıştırılmasını mümkün kılan sistem içinse 300 milyon dolar harcandığını açıklamıştı.

#18
Foto - Kimyasal analizörü, 20 kamerası, örnek toplamak için kaya matkabı, robotik bir

Kimyasal analizörü, 20 kamerası, örnek toplamak için kaya matkabı, robotik bir "eli" ve bir mini helikopteri olan Perseverance'ın, keşif faaliyeti için Mars'ta 2 yıl kalması planlanıyor.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23