Gençlerimiz iman, irfan, ilim ve hikmetle ihya olur

05 Şubat 2018 Pazartesi

Salt bilgi ile “doğru insan” yetişmez!..

Bağırıp çığırmakla, yetişmez!..

Siyaseten parlak lâflar sarf etmekle, yetişmez!..

“Gençler telefon bağımlısı, bilgisayar tutkunu, internet müdavimi, televizyon delisi oldu” gibi yakınmalarla hiç yetişmez…

İnsan imanla, irfanla, ilimle, hikmetle yetişir.

Gençlerimizin yüreğine iman, irfan, ilim, ihya ve hikmet nefesi üfürmek lâzım… 

Bu yolu da ülkemi yönetenler açmalı elbet.

Sayın Cumhurbaşkanımızın “Milli Eğitim ve kültür işini başaramadık” dediği günün üzerinden neredeyse bir yıl geçti…

Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür Bakanlığında hâlâ “eski hamam, eski tas”!..

Anlayamıyorum: Siyaset değişiyor, iktidar değişiyor, Cumhurbaşkanları, başbakanlar, bakanlar değişiyor, ama Milli Eğitim’le Kültür meseleleri bir türlü rayına oturmuyor. 

“Dertli” zannettiğimiz insanların bile bu bakanlıkların başına gelmeleri bir şey fark ettirmiyor. Bir süre vaziyeti idare ettikten sonra, neredeyse hiçbir iz bırakmadan gidiyorlar. 

Eğitim sistemi hâlâ Hasan Ali Yücel çizgisinde patinaj yapıp duruyor…

“Kültür”, “turizm”in gölgesinde yitik!..

Tarih kitapları, Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi, “İngiliz mantığıyla yazılmış” içeriğini koruyor.

Sorun siyasette mi bürokraside mi?..

Sorun siyasette ise bunu değiştirmek lâzım. Yok, eğer bürokraside ise bürokrasi çoktan hallaç pamuğu gibi atılmalı, dertsiz insanlar ayıklanıp “dertli” insanlara görev verilmelidir.

Bazılarının lâçkalığı, umursamazlığı, nemelâzımcılığı ve tembelliği yüzünden nesiller heba edip duruyoruz.

Daha önce de sormuştum: Tekrar, ama bu defa bağıra bağıra soruyorum: PKK denen güdümlü çete, çıkış noktasında haklı gibi gözüken tüm gerekçelerini kaybettiği halde, gençlerimizi dağa çıkarıp üç-beş günlük eğitimden sonra dağ şartlarında yaşamaya, hatta bombalı yelekler giyip kendini patlatmaya razı edebiliyor…

FETÖ denen maşa, üç-beş yıllık eğitimle gençleri ihanet şebekesinin üyesi yapıyor ve bunların bir kısmını, uçak kaçırıp kendi parlamento binalarını bombalayacak, kendi vatandaşlarını kurşunlayacak kadar alçaltabiliyor…

Ama Milli Eğitim Bakanlığı’mız, 20-25 sene eğittiği çocuklarımızı, “iman-ahlâk âbidesi”ne dönüştüremiyor. Yüreklerine “vatan aşkı” yerleştiremiyor, saygı-sevgi öğretemiyor…

Kültür Bakanlığı’mız, “iman-irfan” kaynaklarımızın diriltici nefesini gençlerimizin yüreğine üfleyemiyor, insanî, vicdanî, ahlâkî temellerimizi yeterince veremiyor, irfan mayasıyla nesilleri yoğuramıyor, engin ve zengin mirasımızı yeni şartlarla buluşturup sunamıyor?

“Sanki alan var da” demeyin. Doğru düzgün verebilirseniz alan mutlaka olur. Zaten mazeret dinlemekten bîzarım! Mazeret yerine artık icraat lütfen. Dünya karşısında takınılan cesur tavrı, içerideki “yabancılaşma” karşısında da görmek istiyorum.

Sadece imam hatip liselerine kilitlenmiş bir gelecek beklentisi olmaz. Cami inşa etmeye hapsedilmiş bir din anlayışı da olmaz!

“Dindar nesil” beklentisinin tek zemini imam hatipler değildir. Tüm okulları iman-irfan ve hikmet tefekkürü ile donatamazsanız, “Benim yavrum bina okur, döner döner gene okur” noktasına gelir, yüz yıl sonra dahi “İnsan yetişmiyor” diye kahırlanırsınız.

 

YORUM YAZ

 • Hak yolHak yol13 gün önce
  Birde bu saygıya değer, layık hocaları anlatsaniz hani padişah koltuğuna göz dikmeyen dini,vatani savunan padişahın/mslmn kardeşinin hasmı kesilip düşmana karşı yanında olup karşısında olmayan,kutsanacak derecede saygı beklemeyen-tabi böylesi saygıya layiktir-dinini siyaseti uğruna satmayan...kısacası günümüz birçok hocaları gibi olmayan
 • Âciz KulÂciz Kul15 gün önce
  Lillâh ilim öğren, sonra amel et/Kabul olmaz riya ile ibadet.
 • Ada-PaAda-Pa15 gün önce
  sadece bilim ve vicdanla terbiye olunur
 • Âciz KulÂciz Kul15 gün önce
  İlim, Amel ve İhlâs lazım...
 • Mümin ekizMümin ekiz15 gün önce
  Selamunaleykum..sayın yavuz bey..sizin değerli kitapları nizda patisahlarimizi önce annelerinin egittigini ben öğrendim.dediğiniz gibi önce temeli aileyi bilinclendirmek sonrada milli eğitime aileler olarak anlattiginiz konular hakkında taleplerde bulunmak için baskı yapmak gerekiyor.hayirli günler
 • metinmetin15 gün önce
  Evet eğitimimiz lime lime malesef.Çağın gereklerini ıskalamadan millli ve manevi değerlerimizi yaşatacak bir eğitim anlayışı ve sistemi lazım.Evvela değerler sistemini kabul etmek ve tespit etmek lazım eğitimiin teknik sistemini kurmadan önce.
 • eminemin15 gün önce
  İlkokulda okuyan ne kadar akraba ve yakınımın çocuğu varsa, gördüğüm kadarıyla tek ödev ve dersleri "atatürkçülük" üzerine! başka neredeyse hiç bir kutsala ve rehbere yer verilmiyor okullarda. ve evet hiç kimse toplumun geldiği yerden şikayetçi olmayı da ihmal etmiyor.. cezaevleri de kontejan yokluğundan hırsız ve tecavüzcüleri artık kabul etmiyor!!!
 • MEHMET EDİZERMEHMET EDİZER15 gün önce
  DOĞRU SÖZE NE HACET YÜREĞİNİZE SAĞLIK HOCAM