THY- Euroleague

Ebabil kuşları Bağdat’a da gelmedi…

12 Aralık 2017 Salı

En son yazımda Bağdat’ta olduğumuzu belirtmiş ve Irak’ı yazmaya devam edeceğimizi yazmıştım. Irak’ta gazeteciler sendikasının programına katıldık. Burada farklı ülkelerden gelen gazetecilerle tanıştık. En büyük kazanımımız Filistin Enformasyon Bakanı Mahmut Halife ile tanışmak oldu. Anadolu medyasının Filistin davasına sahip çıktığını ve dernek olarak Filistin lehinde yayınlar yaptığımızı söyledim. 

Bakan Mahmut Halife’ye ‘Türk Halkı sizin yanınızda. Ülkemizde İsrail’i protesto gösterileri var. Cumhurbaşkanımız Filistin’e sahip çıkıyor, Kudüs’e sahip çıkıyor dedim. Bakan Mahmut Halife ülkemizi yakından takip ettiklerini ve Türk halkına şükranlarını sunduklarını iletti. Bakan’a ayrıca 1,5 milyar İslam alemi 8 milyonluk İsrail’le başedemiyor dedim. Bu konuda rahmetli Erbakan Hocamın bir sözünü hatırlattım. Hocamın ‘İslam dünyası Ebabil kuşlarını beklemesin. Ebabil kuşları gelirse 8 milyonluk İsrail’i değil bir buçuk milyarlık İslam Dünyasını taşlar’ dediğini söyleyince Filistinli Bakan çok anlamlı ve doğru bir söz dercesine kafasını salladı. Bağdat yerle bir oldu. Ebabil kuşları buraya gelmedi. Kudüs’e de gelmesini bekleyemeyiz. Bizler Ebabil kuşu olmalıyız.

Bağdat’ta hayat normalleşme yolunda hızla ilerliyor. Bağdat Gazeteciler Cemiyeti bu normalleşmeyi göstermek için bizi davet etmiş. Tabi normalleşme dediysek kimse ülkemiz gibi bir durum hayal etmesin. Gene 100 metrede bir barikat var. Her yer kontrol noktası ile dolu. Hemen hemen herkesin başında bir polis, istihbaratçı var. Sıkıyönetim, OHAL koşulları devam ediyor. Ancak bir esneme olduğu da görülüyor. Irak normalleşme yolunda önemli adımlar atıyor. Irak Başbakanı İbadi bizlere bir konuşma yaptı. Irak’ta DEAŞ’ı yendiklerini ve hayatın normale döneceğini ifade etti.

Bizler Irak Türkmen Cephesi lideri Erşat Salihi’yi de ziyaret ettik. Kendisi son dönemde Türkiye ile daha yakından çalıştıklarını belirtti. Cumhurbaşkanımız ve Dış İşleri Bakanımız Çavuşoğlu ile yakın temas içinde olduklarının altını çizdi. Irak Kardeşlik Ocağını da ziyaret ettik. Burada başkan Necdet Bayatlı ile görüştük. Burada aydınlar ve yazarlar Türk kültürüne sahip çıkmışlar. Edebiyat, tiyatro, müzik alanlarında önemli çalışmalara imza atmışlar.

Bağdat’ta Abdulkadir Geylani Hazretlerinin ve İmam-ı Azam Ebu Hanife Hazretlerinin kabirlerini ziyaret ettik. Türkiye’den selamlar götürdük. Ayrıca Kazımiye bölgesinde Musa Kazım Hazretlerinin kabrini ziyaret ederek dua ettik. Necef’de bulunan Hazreti Ali ve Kerbela’da bulunan Hazreti Hüseyin’in kabrini ziyaret etme imkânı olmadı. Onlara da uzaktan dua ettik.

Bağdat’ta bulunan Türk Büyükelçimiz Fatih Yıldız Beyi de ziyaret ettik. Kendisi ve eşi bizi karşıladı. Dinamik ve çalışkan bir elçimiz. Bu ziyarete Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşeyeva ile katıldık. Ayrıca Türkmen Kökenli Milletvekili Fevzi Ekrem Terzi de ziyarette hazır bulundu. Aynı ekiple birlikte Azerbaycan Bağdat Başkonsolosluğunu ziyaret ettik. Ziyaret esnasında Başkonsolos Zebi Ahundov’la Irak’ı ve iki kardeş ülkenin çalışmalarını konuştuk. Türkiye’ye gelmeden önce en son ziyaretimizi Çocuk Esirgeme Kurumuna yaptık. Bu ziyarette Çay TV’den Hasan Yavuz Bakır ve Azerbaycan Yeniçağ Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Agil Alesker de vardı. Burada DEAŞ’a katılan ailelerin çocukları barınıyor. Ülkemizden yaklaşık 1000 kadar çocuk buna benzer kamplarda barınıyor. Bu çocuklar günahsız çocuklar. Bu çocuklara sahip çıkmak gerekir. Buralarda Kızılhaç da görev yapıyor. Bu çocukları misyonerlere bırakmamak lazım. Aile Bakanımız Fatma Betül Sayan Kaya bu konuya el atmalıdır. Bu çocuklar ivedi olarak ülkemize getirilmelidir. Bağdat ziyaretimiz son derece faydalı oldu. İslam ülkeleri mezhep çatışmasına girmemelidir. Burada mezhep çatışmasının ne kadar büyük felaket olduğunu görmüş olduk.

 

YORUM YAZ