Devletin geçiş garantisi milletin cebinden çıkıyor!

Geçtiğimiz yıl açılan Osmangazi Köprüsü'nde yüksek ücretler nedeniyle geçen olmuyor. Devletin şirkete verdiği söz nedeniyle 50 günde kasasından çıkan rakam ise resmi kaynaklar tarafından 225 milyon lira olarak açıklandı

05 Mart 2017 Pazar 03:20
Devletin geçiş garantisi milletin cebinden çıkıyor!
Günlük 40 bin araç garantisi verilen Osmangazi Köprüsü'nün geçiş rakamları açıklandı. Ocak ayında köprüden geçen araç sayısı günde 12 bin olurken, vatandaş 2017 yılının ilk 50 günü için köprüye cebinden 225 milyon TL ödeyecek.
 
Ancak Karayolları yetkilileri, henüz yapılmış bir ödeme olmadığını, hesaplama yapıldığını belirtirlerken, uzun vadeli hesaplamada, devletin karlı çıkacağını belirttiler.. Yap-işlet-devret metodu ile yaptırılan köprü ve yolun masraflarının ilk aşamada devlet bütçesinden çıkması halinde, bu hizmetin faaliyete geçmesinin mümkün olamayacağını belirten yetkililer, bu tür hizmetlerin tek başına değerlendirilmesinin yanlışlığına işaret ettiler.. Ulaşımdaki kolaylığın birçok alanda ekonomiyi canlandıracağını, halkın refah düzeyini artıracağını, kazaların azalmasını sağlayacağını belirten yetkililer, uzun vadede de devletin maddi bir zararı olmayacağını belirttiler.
 
Karayolları Genel Müdürlüğü İşletmeler Dairesi Başkanlığı Osmangazi Köprüsü'nden geçen araç sayılarını şöyle açıkladı:
 
Aralık 2016-271 bin 671 otomobil eşdeğer/gün araç
Ocak 2017-380 bin 814 otomobil eşdeğer/gün araç
Şubat 2017-(20 Şubat 2017 dahil)-288 bin 797 otomobil eşdeğer/gün araç.Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 05 Mart 2017 Pazar 03:20

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    21 Mart 2019