Angela Merkel: En sert biçimde kınıyorum

Almanya Başbakanı Angela Merkel, FETÖ'nün askeri darbe girişimini en sert biçimde kınadı.

16 Temmuz 2016 Cumartesi 17:19
Angela Merkel: En sert biçimde kınıyorum

Almanya Başbakanı Angela Merkel, başkent Berlin'deki Başbakanlık Binası'nda basın toplantısı düzenledi. Almanya Başbakanı Merkel, "Tüm Alman hükümeti adına, Türk askeri birliklerin, ülkesinin seçilmiş Hükümetini ve seçilmiş Cumhurbaşkan'ını zor kullanarak devirme girişimini en sert bir şekilde kınıyorum." dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili olarak, "Tüm Alman hükümeti adına Türk askeri birliklerin, ülkesinin seçilmiş hükümetini ve seçilmiş cumhurbaşkanını zor kullanarak devirme girişimini en sert bir şekilde kınıyorum." dedi.

Merkel, başbakanlıkta yaptığı açıklamada, çok sayıda insanın darbe girişimi sırasında hayatlarını kaybetmesinin trajik bir durum olduğunu belirtti.

Almanya'nın Türkiye'de demokrasi ve hukuk devletinin yanında olduğunu vurgulayan Merkel, kendisini yönetenleri özgür seçimlerle belirleme hakkının halkta olduğuna işaret etti.

Merkel, "Tüm Alman hükümeti adına Türk askeri birliklerin, ülkesinin seçilmiş hükümetini ve seçilmiş cumhurbaşkanını zor kullanarak devirme girişimini en sert bir şekilde kınıyorum." diye konuştu.

Siyasi değişimin demokratik kurallarla olabileceğine işaret eden Merkel, "Tankların sokaklarda olması ve kendi halkına hava saldırısında bulunulması hukuk dışıdır." ifadesini kullandı.

Bu tutumun ASEM Zirvesi kapsamında Avrupalı partnerlerle ve Avrupa Birliği (AB) kurumlarıyla da dile getirildiğini anımsatan Merkel, kendisinin de sürekli Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel ve Başbakanlık Dairesi Başkanı Peter Altmaier ile temasta olduğunu vurguladı.

Merkel, Almanya Dışişleri Bakanlığında kurulan kriz masasının diplomatik temsilciliklerle olayları sürekli değerlendirdiğini belirterek, Alman vatandaşlarının da bakanlığın seyahat uyarılarını dikkate almasını istedi.

Türkiye'nin Almanya ile yakın bağları olan bir ülke olduğunu ifade eden Merkel, Türkiye ile her gün yakın işbirliği içinde olduklarını, Almanya'da milyonlarca Türk kökenlinin bulunduğunu ve iki ülkenin NATO partneri olduğunu bildirdi.

Merkel, bu zor saatlerde herkese parlamenter demokrasi, hukuk devleti ve özgürlük ilkelerinin yön vermesi gerektiğini dile getiren Merkel, bu değerleri paylaşan hükümet ve muhalefetteki siyasi partilerle dayanışma içinde olduklarını söyledi.

Travmatik olaylardan sonra Türk halkına, ülkede iç barışın yeniden tahsis edilmesi, çatışmaların ve bölünmenin aşılması yönündeki dileklerini ileten Merkel, herkesin hukukuna riayet eden ve azınlıkları koruyan demokrasinin bunun en iyi temeli olacağını sözlerine ekledi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 16 Temmuz 2016 Cumartesi 17:19

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    22 Eylül 2019