Almanya Hitler’in izinde

Adalet Bakanı Bozdağ ve Ekonomi Bakanı Zeybekci’nin gurbetçilerimizle yapacağı toplantıyı yasaklayan Alman yetkililer, faşist Hitler’in torunları olduklarını bir defa daha gösterdi. Bozdağ “Bize yapılanlar faşist bir uygulamadır. İnsan Hakları Sözleşmesi ayaklar altına alınmıştır” dedi.

05 Mart 2017 Pazar 06:44
Almanya Hitler’in izinde

HABER MERKEZİAlmanya’nın Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin gurbetçilerimizle buluşmasına izin vermemesi büyük tepkilere yolaçtı. Almanya’nın tavrı “Hitler’in izindeler” yorumlarına yolaçtı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, çeşitli temaslarda bulunmak için geldiği Yozgat’ta basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Bozdağ, sorular üzerine şunları söyledi: “Eğer Türkiye’de toplantı yapmak isteyen bir Alman siyasetçi varsa buyursun gelsin Türkiye’de dilediği gibi toplantı yapsın. Almanya’da seçimler var. Türkiye’de Almanya’daki seçimlerde oy kullanacak Alman vatandaşları var. Türkiye’nin neresinde istiyorlarsa diledikleri gibi toplantı yapsınlar” dedi.

Bakan Bozdağ, şunları kaydetti:

“Bize yapılan uygulama faşist bir uygulamadır, demokratik değerlerin çiğnendiği bir uygulamadır. Alman anayasasının, Almanya’nın taraf olduğu insan hakları sözleşmesinin ayaklar altına alınmasıdır. Hukuk devletinin çiğnenmesidir. Türk toplumunun toplanma hakkının engellenmesidir. Burada bulunan hem Türk toplumunun hem de Adalet Bakanı’nın kendini ifade edebilme hürriyetinin engellenmesidir. Almanya’nın geçmişindeki hastalıkların yeniden depreştiğini görmekten gerçekten büyük bir üzüntü duyduğumu burada ifade etmek isterim.”

FAŞİZAN VE DİKTATÖRCE YAKLAŞIM

AK Parti Adana İl Başkanlığını ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, burada bakanların Almanya ve Hollanda’da programlarının iptal edilmesiyle ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, yaşanan durumun şaşırtıcı olmadığını, benzer sahneleri daha önce de gördüklerini söyledi. Canikli, şöyle devam etti: “Yapılan bu davranış biçimi aslında baskıcı bir davranış biçimidir, faşizan bir yaklaşım biçimidir. En temel hak olan ifade özgürlüğünün ortadan kaldırılmasıdır. Esas faşizm ve diktatörce yaklaşım budur.”

“BİR OLMALIYIZ”

Avrupa ülkelerinin bu tutumlarına ilişkin Türkiye’nin güçlü ve birlik içinde olması gerektiğini belirten AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç ise “Milletimizin el ele vermesi gerekiyor. Milletimizi de ülkemizi de Batı’nın insafına terk edemeyiz. Çünkü onların tarihinde bize ve diğer mazlum milletlere karşı çok olumsuz tablolar var. Dolayısıyla biz birliğimize dikkat edelim. Yarınlarımızın daha güçlü ve güzel olması için bir olmalıyız” dedi.

“İSTİKRARSIZLAŞTIRMAK İSTİYORLAR”

AK Parti Denizli Milletvekili Cahit Özkan da, “PKK ve FETÖ gibi birçok terör örgütü mensuplarını koruyan ve kollayan Almanya’nın Türkiye Cumhuriyeti Bakanlarının ve yasal zeminde siyaset yapan siyasetçilerine kendi ülkelerinde konuşmalarına fırsat vermemeleri açık bir şekilde Türkiye’nin bugüne kadar karşı karşıya kaldığı ve karşı karşıya kalacağı ihanet ve istikrarsızlaştırma girişimlerinin arkasında olduğunu gösterir. 16 Nisan’a kadar hangi ihanet girişimi olursa olsun AB üyesi ülkelerin desteği olduğu da gözükmektedir. Almanya ve Hollanda’nın referandum sürecine ilişkin tutumlarını da Türkiye aleyhine hazırlanan uluslararası bir saldırının öncüleri olarak görüyorum” şeklinde konuştu.


Yeni Akit Gazetesi
Haber Tarihi: 05 Mart 2017 Pazar 06:44

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü