• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

33 yıldır her gün oruç tutuyor

Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde yaşayan Osman Ay, 33 yıldır hiç ara vermeden oruç tutuyor. Bu durumun sağlığına faydalı olduğunu ifade eden Ay, "Bir tek bayramlarda oruç tutmuyorum. Onun dışında yılı hep oruçlu geçiriyorum" dedi.

9 Yorum
Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Murat Koca

marifetse neden yaradan Allah sadece Ramazan'da orucu farz kıldı?
 • 2 Ay Önce

KÜRŞAT

Sen, böyle ORUCÇ tutmanın SEVAP OLDUĞUNU anıyorsan, BOŞUNA AÇ KALMA ! Cahil insanın hocası ŞEYTANDIR ! ¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨ "...Hz. Peygamber (sav)'e benim "Hayatta kaldığım müddetçe vallahi gündüzleri oruç tutacağım geceleri de namaz kılacağım" dediğim haber verilmiş. Beni çağırtarak,: "Sen böyle böyle söylemişsin doğru mu?" dedi. "Annem babam sana feda olsun, evet böyle söyledim ey Allah'ın Resulü" dedim. "İyi ama, dedi, sen buna güç yetiremezsin, bazan oruç tut, bazan ye; gece kalk, uyu da. Ayda üç gün tut (bu yeter), zira hayırlı işleri Allah on misliyle kabul ederek ücret veriyor. Bu üç gün, aynen yıl orucu yerine geçer" buyurdu. Ben: "Söylediğinizden daha fazlasına güç yetiririm" dedim. "Öyleyse," dedi, "bir gün oruç tut, iki gün ye" Ben tekrar "Bundan başkasına da güç yetiririm" dedim. "Öyleyse," dedi, "bir gün tut, bir gün ye. Bu Hz. Davud aleyhisselam'ın orucudur. Bu en kıymetli oruçtur - veya en efdal oruçtur.-" Ben yine: "Ben bundan daha fazlasına güç yetiririm" dedim. Resulullah (sav): "Bundan efdali yoktur" buyurdu. Ravi: Abdullah İbnu Amr İbni'l-As Kaynak: Buhari, Savm 54, 55. 56, 57, 58, 59, Teheccüt 7, 19, Enbiya 37, Fed'ilul-kur'an 34, Nikah 89, Edeb 8 "
 • 2 Ay Önce

Hakikatbin

Namazı kılıyonmu aga namazı?
 • 2 Ay Önce

Selman

Haberdeki riya kokan bölüm bir kenara, külliyen Boş! Zira, Kuran ve sünnete aykırı olan her amel Boştur. Hz Muhammed sav efendimize birgün sahabelerden biri gelir ve her gün oruç tutmak istediğini söyler! Efendimiz cevaben net bir şekilde hayır der ve ekler; ama illa da çok oruç tutayım diyorsan Davud Aleyhisselamın orucunu tut der! Yani bir gün oruçlu birgün değil. En doğrusu ise Ramazan ayı ile birlikte, Şevval'da 6 gün, Muharrem ayının 10, 11 ve 12 . günleri, Recep ayının ilk günü ve aynı ayda özellikle p.tesi günleri en az 3 gün, Şaban ayında 15. gününe ilaveten özelikle p.tesi ve perşembe günleri en az 4 gün ve diğer aylarda da yine p.tesi yada perşembe günleri öncelikli olmak kaydıyla en az 3 gün oruç tutmaktır. Böylelikle hem sünneti seniyeye tam olarak uyumuş olur hemde bütün bir sene oruçlu geçirmiş gibi sevap kazanır mümin kişi. Hayr olur inşa Allah. La havle vela kuvvete illa billa aliyhil azim. HasbünAllah ve niğmel vekil...
 • 2 Ay Önce

k.c

Efendimiz Âleyhisselâtu Vesselâm , sizin gibi hergun oruc tutan birine buyuruyorki: en iyi oruc tutanimiz Davut Âleyhisselâmdi, 1 gun tutar 1 gun tutmazdi. illede oruc tutacaksan Onun gibi yap,, buyurdular.
 • 2 Ay Önce

adaletin bu mu dünya

Allah için tutulan oruç oruçtur. Sağlık için aç durmaya rejim denir.
 • 2 Ay Önce

Turgay Kızıltuğ

Yazık etmişin kendine. Allah'ın elçisi bunu yasakladığını bilmiyormusun? Abdullah ibn Amr'da bunu denedi ve rasulullah hergün oruç tutmak sünnetinden olmadığını söyledi, yani islamiyetten çıkıyorsunuz. Azıcık hadis ilmi ile meşgul olsaydınız bunu bilirdiniz.
 • 2 Ay Önce

utku

Çok çok haklısınız, dini zorluk ve zulüm olacak şekilde yaşamamak lazım, en kolay olanını tercih etmek lazım...Yine de Allahu alem diyelim. Belki Rabbimiz bizim görmediğimizin bir samimiyeti görür ve ecrini verir...Selamlar, hayırlı ramazanlar...

DİKKAT ET RİYAYA GİRER, AHİRETTE ELİN BOŞ KALIR
 • 2 Ay Önce

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23