CHP, Fizik ve Kaldırma Kuvveti!..

27 Mayıs 2018 Pazar

Muharrem İnce her fırsatta “Fizik öğretmeni” olduğunu vurguluyor. Miting alanlarında, canlı yayınlarda sürekli fizikten, kuantumdan bahsediyor. CHP’liler de ondan aşağı kalmıyor, fizik formülleri ile türetilmiş pankartlar açıyorlar.

Anlayacağınız bir “fizik muhabbeti”dir, aldı başını gidiyor.

*

“Ne var bunda canım, adam fizik öğretmeni” diyenleri duyar gibi olsam da, İnce’nin bu abartılı vurgusunun altında başka niyetler yattığını tahmin etmek güç değil…

Zira Muharrem İnce, CHP’ye, Kemal Kılıçdaroğlu gibi sonradan eklemlenmiş biri değil. O yüzden partisinin geçmişini çok iyi biliyor ve “fizik” vurgusunu da bu sebebten özellikle tercih ediyor.

 *

Dilerseniz şimdi geçmişe giderek, CHP’nin “fizik”le arasındaki o özel bağa göz atalım.

Bilindiği gibi;

Alman fizikçi Albert Einstein, 17 Eylül 1933’te dönemin başbakanı İsmet İnönü’ye bir mektup göndererek;

"Sadık hizmetkârınız olmaktan şeref duyarım" demiş ve 40 bilim adamı ile birlikte Türkiye’den iş talebinde bulunmuştu.

İnönü;

"Bugünkü şeraite (şartlara) göre kabule imkân yoktur" diyerek tam Einstein’ın talebinireddediyormuş ki, son anda Atatürk devreye girmiş ve Alman hocalar Türkiye’ye davet edilmişler.

Mustafa Kemal’in bu çalımı İsmet İnönü’ye nasıl dokunduysa artık, İnönü;

Cumhurbaşkanı olduktan sonra Çankaya Köşkü’nde kendisi için bir “fizik” laboratuvarı kurdurmuş ve dönemin fizik hocalarından olan Hayri Dener’den fizik dersleri almış. Millet yoklukla mücadele ederken, CHP’nin “Milli Şef”i köşkte “hobi” olarak deneyler yapıp, problemler çözmüş.

İsmet İnönü, bununla da yetinmemiş olmalı ki;

“Felsefeci olayım" diye yalvaran oğlu Erdal İnönü için de, hem annesinde yakın olsun hem de “fizik” okusun diye Ankara Üniversitesi’ne “Fen Fakültesi” açtırmış.

*

Oğul İnönü de babasının emeklerini zayi etmeyerek ünlü bir “Fizik profesörü” olmuş.

Öyle ki;

“Nobel”den sonra en büyük fizik ödülü olan “Wigner Madalyası”nı alan iki Türk’ten biriymiş.

*

İsmet İnönü “fizik sevgisi”ni o kadar abartmış ki, 1947 yılının sonlarında oğlu Erdal’a yazdığı mektupta;

“Hatırımda iken sorayım; benim fizik laboratuarımdaki fizik aletleri sana ileride lazım olur mu? Faydalı olursa kendime mal edeyim” diyerek, devlet kesesinden alınan aletleri zimmetine geçirmeyi dahi düşünmüş.

*

Öte yandan, Erdal İnönü de tıpkı; Cumhurbaşkanı iken Çankaya Köşkü’nde fizikle oyalanan babası gibi, siyasete girdikten sonra, kâh mecliste yaşanan hararetli tartışmalar sırasında…

Kâh seçim gezilerinde, etrafta olan bitene aldırmadan bol bol “fizik problemleri” çözmüş.

*

Bir keresinde;

“Şanlıurfa'ya düzenlenen bir seçim gezisinde, Erdal İnönü'yü vatandaşlar omuzlarına almak istemişler..

Omuzlara alınmaktan, el öptürmekten hoşlanmayan İnönü, üstündeki gıcır gıcır takım elbiseye aldırmadan ani bir hareketle kendini yere atmış, el ve ayaklarını yana açarak, toz-toprak içinde bedeniyle 'X' işareti çizmiş. Vatandaşlar, onu yerden kaldırmak için ne kadar uğraşsalar da bir türlü muvaffak olamamışlar.

Yere yüzüstü “çarpı” işareti şeklinde kapaklanan Erdal İnönü, bu durumu;

"Yere yatıp kollarımı açtım. Böyle birini yerden kaldırmak fiziki olarak çok zordur" diyerek açıklamış, ayrıca “fizik” bilgisini normal hayatta pratiğe de döktüğünü de ispatlamıştır:)))

*

1983'te SODEP'in kurucu genel başkanı olarak siyasete atılan…

SODEP ile Halkçı Parti'nin birleşmesi ile kurulan SHP'nin genel başkanı seçilen…

1995’te ise, partisinin CHP'yle birleştiği kurultayda CHP'nin "Onursal Genel Başkanı" seçilen Erdal İnönü, siyasi yaşamında babası İsmet İnönü kadar başarılı olamasa da…

Babasının, darbeci askerlerin kışladan çıkışı ile ilgili yaptığı benzetme olan; “Diş macunu bir defa tüpten çıktı mı, bir daha girmez” tezini bir fizikçi(!) olarak, ciddi ciddi test etmiş;

“Ben denedim, giriyor. Tüpler değişmiş” diyerek, bu tezi çürütme başarısını göstermiş ve “Evrensel Fizik Literatürüne” özgün bir katkı sunabilmiştir. :))

*

Tabii,

“CHP” ve “fizik” denildiğinde akla gelen bir isim daha var ki, o da;

“Tek parti iktidarı”nın son başbakanı olan Şemsettin Günaltay’dır…

Adamcağız, nasıl bezdiyse artık, Lozan Üniversitesi’nde eğitimini aldığı “fizik”i bırakıp tarih profesörü olmuştur.

*

Evet!..

CHP’de “fizik” eğitimi alan idareciler bu birkaç isimle sınırlı olsa da…

“Fizik Kanunları” çok kez kullanılmıştır.

Özellikle de “kaldırma kuvveti!”

Saltanat kaldırılırken.

Hilafet ilga edilirken…

Arap harfleri değiştirilirken…

Tekke ve Zaviyeler kapatılırken…

Miladi Takvime geçilirken…

Şapka dayatılırken…

Camiler ahıra çevrilirken…

Ezanlar Türkçe okutulurken…

CHP’liler hep “fiziğin gücü”nden faydalanmışlardır.

Anlayacağınız,

CHP’nin inkılâplarının tümü “fizik kanunları” kullanılarak hayata geçirilmiştir.

Muharrem İnce’nin bulduğu her fırsatta kendisinden “Fizik Öğretmeni” diye bahsetmesi de bundan kaynaklanmaktadır.

Zira, cumhurbaşkanı olursa o da fizik kanunlarından faydalanacak..

Hem daha şimdiden;

“Kanal İstanbul”u,

“Yerli otomobil”i,

“Üçüncü Havalimanı”nı,

“Cumhurbaşkanlığı Külliyesini” kaldırmaktan söz etmiyor mu?

*

Evet, evet!..

Muharrem İnce, cumhurbaşkanı seçilirse kesinlikle “fizik” bilgisini kullanacaktır.

CHP’lilerin bu huyunu bilen merhum Necmettin Erbakan Hocamız, bizi uyarmış;

"Önemli olan fizik değil, beyin!.." demişti.

Gün bugün…

Gün;

CHP ile iş tutan SP’li yöneticilere rağmen, Saadet Partili kardeşlerimizin “beyin”lerini kullanma günü!..

Maazallah,

CHP’liler bir kez “fizik”i olarak toparlanıp, güç kullanmaya başlarlarsa, nerede duracakları, neleri kaldıracakları belli olmaz!..

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • SrifSrif10 ay önce
  Müslümanın riyakardan, geçmişi unutup zulme hediye verip alkışlayandan, bir amaç uğruna kötünün kapısını çalıp diyalog kurmaya çalışandan, milli görüşü bir zümreye ait görenden, kin ve nefret ile dünkü hasbel kader kardeşini düşmanca itham edip, halk için müslüman için bir taş koymayıp bütün taşları kafasına geçireni ne suçu varki diyenden korkar ve tiksinir .
 • ZOMBİZOMBİ10 ay önce
  MEMOLİ NİCKLİ KÜFÜRLÜ KONUŞMA ...
 • ZOMBİZOMBİ10 ay önce
  MEMOLİ EFENDİ HRİSTİYANLIKTA PAPALIKÖRNEĞİ VERMİŞ.. PAPA OTURDUĞU YERDE BİR SEMBOL VE ÜLKELERİN REJİMLERİNE KARIŞMIYOR. SEN HİLAFET İSTEĞİNLE DEVLET REJİMİNİ VE İNSANLARIN YAŞAM ŞEKLİNİ KISITLAMAYI HEDEF ALIRSAN PAPALIKLA HALİFE AYNI OLMAZ. HALİFE OLSA MESELA NE DERSE ONU YAPMAK ZORUNDA KALAN BİR KÖLELİK OLUŞUR. PAPA SADECE DUA EDİYOR HÜKÜMETLERE KARIŞAMAZ. DİNLER HAKKINDA DAHA ÇOK OKU..
 • ZOMBİZOMBİ10 ay önce
  FTH BEN KUDURMUŞUM EVET BU RAPORLU ...
 • ZOMBİZOMBİ10 ay önce
  MALUM A 2. CEVAP.. MUSATAFA KEMAL DEĞİL.. MUSTAFA KEMAL ATATÜRK BU BİR. ALLAHIN HİÇBİR KULUNA KULLUK ETMEM BU 2. YAPILAN DOĞRULARA YANLIŞ, YANLIŞLARA DOĞRU DEMEM, ELEŞTİRİRM SORGULARIM..
 • ZOMBİZOMBİ10 ay önce
  malum nickli arkadaşaAllah içinizden iman edip makbul ve güzel işler işleyenlere kesin olarak vaad buyurur ki: Daha önce müminleri dünyada halife (hakim) kıldığı gibi kendilerini de halife (hakim) kılacak, kendileri için beğenip seçtiği İslâm dinini tatbik etme gücü verecek ve yaşadıkları korkulu dönemin arkasından, kendilerini tam bir güvene erdirecektir. Çünkü onlar, yalnız Bana ibadet edip hiçbir şeyi Bana şerik yapmazlar. Artık bundan sonra kim küfrana saparsa, işte onlar yoldan çıkıp Allah’a karşı gelmiş olurlar”(Nur, 24/55)Bu ayette yazan hilafet HAKİM anlamındadır. BİR KULU HAKİM KILIP O NE DERSE ONA İNANANILIR ANLAMI TAŞIMAZ. PEYGAMBERİMİZDEN SONRA HALİFE KAVRAMI ORTAYA ÇIKMIŞTIR.. BİZ SADECE YÜCE ALLAHA KULLUK EDERİZ. ALİM DİYE GEÇİNEN DİN TÜCCARLARINA DEĞİL.. BENİM DİNİMİ SEN ÖLÇEMESSİN AYRICA. NOKTA.
 • MelihMelih10 ay önce
  Adamsın
 • N.ÖztürkN.Öztürk10 ay önce
  Sayın Yazar, kişilere nihai notu tarih verecektir. Ancak, bir hususu belirtmek isterim, İnönü "tek Adam " olmuş olabilir,bazı yönlerini eleştirebilirsiniz, ama"yiyicilik ve götürmekle " itham ederseniz size sadece acırım.
 • AHMETAHMET10 ay önce
  sahi tüm adayların hangi okul mezunu olduklarını ve diplomalarını yazsanız.Kim okulu ne zaman bitirmiş arkadaşları arasında kimler var.
 • Yusuf canYusuf can10 ay önce
  Dünyada bir günde dili değişen bir toplum varmı,birde şunu soruyorum bir baba evladından küçük ölümü,burası Türkiye olur işte ispatı Cumhuriyet kaç yaşında,Kara kuvvetleri.Kom.ligi,Polis teşkilatı PTT vs kaç yaşında bakın anlarsınız,
 • AydınAydın10 ay önce
  Sahane bir yazı. Virgülüne kadar katılıyorum. Diğer yorumcuların yazınıza karşı olanlarını görünce aklıma hep şu söz gelir: Allah bizi bunların eline düşürmesin.
 • Muzaffer SARIHANMuzaffer SARIHAN10 ay önce
  1950 YILINDAN BU YANA BİR İKİ KISA KOALİSYON DIŞINDA İKTİDAR OLAMAMIŞ BİR CHP Yİ TEHLİKE GÖSTEREREK ,16 YILDAN BU YANA İKTİDAR OLAN, LİBERAL KAPİTALİST SİSTEMİN TÜM KURALLARINI İNSAFSIZCA UYGULAYAN BİR İKTİDARI AKLAMAK İÇİN SAADET PARTİSİNE VE MİLLİ GÖRÜŞ CAMİASINA ÇAMUR ATMAK SİZE NE BU DÜNYADA NEDE ÖBÜR DÜNYADA HİÇ BİR ŞEY KAZANDIRMAZ. GELİN BU EGEMEN KÜRESEL ZULÜM DÜZENİNİ ,HAKKA DAYALIADİL BİR DÜZENLE DEĞİŞTİRELİM,ÜRETİME DAYALI KALKINAN BİR EKONOMİ KURALIM;KÜRESEL SICAK PARAYA BAĞLI FAİZCİ KAPİTALİST SİSTEMİ TERK EDELİM DİYEN SAADET PARTİSİNDENBİR MÜSLÜMAN NEDEN RAHATSIZ OLUR.
 • fthfth10 ay önce
  Ula zombı bu aylarda kudurmuş halin korkutuyor, biraz daha sabret seçimden sonra kudur yoksa bir oy yazık olur.
 • TaşkınTaşkın10 ay önce
  Türkçe ezan hariç ama diğer devrimleri yapandan Allah razı olsun
 • Siz uyuyunSiz uyuyun10 ay önce
  Erbakan hoca bizi mason partisi akp ye karsi uysrmisti. Tayyip bop baskaniyim diye ortalikya gezerken israilin emrine amade iken erbakan hoca uyardi bizi ve akp ye oy veren cehenneme bilet alir dedi bunuda yazsana yalak
 • OLURMU OLUR..OLURMU OLUR..10 ay önce
  Saadetli Temel reis, namaz kılan öğrencileri suç üstü haberi ile gazetelere taşıyan Uğur Dündarı genel başkan yardımcısı yaparsa önümüzdeki yüzyılda belki Uğurlu gelirde başkan olur.herkes hesap verecek , inna lillâh ve inna ileyhi raciun.
 • ssseeessseee10 ay önce
  HIC SEVMEDIGIM BIR ADAM AZIZ NESIN %50 ICN BI TABIR KULLANMISTI YORUMLARI OKUYUNCA HAKSIZDA DEGIL TEKNOLEJIYLE FIZIGI KARISTIRAN BIR SÜRÜ FANI GÖRÜYORUM BIR TÜRK YURDU NARASI ATAN BASKASININ MIRASINA OTURAN CAHILLER VAR ASLINDA NE TÜRK NE DE YURDU ICIN HIC BIR SEY YAPMAMISTIR EZAN TÜRKCE OLDU DA CAMILERIMI DOLDURDUNZ SON NEFESTE HOCA ARARSINIZ PAMUGU HOCA TIKIYOR NE HABER BIZ MÜSLÜMAN TÜRK MILLETIYIZ MESELE VATANSA GERISI TEFERRUAT DIYENLERDENIZ
 • menderesmenderes10 ay önce
  ...Rahmetli Erbakanin bahsettigi fizik vucut hatlari sizin aldiginiz fizik degil. Eger bir kisi fizikten (bilimsel fizikten bahsediyorum, bir insaninvucut yapisindan degil) ...
 • memolimemoli10 ay önce
  ... ezanin turlcesiyle arapcasinin farkini bilmiyorsan sana soylenecek birsey yok.hilafete gelince papalik niye hala var arastir bakalim.dinine ve diline sahip cikacaksin ki yeniliklere acik olabilesin.
 • MâlumMâlum10 ay önce
  Aynı zamanda Mustafa Kemalin yaptığı şeyleri sorgulanamıyor görmek asıl kula kulluktur.
 • MâlumMâlum10 ay önce
  İslam'da hilafet yok demek ağır bir sözdür. İspat ister. İspatı yapılmazsa da 1400 yıldır gelmiş geçmiş alimlere ve başta da 4 halifeye hakarettir. Bu cümle demektir ki Halife olan Ebu Bekir, Ömer, Osman, Ali(radıyallahu anhum) İslam dininde olmayan bir şey icat ettiler yani bidat işlediler. BU CÜMLENİN YÜKÜ VE HESABI AĞIRDIR.
 • Baha Yasir UğurBaha Yasir Uğur10 ay önce
  Fizik onemlidir boş yapma
 • ahmetahmet10 ay önce
  beğenmediğiniz fizik sayesinde amerika ve avrupa bize milyarlarca dolarlıkfizik ürünü mr cihazı, bilgisayarlı tomografi, uçak, araba vs.. satıyor..
 • zombizombi10 ay önce
  Atatürk ün yaptığı devrimlere güua laf sokuyor bu yazar bozuntusu.. Arapmısın da arapça kaldırılmış diye ağlıyorsun.. Burası Türk yurdu dilimizde Türkçe ..Hilafet ne la islamda öyle bişe asla yok zaten. Kula kulluk edeceksen gel bana itaat et .. Ezan Türkçe okunmuş.. EE ne oldu okunuca dinimi yasaklamış oldu .. Şapka zorla dayatılmış.. olm ıı mahmut sarık yerine fes getirdi o zaman niye zırlamıyon..
 • Oo tayyare,Oo tayyare,10 ay önce
  Öğretmen okullarının bilim seviyesi ortaokul düzeyinde; çünkü ortaokula ders verme amaçlı yetiştiriliyorlar. Muh, kuantumdan falan anlamaz; dersaneci sonuçta; Yalıvı feto dersanelerine gitmiş: sorun Hüsyin Gülerce' ye anlatsın size..
 • FaniFani10 ay önce
  Zekeriya Bey kardesim insani hem gulduren hem dusunduren yazi yazmak maharettir.Allah cc maharetiniz arttirsin. Muhalefet eden yorumculara gelince yine fizik kanunlari geregi beyinleri yercekimi kuvvetine yenilerek malesef asagiya iniyor. Insan CHP nin degirmenine su tasimaya utanir biraz. Turkce ezani kim bu memlekette okuttmus yillarca...
 • GökmenGökmen10 ay önce
  Üstad ellerinize sağlık çok güzel bir yazı
 • Hayati KamburHayati Kambur10 ay önce
  Çok güzel bir yazı, siyasetçi oğullardan bahsediyorsunuz. Fizik profesörü Erdal İnönü ile 1990'lardan başlamışsınız. Günümüzü anlatan yazılarınızı da bekliyoruz: Mesela Fetöye methiyeler düzen Arınç'ın Ak parti milletvekili adayı oğlunu da tanımak isteriz, Mehmet Ağar'ın siyasetçi oğlunu da anlatın lütfen. Bir yazı da Damat'lar üzerine yazabilir misiniz? Bir de fizik okumayıp suyun kaldırma kuvvetini gemilerle ticaret yaparak öğrenen oğullardan da bahsedebilecek misiniz?
 • ferhatferhat10 ay önce
  Mandacılık ideolojikmidir genetikmidir bilmem
 • Hans EsserHans Esser10 ay önce
  Geri zekalılar, kim mi? Bunu yazan tabiki
 • M.EminM.Emin10 ay önce
  Hakkını yemeyelim, merhum Erdal İnönü nükleerden yana tavır koymuş, karşı çıkanlar ise aptaldır demişmiş..kaynak Taşucu eşrafı...
 • OzanOzan10 ay önce
  Melmeket batıya siz kürtaj yapıya , sen kaldırma kuvveti diya ,beynimiz yanıya , kuvvetli kaldiriya ,fizik oliya,kimya oliya,:)) ben gidiya
 • KALP GÖZÜ ALLAH İÇİN AÇIK OLANLARKALP GÖZÜ ALLAH İÇİN AÇIK OLANLAR10 ay önce
  ZEKERİYA BEY HARİKA BİR YORUM OLMUŞ ALLAH RAZI OLSUN.CHP MİLLETVEKİLİ SATAN , FET ÖCÜ KASETİ İLE GELEN BAŞKANI OSMANLI DÜŞMANI KILIÇTAROĞLU İLE SAHTE BATI EZİĞİ BİR PARTİDİR.15 TEMMUZ YENİ KAPI RUHU MİLLİ CUMHUR İTTİFAKINDA YAŞIYOR.
 • alkanalkan10 ay önce
  sayın yazar sp liler beyinlerini akıllarını kullandıkları için sizlergibi bu ülkeyi ab de bir vilayet halkınıda ab ülkelerine hizmetçi etmeyecektir.sp kanunlarını akp gibi ab yasalarıyla uyumlu halegetirmeyecek.sp kendi görüş inanç ları dogrultusunda hareket edecektir.bundan en ufak bir endişeniz olmasın.sizler istemesenizde sp liler bu mücadeleyi vermeye devam edeceklerdir.

Günün Özeti