Yunanistan’dan darbeci FETÖ’cüleri geri almadan, casus Yunan askerlerini geriye vermemeliydik!!

28 Ağustos 2018 Salı

Biz dış politikada bu kadar izansız ve ferasetsiz davranmamalıyız. 15 Temmuz darbe girişiminde, askeri helikopterimizi de çalarak, kaçan darbe mensubu FETÖ’cüler Yunanistan’a sığındılar.

18 ay sonra, Süleyman Özkaynakçı’ya iltica hakkı verilmesi kararlaştırıldı. Bu karar diğer cuntacı FETÖ kaçakları içinde bir emsal teşkil edecek. Bundan sonra Yunanistan ve Avrupa Birliği ülkeleri, darbeci teröristler için güvenli bir ülke olarak onları bağrına basacak, el üstünde tutacak ve ikamet verip vatandaşlığa bile alacak.

Peki, biz ne için Edirne’de yakalanmış, Türkiye hudutları içerisine casusluk niyetiyle sızmış olan 2 Yunanlı askeri 5,5 aydır tutukluluk süresinden sonra, kendilerinin bile inanamayacağı bir lütufla, avukatının da açık açık ifade ettiği bir şekilde, Yunanistan’a adeta bir ayrıcalık gösterip, lüzumundan fazla  hoş görülü davranıp, yunan askerlerini bıraktık? Adamlar Türkiye’de suç işleyenleri bize vermiyorlar.. Biz onların suç işleyen adamlarını serbest bırakıp, onlara veriyoruz.. 

Şimdi sorumuz şu: bu hain Yunan askerlerini, geriye niye iade ettik?. 

Dış politikamızda hiç mi bir feraset ve öngörü sahibi olan yok? 

Biz de, bir sefer olsun bu takas için elimizdeki darbeci subayların serbest bırakılmasına karşılık mütekabiliyet esasına göre davranıp, bizden kaçan darbeci subayları alıp, ondan sonra Yunan subaylarını serbest bıraksaydık.

Diğer bir mesele de; Türkiye aleyhinde ellerindeki bilgi ve belgelerle, onları propaganda malzemesi olarak bize karşı kullanacaklar. FETÖ’nün son konuşmasında, örgütü yüreklendirmek üzere yaptığı konuşmada, Türkiye bizi hain ilan etse de, dünyanın her yerinde, Avrupa ülkelerinde, Kanada dahil bize buyurun gelin diyor. Bizi haklı bulan büyük ülkeler var diyerek, açık açık örgütü yüreklendirmek üzere gözyaşları dökerek haklılığını anlatmaya çalışıyor.

Bütün Orta Asya Türkî Cumhuriyetlerde olduğu gibi, Moğolistan’ın başkenti Ulan Batur’da da, 24 yıldır faaliyette olan FETÖ okullarının Genel Müdürü durumunda olan Veysel Akçay’ı, Türk istihbaratının yakalayıp Türkiye’ye getirmek istemesi operasyonunda, Moğol yetkililerden birinin devreye girmesi ve engel olması ile operasyon akim kaldı.

Moğol basınında gündeme gelen FETO’nun ağzı ile tasdik ettiği bu operasyon, bir siyasinin hanımının araya girmesiyle Veysel Akçay uçaktan indirildi. Reuters’ın Moğol basınına dayandırarak verdiği bu habere göre, Gülen grubuna okullarının temsilcisi Veysel Akçay, Cuma sabah saatlerinde evinden ayrıldıktan sonra, bir minibüse bindirilerek uçağa götürülmek üzere derdest edildi. İddialara göre 24 yıldır bu ülkede yaşayan Veysel Akçay, daha sonra Cengizhan Havalimanı’na götürüldü. Ancak derdest edilme hadisesinin sosyal medyada yayılmasının ardından, bu yetkililer devreye girdi ve Türkiye’den gelen uçak durduruldu. 

Talebeler de okula ait arabalarla havaalanına getirilip, öğretmen kimlikli FETÖ mensubu Akçay’ın bırakılıp, Türkiye’ye götürülmemesi için pankartlarla havaalanında yürüyüş yaptılar. Her ne kadar Mevlüt Çavuşoğlu söz konusu iddiaları yalanlasa da, Moğol yetkililer bu hadisenin gerçek olması halinde, bunun Moğolistan’ın bağımsızlığının ve egemenliğinin ihlali olacağını bildirdiler. Diplomatik bir kriz haline gelen FETÖ’cü öğretmenin, Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından yapılan bir operasyonla alınmasını, ülkenin bağımsızlığına müdahale olarak açıkladılar ve olayın üstü örtüldü

FETO’nun yapmış olduğu en son video konuşması da, bunu doğruluyor. Oradaki yetkililerden birisinin hanımı, sizi burada daha fazla koruyamayız. Buradan Dubai’ye gidin, oradan da başka ülkelere gidersiniz diye, Moğolistan’ı terk etmelerini önerdi. İşte FETO bu olayı itiraf etti. 

FETO örgüt elemanlarına eğer yakalanırsanız, Türkiye’deki eşkıyalara teslim edilirsiniz diyerek, kendilerini haklı, Türkiye’yi de eşkıya olarak niteliyor. 

1990 yılından sonra, önce Orta Asya ve Balkanlar’dan başlayarak, 25 yıldan fazla dünyanın 170 ülkesine yakın FETÖ yapılanması, yukarıda anlatmaya çalıştığımız siyasi, politik ve dış ilişkilerdeki skandallar ile diplomatik krizler olarak karşımıza çıkacaktır. 

FETÖ ile yurt dışındaki bu mücadelelerde, başlı başına uzman politikalarla bir yol haritası, mücadele teknikleri merkezi oluşturarak, uzun yıllar devam edecek politikalar, geliştirilmelidir.

Maarif Vakfı’nın bu konuda uzman olmayan, sadece FETÖ okullarını geriye almak girişimleriyle yapılacak mücadeleler, o ülkelerde daha büyük skandallara sebebiyet verebilir.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • NUH ŞEHRİ DİRİLİYOR PROJENUH ŞEHRİ DİRİLİYOR PROJE11 ay önce
  Rahip Andrew Brunson... Diriliş Kilisesi... Uyanış Kilisesi... Uyanış Gençliği... NUR ŞEHRİ DİRİLİYOR projesi.... Projenin kurucusu FETÖ-PKK soruşturmasından tutuklanıp ihraç edilen bir kaymakam ve vali yardımcısı... Cizre'de hendek savaşları...NUR ŞEHRİ DİRİLİYOR projesi kapsamında Cizre Kalesi arkeolojik kazısı.... Kazı başkan yardımcısı arkeoloğun 15 Temmuz'dan sonra ailesiyle Paris'e kaçması... Kazıda çalışan bazı işçilerin Cizre'deki bodrum katında ve hendeklerde ölmesi.... Büyük projedeki anahtar şehir Mardin... Maalesef ruhuna el Fatiha...
 • HukukçuHukukçu11 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki öğrenci kıyımına müdahale edip, kıyımı durdurmanızı, saygılarımızla, istirham ediyoruz.
 • 6944207853694420785311 ay önce
  Ho cam neden fetonun siyasi ayaginin arastilmasi icin mecliste komisyon kurulmasi akape ve mhape oylari ile reddedildi bu iki parti neden bu isin oftaya cikmasindan korkuyorlar nedirbu sjuluk hali herkese fetocu deyip onergeyi reddetmek sahtekarliktir
 • KazananKazanan11 ay önce
  Keşke demeye
 • Davut ReşitoğluDavut Reşitoğlu11 ay önce
  Aradaki fark onların askerlerinin Türkiye'ye sığınmış olmaması, yani adamlar Türkiye'de kalmak istemiyor, Yunanistan'a dönmek istiyor. E Türk askerleri de Yunanistan'da kalmak istiyor. Bu nasıl iş, herkes Yunanistan'da kalmak istiyor. Oysa adamlar ekonomik krizden kırılıyor Yunanistan'da, açlıktan ağızları kokuyor. Darbeci hainler hesap vermeli. Yunan askerlerini fetöcü bir hakim iade etmiş olabilir mi hocam?..