• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Nurettin Veren
Nurettin Veren
TÜM YAZILARI

Bütün kamu kurumlarında ve özellikle üniversitelerde FETÖMETRE uygulanmalıdır!!!

04 Ekim 2018


Nurettin Veren İletişim: [email protected]

Bir musibet bin nasihatten hayırlıdır sözü, keşke doğru olmasaydı. Maalesef bizim olaylara karşı duyarsız kalmamız ve tedbirimizi geç almamız, devletçe ve milletçe başımıza gelen 1960-70-80-90 darbelerini unutmuş olmamız, nereden geldiğini düşünmeden tedbirsizce yola devam etmemiz, adeta hasım dünyanın, iç ve dış düşmanlarımızın boş bıraktığımız bu alanlardan aynı senaryoları tekrar etmesine zemin hazırlamıştır.

En son 15 Temmuz 2016 FETÖ darbesi, daha önce dışarıdan gelen saldırılara göre belki de en çok ummadığımız din görünümlü maske ile ülkemizi perişan etmiş, din ve iman almayışımıza da çok büyük darbe vurmuştur. 

Yüz binlerce yetiştirdiğimiz insanımız, inanç karmaşası ve kafa karışıklığıyla, ne tarafa yöneleceğini bilmeden, din sopasıyla milletini ve devletini, yok etmeye kalkışmıştır. Bu karmaşa içerisinde, at izi it izine değil, kedi izi fil izine karışmış, çok büyük yanlışlıklar yapılmıştır.

Darbeden 2,5 yıl geçmesine rağmen, trol FETÖ’cüler somut hukuki deliller olmadığı için tam tespitler yapılamamış, pek çok FETÖ’cü olmayan kişiler, FETÖ’cü olarak yakalanıp içeri atılmış, hakiki FETÖ elemanı olanlar da, elini kolunu sallayarak görevlerine devam etmiş veya iade edilmiştir. 

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı’nın geliştirdiği FETÖMETRE uygulaması ile birlikte FETÖ çok kısa bir zamanda çözülmeye başlamıştır. FETÖ’nün kripto örgüt mensupları ve bunları yönlendiren mahrem imamlar, deşifre edilmesi ile birlikte FETÖMETRE merak konusu olmuştur. 

Nedir bu FETÖMETRE? Ne işe yarar?

Bu konuyu biraz açıklamakta fayda var. FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminden sonra, her rütbe ve her sınıftan personelinin katılımıyla oluşturulan ekiple yapılan uygulama sayesinde, bugüne kadar 4500 FETÖ mensubu denizci asker ile bunları yönlendiren 600 sivil mahrem imam ortaya çıkarıldı. İşte FETÖMETRE bu soruların cevabını, bu şekliyle ortaya çıkarmış oldu.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı’nın geliştirdiği uygulama budur. Yargılama içerisinde somut bilgilere ihtiyaç olduğu için, hukuki yönde mahkemeye sunulacak belgelerin ve araştırmaların, hukuki geçerliliği olması lazımdır. Bugüne kadar pek çok kanıt bulunamamış, FETÖ’cüler bu işten pişmanlık yasası veyahut da itirafçılık yoluyla, hakimleri ve savcıları zor duruma sokmuş ve kararsız bırakabilmişlerdir.

Keşke bu FETÖMETRE kriterleri, askeriyenin dışında da pek çok FETÖ’cü öğretim üyeleri, emniyet mensupları, kamu görevlileri, iş adamları ve siyasiler gibi gruplara da, aynı şekilde uygulanabilmiş olsaydı. 

FETÖMETRE öncesi, somut bilgilere ulaşılamadığı için savcılar ve yargıçlar cezalandırmada ve yakalamada, şüpheli şahısların ne seviyede bir FETÖ’cü olduğunu, hangi seviyede önemli görevleri olduğunu ve hangi derece ceza verileceği hususunda kararsız kalmışlardır. 

General Cihat Yaycı’nın yakından tanıdığı, her sınıftan subay ve astsubaylardan 16 bakanlık ve 25 kamu kurumundan gelen bilgiler, yazılımı Türk mühendisler tarafından yapılan Karar Destek programına yüklenerek, ortaya çıkan sonuçlar uzmanlarca analiz edilmeye başlandı.

Uygulama için ilk önce 29 ana kriter belirlendi ve sistem darbe girişiminde yer aldığı somut delillerle tespit edilen isimler için kullanıldı. FETÖMETRE’ye girilen verilerin sonucunda, birbirini tanımadıklarını iddia eden darbe sanıklarının, birçok ortak noktası da tespit edildi. Çoğu kurmay olan bu subayların, yüksek lisans ya da doktora tez danışmanlarının, FETÖ’den yargılanmaları, askeri lise sınavında aynı sorulara doğru ve yanlış cevap vermeleri, aynı ortaokul mezunu olmaları, göreve atandıktan sonra birçoğunun Personel Temin Merkezleri ile ölçme ve değerlendirme görevlisi olmak istemeleri gibi, ortak özellikleri tespit edilmesi üzerine, FETÖMETRE sistemi daha da geliştirildi. Böylece FETÖMETRE için ana kriter 70’e, alt kriter ise 249’a çıkarıldı. 

Yaş ile kurunun ayrıştırılması kriterlerden Bank Asya için 21, FETÖ mensubu olduğu belirlenen üst düzey subayların sicil amirliğini yaptığı askerler için 7, FETÖ’ye ait kurumlarda yakınları çalışan askerler için 8, askeri liseye girmek için 12, okulu bitirme derecesi için ise 5 alt kriter oluşturularak, hata payı en aza indirildi. 

Darbe girişiminden sonra da, FETÖ ile mücadele için muvazzaf ve emekli denizci asker ile bunların 1. derece yakını toplam 81.000 kişi, FETÖ testine alındı. Bu çalışma sonucunda 4500 FETÖ mensubu denizci asker ile onlardan sorumlu olduğu tespit edilen 600 sivil mahrem imam deşifre edildi. 

Bütün kamu kurumlarında, özellikle Milli Eğitim Bakanlığı’nda ve üniversitelerde, emniyet ve diyanet mensuplarını da bu işe dahil ederek araştırmalar yapılarak, bu kriterler içerisinde taranarak, renk değiştiren bukalemun FETÖ’cüleri, tespit etmek bu somut verilerle mümkün olabilecektir. 

FETÖ’nün yurt dışı yapılanmasında da, bu kriterlere göre FETÖMETRE testi yapılmalıdır. En son Etiyopya’da ortaya çıktığı gibi 2 bine yakın okul, 162 ülkede 200’e yakın üniversite ve bunların bünyesinde çalışanlar ve Türkiye’ye öğretim üyesi ve talebe transferi yoluyla yapılacak FETÖ taramaların da, FETÖMETRE kriterlerine takılacak pek çok FETÖ’cü troller çıkacaktır.

Örgüt hakkında hala daha kafa karıştırıp şüphe atmaya çalışanlar, hem topluma karşı bu FETÖMETRE kriterlerini, hem de kendi aralarında bir iç muhasebe yaparak, bu soruların cevabını vermek zorundadırlar. (Hocaefendi büyük bir din alimidir, bu darbeyi o yapmaz, devlet kendisi yapmıştır veya yaptırmıştır diyenler) bu kesin FETÖMETRE ithamlarını cevaplandırmak mecburiyetindedirler. 

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23