FETÖ yönetimi ablalara mı devredildi?

03 Ekim 2018 Çarşamba

15 Temmuz hain darbesinin üzerinden 2 yıl geçtikten sonra, toplumsal tansiyon yavaş yavaş düştü, darbecilere karşı gerilim azaldı ve neredeyse unutulma seviyesine kadar geriledi. Meydanlarda ve sokaklarda aylarca süren protestolar unutuldu, şehitlerimizin ve gazilerimizin kanları yerde kaldı, göğüslerdeki ateşler soğudu. 

FETÖ’cülere yapılan binlerce operasyonlara rağmen, FETÖ hızını kesmeden hâlâ daha ihanetlerine devam ediyor. Gerçek bir pişmanlık, itirafçılık ve devlete geri dönme vaziyetini göstermiyorlar. Zaman uzadıkça, FETÖ’cülerde, kin ve nefret azalmadı. Yakalananların içerde ve dışarıda yapmış oldukları açık propagandalar da, FETÖ’nün de onlara vermiş olduğu motivasyon ve desteklerle, ablalar, ağabeyler ve üst rütbeli hakimler, HSYK mensupları, paşalar, valiler, kaymakamlar ve üniversite hocaları açık açık FETÖ’ye destek verdiklerini ve pişman olmadıklarını söylüyorlar. 

Şayet arada üç-beş tane pişmanlık ve itirafçılık yasasından yararlanmak isteyenler varsa, onlar da taktik icabı FETÖ’nün talimatlarıyla, yargıyı yanıltmak üzere yapılan manevralardır. En son yakalanan Adana’daki hakim ve savcılardan sorumlu abla, Denizli’deki evde eşi ile birlikte yakalandı ve gözaltına alındı. Sorgulanmasında F.Gülen hakkında bildiklerini anlatması istendi. Daha öncekilerin de söylediği gibi, bütün örgüt elemanlarının mahkemelerde vermiş oldukları ifadeler sanki matbaadan çıkmış gibi, birbirinin aynısını tekrar etmekte, inkâr edip yalan söylemek ve reddetmek şeklindedir.

Kesinlikle FETÖ’nün önemli bir din adamı ve alim olduğunu, darbeyi yapmadığını, darbeden hiçbir sorumluluk almadığını, bu işi devletin kendisinin yaptığını veya yaptırdığını söyleyerek, büyük bir cesaret ve küstahlıkla, diğerleri gibi ifade vermiştir. Katıldığım duruşmalarda, hepsinin adeta kahramanlık gösterircesine, mahkeme heyetine karşı, alay edip dalga geçmektedirler. 

FETÖ hakkında hâlâ daha kafaları karıştırarak algı oluşturup hüsnü zan besleyen, onlara karşı merhamet duymaya başlayan, hatta yavaş yavaş af istemeye doğru bir yöneliş olduğunu görüyoruz. 

İzmir’de yapılan Babalar davasındaki tahliyeler ve FETÖ’nün en yakın para ve finans kaynaklarına, Akın İpek’ten daha önemli isimlere uygulanan tahliyeler ve kayyımlardan malların geri alınarak, eski FETÖ’cü sahiplerine iade edilmesi, FETÖMETRE’nin on kat üstünde mevcut kriterlerin ve belgelerin açık açık olmasına rağmen, hukuki kılıflara uydurularak, toplumda büyük şüpheler oluşturacak tepkiler oluşmaktadır. 

Yapılacak olan af esnasında FETÖ’cülere de dışarıya çıkma fırsatı doğacağını düşünenler var. 15 Temmuz sonrası FETÖ’nün erkek elemanları üst düzey asker, polis, yargıç ve mülkiye mensupları deşifre olunca, para trafiği ve sistemin yönetimi ablalara yönlendirildi. 

Daha önce FETÖ’nün kadınlar yolu ile hiçbir şekilde sokak eylemleri ve örgüt yönetimine katılmamıştı. İkinci planda kalan gizli ev hizmetlerinde ve üst düzey kamu görevinde olanları ile ilgilenip evlenerek veya muta nikâhıyla onları ele geçirerek, ikinci planda hizmeti yapıyorlardı.

1990’larda başlayan kadınlara yönelik hizmet, FETO’nun kasetlerini dinletmek ve kitaplarını okutmak üzere yapılmaktaydı. O tarihlerden bugüne kadar il, ilçe ve bölge ablalıkları 81 ilde, yüz bine yakın iç içe halkalar halinde, zaten hazırlanmıştı. 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından, idareyi daha çok kadınlara devredip, onların eliyle örgüt yapılanması çalışmaya başladı. Çünkü kadınların kamufle olmaları, erkeklerden daha kolay ve rahattı. Daha önce kermesler, dernekler yoluyla para toplayan ablalar, daha sonra hiç umulmadık şekilde iş adamlarının ve zenginlerin yerini alarak, adeta para ve örgüt yönetimini de devraldılar.

Yapılan operasyonlarda ele geçirilen üst düzey FETÖ üyelerinin annesi, kardeşi, eşi, baldızı, akrabası vs gibi dikkat çekmeyen, deşifre olmamış kişilere devredildi. 

Yakınları FETÖ’cü olduğu için yurtdışı yasağı olan FETÖ’cülere 185.500 yurtdışı yasağının kaldırılması, yerel seçimlere az bir zaman varken bu tip uygulamalar, tabanda rahatsızlıklar ve tepkiler oluşturuyor. Devlete ve hukuka olan güveni sarsmaktadır. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • kaygilikaygili1 yıl önce
  Sayın Hocam bende size katılıyorum.Allah sizi korusun bizi bilgilendirin hocam,bizde uyanık olalım inşallah.
 • çölopçölop1 yıl önce
  nurettin hocam ağzınıza sağlık eksiği var fazlası yokama her yeri sarmışlar yalandan bir mücadele var sanki askeriyeden başka yerde feto hainleri yokmuşgibisadece oralarla mucadele ediliyor diğer kamu kurumlarında tam gaz devam para akışı devam ihaleler devam ak parti içnde oralardan gozüküp yineher istediklerini yapabilme kudretleri var mobinge devam ben yıllarca bunların çilesini surgununu gormüş bir kamu güvenlik personeliyim ama bunlar kadar rahat değilim belediyelerde halaiş çevirebiliyorlar
 • TayyibTayyib1 yıl önce
  Evet hocamFetö kafirleri Fetö cü kocaları içerde veyadışarda olan kadınlar evlerde yeni bir yüz ve çıkışla adına bizler NUR cemeatı yızRisale okuması yapıyoruzFetö bizden değildir sözleriyle CAHİLkadınları toplayıp AK parti düşmanlığı yaparak çalışıyorlar.
 • TayyibTayyib1 yıl önce
  Evet hocamFetö kafirleri Fetö cü kocaları içerde veyadışarda olan kadınlar evlerde yeni bir yüz ve çıkışla adına bizler NUR cemeatı yızRisale okuması yapıyoruzFetö bizden değildir sözleriyle CAHİLkadınları toplayıp AK parti düşmanlığı yaparak çalışıyorlar.
 • voice recordervoice recorder1 yıl önce
  Sayin hocam feto ile mucadele edilmiyor diyorsunuz ancak adnan oktar nasil yakalandi hukumetin ilk icraatlarindan biri dakka bir gol bir.Adnan hocacilar 12 eylul rejimi sirasinda seriatci cevrelerde ataturke yakinligi ile bilinir hukumet milli birlik hukumeti olmadigindan milli guvenlikcilere tahammulleri yok bunlar da fetullahci beni sinirimi bozuyorlar diyerek fetoye benzeyen bir cemaat mafyasini cokertti.Bakin ben size bir sir vereyim cerabrus afrin idlip kandil sincar operasyonlarini yapanlar milli birlik cuntasinin milli guvenlik gucleridir zaman zaman milli guvenlik kurulunda butun devlet erkani toplaniyorsunuz zaten onun icin 12 eylul 27 mayisin devamidir ikisi de ayni cuntanin ensturmanlaridir soyle izah edeyim milli birlik cuntasi osmanli ordusu milli guvenlik ordusu onun topladigi veya kurdugu devletin hareket ordusudur.Biz osmanli ordusuyla heryere gideriz gidersiniz de kiliste gaziantepte sinirlarimizi taciz eden daes iranda gecit torenine yaptigi teror saldirisi gibi saldirlarin yani cihadist kuresel terorun etnik ayrilikci mezhepci soykirimci saldirilarinin hedefi olursunuz onun icin osmanlinin hilafet ordusu degil musluman turk ordusu.
 • musamusa1 yıl önce
  Kurtlar vadisi degil melekler vadisi ova veya yayla degil vadi ve siki durun ada degil vadide dikilitas.Hz. yusa nin mezari musanin denizi yardigi yere suyun altinda gomulu.hz. yusa peygamber degil mi de vadi melekler vadisi degilmismis.Bunlar deli suleymanin mumlari evet vadi suleyman veya davuttur ancak musanin elindeki degnek ada vadiye daire cizersen olur sana ada yusa yi adaya gommediler ki vadide mezari.musa ve yusa aleyhusselamlar ates.Atesle oynama ne geliyorsa bu milletin basina bu yuzden geliyor onun icin bikmadan usanmadan gerekirse elimde degnekle yaziyorum.akilli olun da kimde o akil be gecmis olsun.Sakin ha vadiyle oynamayin cok tehlikeli seytan doldurur.Allahin dedigi oyle fena olurki nasil olduguna siz bile inanamazsiniz.Azerbaycan israil oyle kolay milletler degiller cok kafa yormaniz cok cile cekmeniz lazim.Bak haci oldunuz.
 • CECOCECO1 yıl önce
  SADECEFETOYA KARŞI CEPHE ALMIŞSIN SN. VEREN. ..
 • Aslan akbeyAslan akbey1 yıl önce
  bu devlet bu hükümet bu yargı kadınlara asla dokunmaz. bu hükümette bu yargıda kanunlarda adeta kadına ...lık verilmiş dokunulmazlık verilmiş. terörist kadın ve kızları bile neredeyse kandırılmış mağdur kızlar gibi gösteriliyor ya. vah vah dedirtecekler bize.
 • selamselam1 yıl önce
  Dua ve temennilerimiz sizinle. Allah samimi çalişmalarinizda muvaffakiyetler eylesin yazilarinizi takip ediyoruz doğrulari söylediğiniz için sizi tebrik ediyoruz tasdik ediyoruz. Allah yar ve yardimcımız olsun.
 • Gülenin zındıklarıGülenin zındıkları1 yıl önce
  Allâhümme ecrina min şerri nnîsâ il gülen/ Allâhümme ecrina min fitneti nnîsâ il gülen/ Allâhümme ecrina min belâi nnîsâ il gülen