FETÖ iltisaklı atamalar, halkın Erdoğan’a olan güvenini sarsıyor

09 Ekim 2018 Salı

McKinsey danışma şirketi, Türkiye’nin ekonomik rotasını belirlemesi için yapacak olduğu projeyi, kim ve kimlere danışarak yapacaktı. Geçmişi pek çok karanlık noktalar ile dolu, bizim için IMF’den daha tehlikeli olan dünyanın en acımasız para babalarının Truva atı olarak, bu firmanın danışmanlığını almanın, ülkemiz adına hiçbir fayda getirmeyeceğini, bilakis çok büyük riskler taşımasından gelen tepkilerden sonra, böyle bir anlaşmanın yapılmadığını ve bundan sonra da yapılamayacağını söyleyen Sayın Başkanımız, son noktayı koymuştur. Bu karar değişikliği Türkiye’ye ve Başkanımıza elbette ki, itibar ve partinin oy kaybı olarak yaklaşan seçimlerde geriye dönecektir.

Siyaset buz zemin üzerinde dans etmek gibidir. Ne kadar dikkat edilse de, bir anlık yanlış karar ve söylem her şeyi alt üst edebilir. Uyarıların ve dostane ikazların ihanet olarak algılanıp tepki gösterilmesi, gerçekten partisini sevenleri incitir, tabanda kırılmalar hasıl eder. Sırtındaki akrebi haber veren insan, gerçek dosttur. 

Bu olayda yapılan ikazlara karşı verilen ani tepki, hakaret ve ihanet şeklindeki değerlendirmeler, özür dileme ve pişmanlık şeklinde geriye dönmüştür. (Sonradan özür dilenecek hatayı, özellikle siyasilerin ve yöneticilerin, önceden yapmamaya gayret etmesi gerekir.)

Devleti sadece parti içinden ve parti üyelerinden ibaret kabul etmek, parti dışındaki vatandaşları yok saymak, 81 milyon insanın aklı fikri yokmuş gibi kabul etmek, görüşlerine itibar etmemek, itirazlara ve tenkitlere tahammül gösterememek, toplumun sesini devlete duyuramaması, başka konularda da geri adım atmaya mecbur bırakabilir.

İki hafta önceki köşe yazımda; bürokrasideki bir atama ile ilgili olarak bir uyarı yazısı yazmıştım.

Bu yazıyı AK Parti’ye olan sempatiyi ve Başkanımıza duyulan saygı ve itibarın zedelenmemesi için yazmıştım. Bugün AK Parti, Tayyip Erdoğan markasıyla ayakta durduğunu, diğerlerinin ise sadece bu düzgün itibarı ve kazanılmış gücü yıpratmak ile meşgul olduğunu, buna kimsenin hakkı olmadığını, ülkemizin içinde bulunduğu bu zor şartlarda ciddi bir şekilde Tayyip Erdoğan’ın ve AK Parti’nin ayakta kalması ve güçlü olması gerektiğini düşünerek bu eleştiriyi yapmıştım. 

Bu uyarıyı yaptığımın ertesi günü, ilgili kişi beni arayarak, bu eleştirime hakaretle cevap verdi. Dostane uyarıma “Beni, cumhurbaşkanı atadı, siz kimsiniz?” dedi.

Ben de ülkesini seven bir vatandaş ve gazeteci olarak, buna hakkım olduğunu söyledim. 

Bunları söylemek ve yazmak istemezdim ama, bu konuşmadan sonra işe ehil insanların devlet yönetiminde uygun makamlara getirilmediğini, özellikle bazı isimlerin layık olmadığı devlet makamlarında, sayın Başkanımızın etrafında ve yanında olmaması gereken insanlarla çevrili olduğunu, darbe öncesi seçimlerdeki isabetsizlikler gibi devam etmekte olduğunu gördüm.

Bu uyarıyı yapmak, 15 Temmuz 2016’daki darbenin tekrar etmemesi ve aynı hatalara bir kez daha düşülmemesi için bu uyarıyı yapmayı kendime görev addettim. Özellikle Başkanlık seçiminde halkımız Erdoğan’ın yanında olup, her şeyin daha iyi olacağı beklentisi içerisine girdi. Yapılacak PKK, PYD, DAEŞ ve FETÖ mücadelesinin süratle netice vereceğini, yapılan yanlışların tekrar etmeyeceğinin vaadiyle, beklenti çıtası bir hayli yükselmişti.

Fakat hataların aynı şekilde tekrar etmesiyle, yanlış karar ve atamalarla, halkımızın Erdoğan’ın Başkanlık sistemine olan güvenini, bu tip yanlışlar gittikçe sarsmaktadır.

Devlet içerisinde görev yapacaklarda aranması gereken önemli özellikler: Maharet, Liyakat, Feraset, Ehliyet, Emniyet, Sadakat ve Salahat gibi hususlar öncelikli olmalıdır.

Bil illeti, kıl müdavata tasaddi,

Her merhemi, her yareye merhem mi sanırsın?  

Önce hastalığın ne olduğunu bil, sonra tedaviye başla, 

Her merhemi, her yaraya derman olur mu sanırsın. (ZİYA PAŞA)

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Ercan GüvenErcan Güven11 ay önce
  Başka kaynaklardan öğrendiğimize göre bu yazı kırpılmış. Yani biraz sansürlenmiş.Bir insanı harcamak istiyorsanız hemen FETÖcü diye suçlayın. Gereğini yaparlar.
 • HaticeHatice11 ay önce
  Hocam siz sadece böyle düşünen miyonların sesi olmuşsunuz. Sizi eleştirenler haksızlık ediyorlar. Maalesef AK partiye oy verip hayal kırıklığı yaşayan insanların sayısı da önemsenmeyecek kadar az değil
 • DemirciDemirci11 ay önce
  Üstad çok güzel anlatmışsın. Diyecek laf yok. Olanlar bunlar malesef.
 • HASAN AYDINHASAN AYDIN11 ay önce
  sayın yazar diş ekonomik çevrelerin güven duyduğu Ali Babacan, Mehmet Şimşek ...
 • BiriBiri11 ay önce
  90 li yıllardan beri yeni sistem gereksinimi duyuyorsun. Başkanlık sistemi geldi ve ak Parti'yi iktidara taşıdık. Ancak yerelde son atamalara bakıyorum hep feto dönmeleri. Ne bilelim ne kadar döndüklerini. Devletimiz söz konusu sıyrılmak gerek bu parazitlerden. İnancım tukeniyor, bu yazar gibi düşünmeye başlamıştım ki tek değilmişim. Lütfen başkan dikkate alsın bir daha bu millet acı yaşamasını.
 • Nur talebesiNur talebesi11 ay önce
  Sayın veren sisi denen darbeci ile ,esed denen zalim ile el altında görüşen,abd nin verdiği BOP eş başkanlığı görevini hali hazırda da icra edenbir zihniyet fetö ile de görüşür.Her şey başta kalmak için meşru.Baksanızagece yarısı kurullara atananlar arasında kimler yok ki.Her şey reizin başta kalması için.
 • DallıDallı11 ay önce
  SAYIN YAZAR SENİ ATASALARI BİR GENEL MÜDÜRLÜĞE ,YAZI BAŞLIĞINDAKİ İFADELERİ SİZE BİNAEN HALK KONUŞMAZ MIYDI?REİS ÜLKEYİ YÖNETİYOR AMA SİZİN GÖRDÜKLERİNİZİ GÖREMİYORSA TÜM TÜRKİYE NİYE BU KADAR DESTEĞE DEVAM ETSİN.SÜREKLİ BENZERİ YAZILAR BANA GÖRE REİSİ YIPRATIR.
 • a.hadia.hadi11 ay önce
  kaleminize kuvvet üstadım .burada reis e düşen ilk fırsatta zatınıza hakaret ile mukabele eden şahsın sizden ismi taleb edilerek derhal icabına bakmasıdır.zira samimitenbih ve uyarı vazifesini ifa edenlere teşekkür edip dikkate alması gereken bürokrasi vazifelisi kalkıp tepeden millete ve işini yapan bir yazarı azarlama cürreti tek başına kabahat olarak kafidir,tadı vazife icab eder.
 • Ali DesideroAli Desidero11 ay önce
  ...Tehdit altında olan T.C Devleti ve toplumdur. !Eğer bu varsayıma göre yapılan işler ve sözler değerlendirilse daha isabetli öngörünüz olabilirdi. ..
 • Yunus16Yunus1611 ay önce
  NURETTİN BEY DİKKATLİ YAZIN. MEHTAP HANIM NEREDE??
 • BurhanBurhan11 ay önce
  Akp nin fetö ile mücadelesi hiç inandırıcı değil!...
 • soran adamsoran adam11 ay önce
  bank asyanın önünden geçen garibanların hayatı karartılırken, bank asya yöneticilerinin devlette etkin görevlere getirilmelerini bana kimse anlatamaz.
 • CecoCeco11 ay önce
  Mücadele kisilerden ziyade ideolojilerle yapılırsa anlam kazanir. Iktidarfeto artiklarinibiat etmeleri durumunda kendi ideolojilerine daha yakin hissediyor. Onun için fetoyla iltisaklari olanları el üstünde tutuyor. Kurumlarda 15 Temmuz sonrası fetocu oldukları için is akitleri askıya alınanlar adamını bulup iktidara biat ettiklerini idda ederek geri döndüler. Döner dönmez hiç görülmedik şekilde daha üst kadrolara terfi edilerek odullendirildiler. Bir günde şef ler müdür daire başkanı oldular. Herkes bunların feto artığı olduklarını biliyor tabiiki atayanlarda onlara bunu yapmalarını emir edenler yada onaylayanlar da. Bütün fetocular birbirini tanıyor ve kolluyorlar. Benim gördüğüm sorun iktidarabiat etmeyenler. IKTIDAR bunlarla mucadele ediyor sadece. Akıllı olup biat numarası çekenler, başka cemaat kisvesine burununler mali götürüyor.Bunu iktidarın kendisi yapıyor başka kimse değil. En son fetoyla resim cektirenler taltif edilmediği. Biri gn. Başkan yardımıcısı olmadi mi. Mücadele Cumhuriyet demograsi evrensel hukuk laiklik düşmanı irtica odaklarına karşı yapılmadığı sürece boş laftır.TALIBAN uzantisiIrtica odağı cemaatlar fetodan daha tehlikeli ve daha organizeli buluyorlar. Tabi siz bu yorumu yayinkamayacaksiniz çünkü sizde gerçekten bu odaklara karşı degildiniz.Sadece fetoyla karşı şahsi garezinizin mücadelesini veriyorsunuz. Meselenin memleket meselesi değil şahsi.malesef
 • nikonnikon11 ay önce
  Akp turgut ozal gibi selamet partisinin devami oldugu gibi turk islam sentezinin de etkisi altindadir.Efendim ne alakasi var diyeceksiniz cok alakasi var yoksa parti siyasi yelpazede baska bir yerde olurdu ve saadet partisine donusurdu.Peki turk islam sentezcileri demokrat partideler bunu nasil izah edeceksiniz onlar orda ancak secmen onlarin yetistirdigi siyasi bir kusak ile akp de gercek bu.Ozal olmasaydi akp bugun nerde olurdu bambaska bir yerde olurdu ve iktidari gorse gorse ruyasinda gorurdu.Tamam turkiyenin sorunlari bir siyasi fikrin bas edemiycegi kuresel boyutlarda olabilir ancak bunun kabahatini o siyasi fikre yuklemek dogru bir davranis degildir.Tekrar dusunun turk islam sentezi olmasaydi akp nerde olurdu iyi dusunun gercegi goreceksiniz eger oyleyse bu insanlara yardimci olmak onlari tek basina basedemiyecegi sorunlarla karsilastiklarinda yalniz birakmamak gerekmez mi.
 • Birbirimize DüşmeyelimBirbirimize Düşmeyelim11 ay önce
  F.G.nin en yakınında yıllarcabulunmuş. F.G. ninen güçlü döneminde intibah neticesi yolunu ayırmış. Akıma kapılanları uyarmak ve devletinmevcudiyetini kurtarmak için herkesten evvel yıllarca başını koymuş Nurettin Hocam. Yuvasını bu uğurda kaybetmiş. Kara propagandanın bombardımanı altında sesini duyurmaya çalışmış. Yazılarını altınla yaldızlayıp herkesin nazar ı dikkatini çeksek keşke. FETÖ meczupları bu yazının altına yorumlar yazacaklar. Amaç NURETTİN Hocamı itibarsızlaştırmak. Bir uyarım olacak. Nurettin Hocam geçmişte bu hainleredestek olan yüzbinlerce insanımızvar. Bugün FETÖ cü değiller. Oyuna gelmeyelim. Kripto olup zirvede görevine devam edenler de var. Allah C.C onları islah etsin.
 • lütfi kulaççılütfi kulaççı11 ay önce
  sayın hocam bütün dönemlerde ak partiye oy vermiş, ilerde de büyük ihtimalle ak partiye oy verecek birisi olarak ben de McKinsey ile ilgili sormak istiyorum...illa abdurrahman dilipakın uyarması mı gerekiyor...