Yapılan projeleri yıkmak isteyenlere karşı, Türkiye’yi uçuracak projeler!!!

13 Haziran 2018 Çarşamba

Her gün ufkumuzu karartan PKK, PYD, FETÖ haberleri ve yakalanan teröristler, ABD’nin kalleşlikleri, Filistin’de kardeşlerimize yapılan zulümler, Ümmet-i Muhammed’in ruhunu karartan haberler, ufukta bir ışık, bir umut arayışı içindeki Müslümanlara, bugün belki farklı bir haber vermek, güzel olur diye köşe yazıma bu konuyu taşımayı uygun gördüm. 

Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Çin’li Dalian Jinma şirketi ile ETİ Maden anlaşması kapsamında, Balıkesir’de Bor Karbür tesisi kuracağımızın müjdesini verdi. Yeni Bor stratejisi lansman ve teknoloji transferi mutabakatı imza töreninde konuştu. Olayla ilgili satırbaşları, Türkiye’nin enerjide son iki buçuk yılda tarihi adımlar atmış olması, Kıbrıs’ta enerji araması yapacak olan Derin Su gemisi olan Fatih’in Antalya’ya yola çıkması. İkincisi gemimizin de bu sene içerisinde denize indirilecek olması, milletimizi hat safhada sevindirmiş ve umutlandırmıştır.

Ayrıca enerji çeşitlendirmesi, yenilenebilir enerji projeleri, yaygın güneş enerjisi ve rüzgâr enerjileri, farklı ülkelerle yapmış olduğumuz enerji anlaşmaları, ülkemizden geçecek olan Rusya, Azerbaycan ve İran ile yapılan konsorsiyumlar ile enerji koridoru haline gelen ülkemiz, yapılan boru hatları fevkalade sevinç verici, ileriye yönelik ülkemizi Çanakkale Köprüsü, 3. köprü ve 3. Havalimanı, Çin’den Avrupa’ya kadar, ekonomik iletişimi arttırabileceği bir ortamı da elde etmiş olacaktır.

Aynı zamanda enerji arz eden ülkeleri, enerji talep eden ülkeleri kara ve demir yolu ile bağlamış olması, İpek Yolu ekonomik kuşağı hattında, merkez konuma getirecektir. 

Zaten bizi tökezletmeye çalışanlarında kıskançlığı, bu başarılardan ve bizim yakın bir gelecekte kilit noktaya, başarıya doğru koşar adım gitmemizden dolayıdır. İlaveten 7 Mayıs itibariyle son noktaya gelen bu projede, Balıkesir’de Bor Karbür tesisinin kurulacak olması, BorKarbür ile 400 dolardan, 400 bin dolara çıkacak bir katma değer oluşacaktır. 

Bor Karbür nedir: Bor Karbür madenden çıkan Bor’un katma değerini işleme yolu ile oluşturduğumuz, yaklaşık 2000 kata kadar artan bir teknolojidir. Bu hammaddelerin dışında işleyerek toz haline dönüştürdüğümüzde, 600 bin dolar civarı bir ürüne dönüştürüyor. 

İşte bu yüksek teknoloji ile bütün bir çerçeve olarak baktığımızda, Bor Karbüre dönüştürülmüş bu ürünler, dünyada elmastan sonra en sert ve dayanıklı bir element, müthiş bir hammaddedir. Bor Karbür ile toz halleri birlikte, yaklaşık 40 bin dolar kadar mamul dediğimiz ürüne dönüşüyor. Hazır levhalar, seramik eğimli kıvrımlı olanların, helikopter zarflarında, nükleer santral tutucuları noktasında, en sonunda Zirve Yelek dediğimiz, özellikle savunma sanayimizdeki en stratejik ürüne dönüştürülecek bir ekosistem oluşturarak, iki şeyi başarmış oluyoruz. 

Dünya rezervlerinin % 72’si Türkiye’de bulunan Bor madeni, son yıllarda ülkemizde ileri teknoloji ile işlenerek farklı alanlarda süper güçlü madenlere dönüştürülüyor. NASA’nın 10 yıllardır uzay teknolojileri alanında kullandığı ve gelişmiş ülkelerde ileri teknolojiye işlendikten sonra, dünya piyasalarını sunduğu Bor madeni artık Türkiye’de ileri düzeyde işlenerek, dünya pazarına çıkartılıyor. 

Yıllardır Edremit ilçesindeki ARGE firması Borussiayaptığı çalışmaları ile Amerika’dan bilim ödülü almayı başardı. Bormadeninin insanlara fayda sağlayacak 11 farklı bileşeninden, dokuzunu ileri düzeyde işlemeyi başaran firma, istenilen mikron değerlere sahip Bor Karbür isimli Bor türevini elde ettiği, Türkiye’nin en gelişmiş ileri teknolojili özel Bor işletme tesisi durumundaki ARGE firması, Bor Karbür isimli portre ve ham maddesi ile Osmanlı döneminde dünyayı kendine hayran bırakan sertlikteki çeliği üretti.

65. hükümet, güçlü ekonomi vurgusuna destek olacak önemli adımlardan birisi de, madencilik ve doğalgaz petrol arama hususlarında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bünyesinde başta çok kıymetli toprak altı elementleri olmak üzere, Türkiye’de yer alan madenlerin aranması ve üretilmesine yönelik arama programları başlatacak. Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü yapısı güçlendirilecek. Toryumdan Bor elementine kadar birçok rezervi bulunan Türkiye’nin, tahmini 5 trilyon dolarlık yeraltı zenginliğini hayata geçirecek uygulamalara hız verilecek. 

Türkiye’yi 2023’te 2 trilyon dolarlık ekonomik büyüklüğe taşıyacak çalışma alanları belirlendi. 90 maden çeşidinden 77’si Türkiye’de bulunurken, bu madenlerin toplam değerinin 5 trilyon dolar olduğu tahmin ediliyor. Hükümet programı içerisinde bir önemli karar da; kaya gazı konusunda kapsamlı araştırma faaliyetleri yürütüleceği, demir cevheri, mermer ve Bor başta olmak üzere, sanayi hammaddelerinin yurt içinde arama ve üretime öncelik verileceği, başta toprak elementleri olmak üzere, Türkiye’de yer alan hammaddelerin aranması ve üretilmesine yönelik, arama programları başlatılacağı açıklandı. 

Dünyada toryum rezervi açısından ise; 3 ülke başı çekerken, Hindistan’ın ardından Türkiye ve Brezilya geliyor. Uluslararası ATOM Enerji Kurumu verilerine göre, 880.000 ton ile dünyada toryum rezervinin % 11’i Türkiye’de bulunuyor. 3 milyar ton Bor’da yine Türkiye’de yeraltı kaynakları olarak, dünya madenciliğinde adı geçen 132 ülke arasında, toplam üretim değeri itibariyle, 28 maden çeşitleri itibarı ile 10. sırada yer alan Türkiye’nin, en stratejik yeraltı kaynaklarından biri de Bor madeni, Türkiye’de 3 milyar 66 milyon ton Bor rezervi bulunuyor. 

Dünyadaki toplam Bor rezervinin % 74’üne sahip olan Türkiye, bu madeni de daha işlevsel kullanarak, enerjide dışa bağımlılığı azaltmayı hedefliyor. 

Ülkemizde altın700 ton, bakır 1.786.000 ton, demir 1.220.000 ton, gümüş 6.000 ton, krom 26.000.000 ton, linyit 13 milyar ton, taş kömürü 1.2 milyar ton, uranyum 9129 ton, Allah’ın bu nimetlerini değerlendirerek ve muhafaza ederek, Avrupa’nın ve ABD’nin açgözlü hırsızlarına kaptırmadan, bu nimetlerimizi işletmek ve korumak, bizim için yeter de artar bile. 

Bizi her yönden lider ülke konumuna sokar, yeter ki nimetlere şükredip, zalim Avrupa Haçlılarına ve Siyonistlerine kaptırmayalım ve Arap dünyasının durumuna düşmeyelim. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • MUŞLUADAMMUŞLUADAM7 ay önce
  Muzaffer Oren tam bir FETÖ kafasısın. Yavrum Hz Ömer de ALLAH Resulünü öldürmek isteyen biriydi. Sana çok güzel bir yazı yazardım değmezsin, vakit önemli.
 • MUŞLUADAMMUŞLUADAM7 ay önce
  Muzaffer Oren tam bir FETÖ kafasısın. Yavrum Hz Ömer de ALLAH Resulünü öldürmek isteyen biriydi, ama hakikatleri görüpHAKİKATLERE KOR OLANLARI
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer7 ay önce
  KaleminesağlıkSayın NurettinBey,selamlar.
 • YILDIRIM SEYREKYILDIRIM SEYREK7 ay önce
  % 72 mi yoksa % 74 mü bor madeni.TRT ve THY Özelleştirilsin artık.
 • HakkıHakkı7 ay önce
  Türkiyede devletin tüm kurumlarında fetö hakim maalesef, istedikleri kanun ve yönetmelikleri çıkarıyorlar. Fetöcülerin Dinleri imanı para. Paranın olduğu her yere bakın bunlar var. Asalak bunlar. Vatanını satmış hainler
 • Muzaffer OrenMuzaffer Oren7 ay önce
  Nurettin Bey eskiden gulen cemaatinde ust duzey gorevler almis biridir. Bilin istedim.
 • MardinliMardinli7 ay önce
  Sayın nureddin hocam dilinize yüreğinize sağlık.Her gün yazını zevkle okuyorum.Bugünün yazını daha zevkli idi buyurduğunuz gibi Allah CC bize bağışladığı bu yer altı nimetleri kıymetini bilelim ve ümmetin menfaatina sarf edilmesi haçlılar faydasına değil ve inşaallah güçlü bir hükümet kurulacak bu madenleri türkiye kalkınmasına vesile olacak selam ve dua
 • ahmet kemalahmet kemal7 ay önce
  nerdyese 40 yıldır bor madeni ile zengin olacağımız konuşuluyor ..
 • bozkurtbozkurt7 ay önce
  Tamam nurettin amca beni ikna ettin ...

Günün Özeti