Kur’an’ımızın en çok uyarıda bulunduğu husus, düşünce kabiliyetimizi kaybetmememizdir

29 Ağustos 2018 Çarşamba

Okumakta olduğum Kur›an tefsirinin kapağının arkasında, düşünen bir topluluk için yazısı benim bir hayli dikkatimi çekti. (Li kavmin yetefekkerun) Kur’an-ı Kerim›de tefekkür ile ilgili 137 yerde, kâinatta sergilenen ilahi sanatları tefekkür etmeye davet var.

100’ün üstündeki surenin üstündeki ayetlerde de, akletmeye ve düşünmeye davet var. Fakat bu kadar uyarı ve davete rağmen, en çok gündemden uzak kalan konuda, işte bu düşünmeden, araştırmadan, üzerinde tefekkür ve akıl etmeden, tezekkür etmeden, hatta karşılıklı bu konu üzerinde sohbetlerde araştırmalarda bulunmadan, doğrudan Müslüman olmanın veyahut da, doğuştan Müslüman olmanın inancı, toplumumuzda yaygın bir şekildedir.

Çevresinden gördükleriyle fıkha ait konularda farzlar, vacipler, sünnetler ve müstehaplar konuşulmaktadır. Bugünkü Müslümanlıktan anlaşılan mana: Sadece namaz, oruç, zekât, hac, abdest gibi konuların üzerinde ısrarla durulup, sakal, sarık, cübbe mevzuunu 1. derecede imanın esası gibi gündemde tutmak ve sürekli bununla gündemi doldurmak meselesi ile toplumu gerçek iman hakikatlerinden, bilinçli bir şekilde uzaklaştırılmak istenmektedir. 

Bütün bu yukarıda saydığımız ibadetler, fıkha ait ibadet meseleleri, imandan sonra gelir. Kur’an-ı Kerim›de ilk gelen sure ‘oku’dur. Pek çoğu okuma yazma bilmeyen kum okyanusundaki Arap yarımadasındaki insanlar, parmakla sayılacak kadar az, cahil bir toplum olmasına rağmen, ilahi bir vahyin bu kum okyanusunda zuhur etmesi, yine ümmi bir Peygambere, 23 senelik bir zaman diliminde, ilk suresi oku olan ve bu sure içerisinde 2. defa oku denilmekte ve ikinci gelen sure ise, Kalem Suresi olmasından sonra ise, 3. Surede oku-yaz emrini aldıktan sonra, düşünce hazırlığını yapmaya yönelik olan ruha Müzzemmil suresini de, yani (örtülerinden sıyrılarak, kalk emri verilmiştir.) 

4. sure olan Müddessir’de aynı emir vardır, ancak Müzzemmil’deki emir, bilgi ve düşünce ile donatılmış ruhun, bireysel kıyımına (ayağa kalkmaya yönelik) emir verirken, Müddessir’de de, bireyin kendisi dışındaki dünyaya taşması istenmiştir. 

Çünkü hiçbir bireyin gerekli devrimi ve değişikliği kendinde yapmadan, dış dünyadaki boyutlarda, toplum içerisinde yapması, eyleme girişmesi, onu zafere götürmez. Burada gözden kaçan bir husus, oku emri namaz kıl emrinden önce verilmiştir. Çünkü Kur›an okumak, namaz kılmaktan daha önemlidir. 

Bu husus Ankebut Suresi 45. ayette ele alınmıştır. İmandan sonra namaz gelir. İman etmek için de Kur’an’ı iyice sindire, sindire okumak gerekmektedir. Mekke’de gelen ayetlerde, özellikle Allah’ın varlığı, birliği, iman esasları ile ilgili ayetler nazil olmuştur. 

Amele müteallik olan cuma namazı, vakit namazları, oruç, zekât, hac gibi ibadetler ise, Medine’de hicretten sonra gelen ayetler ile nazil olmuştur. Şimdi İslam’ın üzerinde en çok tuzak kuranların durduğu husus, Müslümanların kitap ehli ve Kur’an ehli olmalarına rağmen, bu mevzudaki zaaflarını görerek bütün tartışmaları, fıkıh konularında, muamelata müteallik meselelerde yaptırarak, farklılıkları çatışmalara ve boğuşmalara döndürmek istemeleridir.

Kur’an’ı ortak payda yapmayan Müslümanların, başkalarının fikirlerine ve düşüncelerine ve yorumlarına tabi olarak, Kur’an’ı 2., 3. sıraya atmaları, bugünkü sıkıntıların, bölünmelerin, cemaatleşmelerin, parçalanmaların birinci sebebidir. Kur’an üzerinde La İlahe İllallah Muhammedür Rasulullahda bir ortak payda meydana getirdikten sonra, bu hususta gelişmiş ilim sahibi, iman ehli kişilerin, imanı perçinlenmiş olanların, diğer fıkhı meseleler üzerinde ve müteşabih konularda, karşılıklı ihtilafta ve görüş ayrılıklarında bulunsalar da, bundan bir şer çıkmaz. (İhtilafi, ümmeti, rahmeti) sözüne göre: Ümmetim ihtilafında hayır vardır. Çünkü ümmetteki yapılan ihtilaf, daha güzeli bulmakta istişare hükmündedir.

İman esaslarında herhangi bir ihtilaf yapılmaz, hüküm ayetlerinde ihtilaf yoktur, ancak müteşabih ayetler üzerinde yorumlar yapılabilir. 

Bugün ise iman esaslarında dahi birbirleri ile anlaşamayan Müslümanlar, müteşabih ayetleri öne çıkararak, lüzumsuz yorumlarla esas meseledeki ittifakı bırakıp, teferruattaki müteşabih ayetler üzerinde tartışmalar yaparlar. 

Âli İmran suresi ayet 7’de; “Kitabı indiren O’dur, yani temeli olan kısım muhkemdir. Diğerleri ise müteşabihtir. Kalplerinde bir kayma olanlar, fitne çıkarmak ve olmadık yorumları yapmak için ondan müteşabih olanlara uyarlar. Oysa onun tevilini, Allah’tan başkası bilmez. İlimde derinleşenler ise; biz ona inandık, tümü Rabbimizin katındandır derler. Temiz akıl sahiplerinden başkası öğüt alıp düşünmez” denilmektedir.

Unutmayalım ki; en son ve en muhkem dinimiz, kitabımız ve son peygamberimiz sarsılmaz bir imanı, kıyamete kadar bütün insanlığı kurtaracak ve adaleti tesis edecek bir din getirdiği için şeytanın, insin ve cinin bütün tayfaları, onu yok etmek ve müminleri yıkmak ve dağıtmak için durmaksızın fazla mesaiye devam edeceklerdir.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • aliali10 ay önce
  risalei nur ve nurculukgibi müminler içinde sınıf oluşturan cemaatler ve yayınlar büyük zarar vermektedir islama
 • ŞaşkınŞaşkın10 ay önce
  Yorumlara bakınca biraz tereddüte düştüm!? Anladığım kadarı ile yazar bırakın saç-sakal ile berber, sarık-cübbe ile terzi, kahve-ketcap ile aşçı (...) ilgilensin; bunları İslamiyetin temel uğraş alanları haline getirmeyin diyor. Önce Kuran'ı okuyun arkasından da Allah'ın yarattığı doğayı/evreni okuyun, yani bilim yapın. Matematik, Fizik, Biyoloji, Kimya, Astronomi, ... öğrenin. Öğrenin ki uygarlığa hakim olabilesiniz... Aksi halde tartışmasını yaptığın sarığın, cüppenin bezini bile başkasından dilenen cahile dönersin!? Yazar doğru söylemiş.
 • hoverkrafthoverkraft10 ay önce
  Soykirim nedir ?En kisa ifadeyle askerlerin veya sivil eskiyanin kiz cocuklarina tecavuz edip erkek cocuklari oldurmesidir.Daes bunu yapti degil mi ? Balkanlardaki etnik catisma ve soykirimdan hitler bike etkilenmistir hitler avusturyaliymis da diyorlar avusturya nerdeyse balkanlarda.Balkanlarda cocuk asker gorurseniz hic sasirmayin neden mi cunku onlari silahsizken olduruyorlar onlar da abileriyle daga cikiyor kaciyorlar.Uniformali cocuk askerler bile var cunku balkanlarda buturseyler cok oluyor.Etnik catisma soykirim osmanlinin ve muslumanlarin alisik olmadigi seyler bu yuzden turk bulamiyoruz.Panislavistler osmanli ve muslumanlar burdan gitsin ne isleri var burdan diyorlar yani milleti turk degil hatta kendi milletinden olmayan musluman diye kovmak cok tehlikeli.Evlendigin kadinin hemen musluman olmasi da supheli cunku ben osmanliyim diyor gercekten turk yok balkanlarda cok fena proveke edilmisler.
 • Brunson-Mardin-DiyarbakırBrunson-Mardin-Diyarbakır10 ay önce
  Diyarbakur'da, Mardin'de ve diğer Güneydoğu Anadolu illerinde de düşünce kabiliyetini yitirme sorunu var.Kürtler ve mülteciler onları Hristiyanlaştırmak, Siyonizm'e, PKK'ye ve FETÖ'ye hizmet ettirmek için uygun kıvama getirmeye çalışan başıboş yerli ve yabancı ajanların ve misyonerlerin sinsi kanlı dişlerine takılıyor. Çocuklarımıza ve gençlerimize hep birlikte sahip çıkmalıyız.Ajan rahip Andrew Brunson'un Güneydoğu Anadolu'da Diyarbakır, Batman, Urfa ve Mardin'deki ilişkileriyle planları bugün yine gündemde. Ajan Brunson'un ve ekibinin geçmişten beri Mardin Artuklu, Dicle ve Batman Üniversitesi'ndeki, belediyelerdeki, Mardin, Diyarbakır ve Batman arkeoloji müzelerindeki, sanat ve müzik derneklerindeki, vakıflardaki, kiliselerdeki ziyaretleri sadece basında ve tanık tutanaklarında değil şehirde halk arasında da sıkça konuşuluyor. Elinde fotoğraf, belge ve bilgi olan daha çok kişi Savcılık ve konunun üzerine gidecek gazetecilerle paylaşmalı. O aç gözlü eli kanlı düşmanlar ve aç gözlü yerli hain destekçileri nihai emelleline asla kavuşamayacak, Türkiye'yi asla parçalayamayacaklar.
 • HATAYHATAY10 ay önce
  "Şeyhi olmayanın şeyhi şeytandır" safsatasına inanan ve kabul eden Müslüman...
 • HukukçuHukukçu10 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki öğrenci kıyımına müdahale edip, kıyımı durdurmanızı, saygılarımızla, istirham ediyoruz.
 • paramiliterparamiliter10 ay önce
  Turkiyeniin feto den de buyuk ne sorunu olabilir ? Balkan ulkelerinde hicbir turk olmadigini biliyor muydunuz.? Ataturk zamaninda bile yoktu.Sirbistan makedonya kosova karadag hrvatistan yunanistan bulgaristan bosna hersek bu ulkelerde sosyalizm rejiminde dahi turk yoktu osmanli vardi solculari daosmanli rus emperyalisti 27 mayis cuntascilariydi gercekten hic turk nufus yoktu.Bugun ise turkiyede yasalar turk nufusa gore degil osmanli ve seriat nufusuna gore duzenlenmistir solcular da 27 mayisci veya arap azeridir.Ataturkun milliyetciligi degil osmanlicilik ile seriatcilik ulusalciligi esastir.Turkiyede belki turk olabilir ancak balkanlarda sahiden hic turk yoktur osmanli ve seriat vardir.Nasil oluyor da bir tane dahi turk nufus balkanlarda bulamiyorsunuz.Bosnada bulunan toplu mezarlarda bile ne turk ne de musluman bulamazsiniz osmanli ve cihadist seriat bulursunuz.Turkiyenin en buyuk meselesi budur.Hic turk bulamamak sizi rahatsiz edip korkutmuyor mu ne kadar garip degil mi ?