• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Nurettin Veren
Nurettin Veren
TÜM YAZILARI

FETÖ’nün Rusya yapılanması, diyalog Avrasya ve Ali Bayram

05 Temmuz 2018


Nurettin Veren İletişim: [email protected]

Unutulmuş olan ve piyasada nüshası kalmamış olan 2006 yılında yazdığım Kuşatma isimli kitabın kapağında, korkunç bir karanlık yüz ABD bayrağına sarılmış, elinde bir istavroz olan hortlak resmi. Bu kitabımda hem örgütü, hem de devleti uyarmak üzere açık net isimler vererek, bu korkunç hipnoz almış teşkilatın, nasıl yurtiçinde ve yurtdışında kuşatma teşkilatı olduğunu anlatmaya çalıştım. 

1990 yılından itibaren Orta Asya Türkî Cumhuriyetlerinden başlayarak, Rusya’nın derinliklerine Yakutistan’a ve Sibirya’ya diğer taraftan Balkanlar’a ve Karadeniz’de kıyısı olan ülkelere kadar uzanan coğrafyada, FETÖ’nün hızla yayıldığını anlatmaya çalıştım.Diyalog Avrasya ismiyle çıkan, her yıl tekrarlanan Diyalog Avrasya Platformu olarak güya Dinler Arası Diyalog’un Orta Asya ve Rusya’daki yapılanmasının organizasyonunu yapan FETÖ’nün halasının oğlu, Ali Bayram’ın başkanlığında organize edildi. 

Diyalog Avrasya Dergisi (DA) her ay uluslararası yayın ve makaleler alan, yayınlayan dergi olarak devam etti. FETÖ üniversite elemanlarının derece almak için yazı gönderdiği bir paravan dergidir. Her yıl Moskova’da yapılan, dünyanın pek çok ülkesinden 200 kişinin çağrılarak konuk edildiği papazlar, vitrine konulacak toplumun itibar ettiği profesörler ve gazeteci yazarlar, Türkiye’den davet edilen pekçok önemli isim bu platformda yer aldı. Güya dünya barışını temsil etme niyetiyle bir araya geldiler. Davos’taki Bilderberg veya Masonik diğer örgüt toplantıları gibi dünya barışını temsil etme niyetiyle bir araya geldiler. 

Bu masum yüzün arkasında Rusya, Moğolistan, Tacikistan, Yakutistan ve diğer Türkî Cumhuriyetlerin ABD adına ele geçirilmesi, Masonik yapılanmanın ve Siyonizm’in kontrolünün sağlanması için planları hazırlanmakta ve maskelemek deydi. Ali Bayram FETÖ’nün hem akrabası olma, hem de çekirdekten bir örgütçü olması itibariyle, din adamı görüntüsüyle Erzurum İlahiyat Üniversitesi’nde görevli iken, FETO tarafından alınarak Rusya imamı olarak Diyalog Avrasya (DA) başına getirilmişti. Bu arada yine FETO’nun planlaması ile damadı Haluk Örgün Samanyolu Televizyonu Ankara temsilcisi olarak görevlendirilip Ali Bayram’ın kızı ile evlendirilmişti. 

Gazetecilik eğitimi veya formasyonu olmadığı halde, tepeden inme bir lütufla Haluk Örgün damatlıkla beraber, Ankara STV temsilciliğine paraşütle indirilmişti. Diyalog Avrasya’nın yapmış olduğu toplantılar terörden evrenselliğe diye, dinler arası barış adı altında 200’den fazla katılımcı ile Moskova’da düzenlenen toplantılarda, dünyanın önde gelen ruhani liderleri bir araya getirildi. 

Türkçe Olimpiyatları’nda olduğu gibi, küçük çocuklar kendi dinine has renklerini simgeleyen elbiseleriyle bütün dünyayı barışa çağırdılar, sahneye konan dünya küresine bir zeytin ağacı dikildi ve ruhani liderlerin geldikleri ülkelerden getirilen topraklarla dolduruldu. Huntington’un medeniyetler çatışması tezine alternatif bir tez olarak sunuldu. Tıpkı Türkçe Olimpiyatlarındaki gibi küçük çocukların masum görüntüleriyle maskelenerek toplantıya gelen konuşmacıların, niyetlerinin masum olduğunu sunma gösterimleri yapıldı. Konferansın düzenlediği kolonizya (sütunlu salon da) bu zamana kadar birçok tarihi olaya de ev sahipliği yapmış olması ile ünlü Rusya Bilimler Akademisi şarkiyat enstitüsünün ev sahipliği yaptığı konferans, yerli ve yabancı birçok gazetesi tarafından izlendi. TBMM eski Başkanı Hüsamettin Cindoruk’un açılış konuşmasında, biz politikacıların yapmak isteyip de yapamadıklarını görüyorum ki, dünya ruhani liderleri bir araya gelerek yaptılar ifadesi, politikanın dünyaya barış getirme konusunda tıkanıklığına işaret ediyordu. Konferans katılımcılarından diyalog Avrasya Platformu başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı gibi isimler, belki de bilmeyerek FETÖ’nün vitrinine çoktan konulması planlanmıştı. 

Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Kurtuluş Taşkent, ünlü yazar Cengiz Aytmatov İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağırıcı, Türkiye hahambaşısı İshak Haleva, Rus Ortodoks patriği 2. Alexis’in temsilcisi, Türkiye Ermenileri temsilcisi, Fener Rum patriği Bartholomeos’un temsilcileri, Türkiye Süryani Kadim Metropoliti Yusuf Çetin gibi önemli isimlerin katıldığı bu toplantıyı devletin gözü önünde, FETÖ’nün dünya çapında yapılanmasını haber vermek için; 

2005-2006 yılında yazmış olduğum kitaplarımda açıkça bu örgütün, gümbür gümbür devleti devirmek üzere örgütlendiğini, yurtdışı yapılanmaları, Asya ülkeleri ve Rusya’daki Ali Bayram’ın eliyle yapıldığını, Asya ve Rusya’nın imamı olduğunu ismen ve resmen bildirdim halde, her ay yapılan DAP toplantıları, tıpkı Türkiye’deki Abant Platformu’nun toplantılarına gelen dünya çapındaki isimler ve Türkiye içindeki, bugün hâlâ daha görevde olan pek çok üniversitelerde rektör, dekan ve üst düzey siyasilerin isimlerini verdim. 

Dünyanın her tarafından davet edilen dini ve İslami barışseverlik, yurtseverlik adına yapılan bu FETÖ narkozlayıcılığında kullanılacak insanları bulup, onları bir şekilde 5 yıldız otellerde misafir edip, FETÖ’nün dikte ettiği, yazı başlıkları adına konuşmalar yaptırarak, bulundukları ülkelerde FETÖ yapılanmasının alt direklerini kurarak, sürekli diyalogla bu kişilerin etrafında siyasi ve maddi manevi güçlerini kullanıp, FETÖ’nün kuruluşunu hazırladılar. 

İşte bu yönüyle Türkiye’deki Abant Platformu ve ona katılanlar, diyalog Avrasya Platformu ve ona katılanlar gibi pek çok önemli isimlerin FETÖ adına bilerek veya bilmeyerek, nasıl kullanıldığını ve onların etiketlerinden siyasi ve sosyal güçlerinden yararlanılarak, etrafındakilerin FETÖ adına devşirildiğinin takip edilmesi lazım. 

17/25 ve 15 Temmuz olayları patlak verinceye kadar önemsenmediği ve bu kadar geniş bir coğrafyada FETÖ’nün yapılabileceğine ihtimal verilemedi. En son yazdığım 1966-2016’ya FETÖ kitabımda, yine örgütün açıkça bundan sonraki hedeflerini, dünya imamı, dünya cemaati ve dünyadaki bütün örgütleri ve dinleri içine alacak bir yapılanma hayaliyle, sürekli narkoz içerisindeki meczup haşhaşilerin yetişmekte olduğunu anlatmaya çalıştım. 

Her gün televizyon haberlerinden de açıkça görüldüğü gibi, darbeden iki yıl geçmiş olmasına rağmen Silahlı Kuvvetlerin her kademesinde ve her bölümünde yakalanan üst düzey FETÖ’cülerin ve emniyet mensuplarının ortaya çıkması, başlı başına FETÖ ile mücadele ofisinin ve biriminin kurulması gerektiğinin aciliyetini gösteriyor

Zira bunların hiçbir şekilde hızı kesilmemiş ve niyetleri değişmemiştir.Sayın Cumhurbaşkanımızın bunu dikkate alarak, önemli bir çalışma yapacak olduğuna inanmak istiyorum. Özellikle YÖK’ten, askeriyeden, MİT’ten ve siyasilerden başlayarak, FETÖ trollerinin ayıklanması ve yeniden yapılanma için en emin ve süzgeçten geçmiş, yeni yetişmiş elemanlarla boşluklar doldurularak, FETÖ’nün önü ancak bu şekilde kesilebilir. 

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23