FETÖ, yıllar önce Hürriyet, Cumhuriyet ve Kanal D’yi ele geçirmişti

18 Eylül 2018 Salı

2003-2004 yıllarında FETÖ’nün en tehlikeli olduğu yıllarda, FETÖ meselesini kapı kapı dolaşıp anlatmak istediğim dönemde Oktay Ekşi, Hürriyet gazetesindeki görevinin yanı sıra, Dünya Basın Konseyleri Birliği’nin başkanlığı ve başkan yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. 

Medya dünyasındaki etkin görevleri ve Hürriyet’in genel yayın yönetmeni olması sıfatıyla, Türkiye ile ilgili FETÖ’nün yapabileceği tehlikeleri ve bütün kurumlardaki yapılanmaları, esas planlarının Türkiye’yi ele geçirmek olduğunu, darbe planlarının hızla yaklaşmakta olduğunu anlatmak istediğim zaman, hayretle karşıladı ve bunları hemen gidip Doğan Kitapçılık’ın başında genel müdür olan Mehmet Yaşin’e anlatmamı söyledi ve kendisi ile Hürriyet Plaza’da Mehmet Yaşin ile birkaç sefer görüştük. 

Mehmet Yaşin Bey de, anlattıklarım karşısında bu anlatılanları önce senaryo haline getirelim, röportaj yapalım ve daha sonra da kitaplaştıralım, dedi. Ses kaydına alıp hazırladığım iki konuşmamı kendisine verdim. Bunları kâğıda döküp, senaryo haline getireceğini ve kitaplaştıracağını söyledi

Daha sonra ne oldu ise, sekreteri Zeynep Hanım telefonlara çıkmadı ve yurtdışında diyerek, beni atlattı. Bu durumun bir engelleme olduğunu düşündüğüm için, Oktay Ekşi beye gittim ve kendisine bu işin yapılamayacağını, FETÖ’nün bunu engelleyebileceğini söyledim. Oktay Bey, olmaz öyle bir şey, Hürriyet gibi bir gazeteye kimsenin bir etkisi olamaz, dedi. 

Daha sonra Mehmet Yaşin’in bu konuda telefonlara çıkmadığını söylediğimde, araştıracağını söyledi. Bir müddet sonra Oktay Bey beni aradı ve yanıma gel Hürriyet Plaza’da buluşup, konuşalım dedi. “Nurettinciğim maalesef senin dediğin doğru çıktı. Yukarıdan gelen FETÖ’nün baskısıyla, senin haberin durdurulmuş.”

Geçen gün eşimle birlikte gittiğim bir konserde, benim yanıma Hidayet Karaca diye genç birisi geldi. Eğilerek kulağıma dedi ki; (Nurettin Veren’in yapmış olduğu bu yazı dizisini lütfen yapmayın, hoca efendi kendisini çok sever ama aralarındaki olan bir tartışmadan dolayı bir küskünlük vardır. Bu açıklamalarının yapılmamasını sizden rica ediyor.) Olay aynen senin dediğin gibi oldu sen haklı çıktın, F. Gülen senin konuşmanı ve konuşturulmanı engelliyor ve istemiyor, dedi. 

Bu sefer ben hayrette kaldım. Hürriyet gibi Türkiye’nin en güçlü gazetesi ve basın konseyi başkanı, daha o tarihlerde FETÖ’nün kontrolüne çoktan girmiş ve biat etmişti.

Daha sonra ben bu konuları anlatacak gazete veya televizyon aramak için çeşitli yerlere gittim. 2003-2004 yıllarında yazdığım kitaplarımda bu konuyu yazdım. Bu yazılarıma hiçbir şekilde itiraz edilmedi. Aynı yıl içerisinde: Cumhuriyet gazetesinde, İlhan Selçuk’un odasında, Hikmet Çetinkaya ile yaptığımız toplantıda, kendisine bu olayı detaylı bir şekilde anlattım ve 11 günlük bir röportaj planlaması anons edildi. Fakat röportaj 3 gün yapılabildi. Cumhuriyet Gazetesi de, F.Gülen’in röportaj dizisinde, kişilik haklarına saldırı olabilir. (İhtimaline binaen) FETÖ’cü yargıçlar tarafından durdurulduğunu öğrendim.

Cumhuriyet gazetesi de 11 günlük röportajımın, ancak 3 gününü yayınlayabildi. Pek çok fotoğraf ve belgeler, Hikmet Çetinkaya’nın elinde kaldı. Daha sonraki kısmını yayınlamaktan vazgeçti. O gün için en güçlü medya kuruluşlarından olan Hürriyet ve Cumhuriyet gazeteleri, maalesef sesimi topluma duyuramadı. İlerleyen günlerde, Hikmet Çetinkaya benden aldığı bu bilgileri, FETÖ ile ilgili kitap haline getirdi. Bu bilgiler röportajdan daha çok Hikmet Çetinkaya’nın kendi kitabına yaramış oldu. 

Bu kadar engellemelere rağmen, ben yine FETÖ mücadelesinden vazgeçmedim. O  günlerde Kanal D tarafından gönderilen Kürşat Okutmuş isimli bir muhabir, bana Fatih Altaylı tarafından röportaj yapmak üzere geldi ve beni Kanal D’ye davet etti. Kanal D’de iki saatten fazla ana haber stüdyosunda çekim yapıldı. Fakat ne enteresandır ki; bu kaset de Fatih Altaylı tarafından yayınlanamadı. Aydın Doğan’a yazdığım bu durumu, mektupla izah etmeye çalıştım. Bu kasetin niçin yayınlanmadığını, kendisinin bilgisi dahilinde mi olduğunu sormak istedim, fakat ondan da bir cevap alamadım. 

Ben mücadeleme bugüne kadar 4 kitap, canlı yayınlar, röportajlar ve ağır bedeller ödeyerek, uzun zaman kapı kapı dolaşıp FETÖ mücadelemi tek başıma nasıl yapacağımın yollarını araştırdım. (2007’de Genelkurmay’a ifade verdim ve 2014’te FETÖ’ye iftiradan cezaevine atıldım.)

Cezaevinden çıktıktan sonra, rahmetli Hasan Karakaya’nın vesile olduğu Akit Medya Grubu Ailesinin destekleriyle, FETÖ ile mücadeleme devam etmeye başladım. Bugün 26. sene-i devriyesinde, Akit Gazetesi ve Akit Medya Grubunu tebrik ediyorum. Nice uzun yıllar daha ülkemize hayırlı hizmetlerde bulunmasını, Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum. Vesile olan Hasan Karakaya ve Kadir Demirel kardeşlerimin de mekânları cennet olsun diyorum.

Bugün Cumhuriyet Gazetesinin geldiği nokta, yıllar öncesi FETÖ ile mücadele etmeye başlayan Hikmet Çetinkaya ve Cumhuriyet gazetesi bugünden sonra, FETÖ ile olan irtibatının hangi çizgide devam ettireceğini anlatmalıdır. 

Daha önceki yıllarda FETÖ’ye düşman olan Cumhuriyet Gazetesi ve Hikmet Çetinkaya, Erkam Tufan Aytav ve Harun Tokak’ın ilgilenmesi ile Gazeteci Yazarlar Vakfı’na abone oldu ve oraya transfer edildi. Gülen’e açıkça biat ederek, kendisini yalanladı. Hikmet Çetinkaya ne oldu da, birden bire sıkı Gülenci çıktı. Gülen örgütü hakkında yazdığı yazılara ve kitaplara, 170 civarında dava açılan Hikmet Çetinkaya, sık sık Fethullahçılar diye nitelediği örgüte bağlı Gazeteci ve Yazarlar Vakfı’nın kahvaltısına 2011 yılından beri gitmeye devam ederek, kendisine soranlara hem ben değiştim, hem siz değiştiniz, F. Gülen de değişti, bana kendisi hiç beddua etmedi dedi ve Gülen’e olan aşkını ilan etti.

Cumhuriyet gazetesinin yeni kadrolarıyla, yeni yayın çizgisinde, FETÖ ile olan ilişkilerinde, nasıl bir yol izleyeceğini dikkatle takip edeceğiz.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • adanalıadanalı8 ay önce
  feto namussuzu asıl cehepe denen türkiye düşmanı kurumu ele geçirmiş ..
 • FatoşFatoş8 ay önce
  Peki kendisine feto lakabını taktı diye defne joy’ foster ı bile kimvurduya götüren bu yapı... kapı kapı dolaşıp aleyhinde konuşan birini nasıl ortandan kaldırmayı düşünmez??? Ben sizde de bir tuhaflık hissediyorum. Güven vermiyorsunuz
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer8 ay önce
  Kaleminize..sağlık..Nurettin..Veren..Bey..Deşifreye..devam..lütfen..
 • vatandasvatandas8 ay önce
  Sayin nurettin bey bu feto osmanli seriat ekseninde olduguna gore taaa basindan beri feto de ne isiniz vardi sizin sonra sonra gercegi gordugunuzu sanmiyorum cemaatten degilseniz osmanlinin hareketi sizin icin daha munasip degil mi.Sorun guneydogu ise etnikse naksibendiler size daha yakin olabilirler.Satanist medyaya gelince sizin bu dikkatsizliginizden faydalanip kendi umursamazliklarini sakladiklarini dusunuyorum.Eski hanam eski tas hicbirsey degismedi bu ulkede rejim ileri gitti sananlar istiklal savasi yillarindaki hilafet devletini mudafaa i hukuk devletini seriat tezini hayata gecirdiklerini goremiyecek kadar zavalli ve bosna hersek osmanli devletini cagdas anlamda kurduklarini ve cihadist kuresel savas karsisinda butun umitlerini kaybettiklerinin farkinda bile degiller saygilar selamlar siz muhendissiniz ogretmen degil sizden iyi tuccar olur vesselam yazip cizmekle bos zamanlarinizi degerlendiriyorsunuz kanaatindeyim.
 • Uşaklı Şehit Uşaklı Şehit 8 ay önce
  Sümüklünün ağlakları! 15 Temmuz darbesine "senaryo" diyen alçaklar! NurettinVeren in bu damar yazısından sonra Yavuz Donat ın bugünkü yazısını da okuyun."Hidayet büyük bir nimettir, vicdani bir lezzettir ve ruhun cennetidir"
 • AdnanAltiparmakAdnanAltiparmak8 ay önce
  Sayinyazarbeyefendi yazdiginizyazinin ilksatirlariniokudumgerikalankisminiokumakicindengelmedi .20032004Fetotehlikeliydide sizdedinizmi SayinRrdiganherseyivermeFetocoktehlikelidiye , demedimiz O tarihlerde Feto cu olmakmodaydi sizde omodayatakildiniz .Eminim .Simdikorlerbilebiliyor Feto nuntehlikelioldugunu .Bosunamurekkepbitirmeyiniz .Sizi ama yinede seviyoruz
 • aliali8 ay önce
  bağyurdundan .
 • melih53melih538 ay önce
  doğan o tarihlerde işdoğan*la petrol ofisini almıştı.**hani şu işdoğanı petrolle birleştirme işleri işdoğanın milyar dolarlık banka kredisini petrole bağlamak * sonras gelsin vergi ziyanları o dönem**biz k.y cılar darmadağın olmuştuk ..
 • Ismail Hakki TekinIsmail Hakki Tekin8 ay önce
  Iste siyasallasmis din ve inancin insanlari getirdigi nokta..Ibretlik..Müslümanlar vatan saticiligi yapiyorlar.. Yasasin Müsl+ümanlar....
 • nazımnazım8 ay önce
  Her tarafta mantar gibi mandacı var nasıl ürerler bilmem
 • Abidin Dino Abidin Dino 8 ay önce
  Yorum yazan FETÖcüler! Yazarı eleştiren cümlelerle iskat etmeye çalışıyorsunuz. Koca bir milletin kalbinde bittiniz. Ne yapsanız beyhude. Zahir makyajınız döküldü. Ortaya kumpas torpil kopya kizb ajanlık yalancılık sahtekarlık ikiyüzlülük kul hakkı yemek vs vs vs den mürekkep fitne çıktı. Siz Penisil dan gelen rüyalarda yaşayın. ABD ve İsrail e lazımsınız
 • gazi hasan gazi hasan 8 ay önce
  abidine cevapsen hala yahudi dönmesi ermeni kırmasıfetunna feto tapmaya devam et gücünü kulladıya enson darbe 15 temmuz olmadımı kim yaptı diye sorsak tüm feto culalar kimyaptıysa allah belası ersin derrr bu ülkede tüm o toplumsal davaların ve faili meççuleriözellikle 1995 sonrası bişekilde bu fetocular varrrrrr
 • Uğur KartalUğur Kartal8 ay önce
  Her yeri ele geçirmişler bir AKP yi ,birde eski 2 müritlerini ele geçirememişler.ne acayip ama?
 • vatandasvatandas8 ay önce
  Fetullahci teror orgutu paralel devlet yapilanmasi pyd degil pdy.Paralel devlet teroru veya kalkisma.Satanist medyanin sizden faydalanirken yuruttugu mantik guneydogu ile sozum ona ilgileniyormus gibi yapmalari olabilir.
 • selamselam8 ay önce
  Allaha olan inancimiz sevgimiz saygimiz olmasaydi,makam mevki şan şöhret peşinde aş iş eş peşinde olsaydi Nefsim bunlara biad ederdi. onlarin verdiği dünyalik zevkler hiçbir insanin vermeyeceği zenginlik ve güzellikteydi ve bugün gelinen noktada hayatimiz Allahin yardimiyla ayakta kalmakta ve yaşamaktayiz yoksa onlarin dünyalik güçlerinin yaninda biz neyizdik ki... bunada şükür bizden daha kötü durumda dünyada yaşayan insanlarda var. Fetö pdy gücünü kullanarak burnumuzu sürttüde ne oldu biz onurumuzla yaşamaya devam ediyoruz. şimdi o ve örümcek aği ya kaçacak delik ariyor ya gizlenecek yer... Allahin ipine sarilin o selamete çikarandir elhamdulillah.
 • vatandasvatandas8 ay önce
  Sayin hocam nurettin bey kalkismanin oldugu bir iki ay icinde televizyocular sizi birdenbire kesfettiler bu medya biraz satanist bir medya oldugundan bunlar feto ile mucedele olsun diye degil bu feto yu guneydoguda biz unutmustuk vay be akp nin de etkisiyle bu kadar pyd olarak guclendigini bilmiyorduk nurettin bey sayesinde feto nun butun eksigini gedigini ogrenmis olmak icin sizi ekranlara cikarmislardir hocam kusura bakmayin.Atv deki yayinlarinizi da izledik fetonun tanitimini yapsaniz da elestirileriniz cok kiymetli bence kamuoyu kendi fikirleriyle onlarin yaptiklarini mukayese etmis de oldu feto nun kirli camasirlarini ortaya dokmeniz cok faydaliydi.
 • Toplu GafletToplu Gaflet8 ay önce
  Yıl 1975, bir yaz gününün serince hoş bir ikindi sonrası vakti ben Cumhuriyet gazetesine 1, 2 ve 3 gün önceki gazeteleri almaya gönderiliyorum: sebep gazetenin başlattığı bir yazı serisi; 'F. Gülen, dağlarda kamplar kurdu, şeriati getirecek' ..vayyy be, o zamanlar millet mal gibi, Gülen' in müslüman olduğunu sanıyordu da, Cumhuriyet de bunu fırsat bilip bombalıyordu!
 • abidinabidin8 ay önce
  adamla herkesi ve herşeyi ele geçirmiş ama ne ilginç ki şimdi tarumar oldular.Bu kadar güçlü bir yapı neden gücünü kullanmıyor sayın yazar