• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Nurettin Veren
Nurettin Veren
TÜM YAZILARI

Çılgın projelerden daha önemlisi ahlaki üstünlüğü hayata geçirmektir!!!

03 Temmuz 2018


Nurettin Veren İletişim: [email protected]

24 Haziran sonrası alınan neticeden görüldüğü gibi Tayyip Erdoğan’ın oylarının, AK Parti oylarından fazla çıkmış olması, reise olan güvenin ve sevginin halkla olan iletişiminin neticesidir.

Partiye olan kırgınlık ve gücenmeler ise, il ilçe teşkilatları ve belediye başkanlarına olan güvensizlikler, küskünlükler, çürümeler ve kopmalar sebebi ile on puan düşük olmuştur.

Bütün yük Cumhurbaşkanımızın çabası ile günde 3-4 yerde miting vererek halkı heyecanlandırması ve yapılan işleri detaylı bir şekilde anlatması, ayrıca gelecekteki hedeflerin ve projelerin tanıtılmasıyla olmuştur. Başbakan Binali Yıldırım’ın da samimi açıklamaları ve sempatik ifadeleri ile halkın gönlünde güven hasıl etmesi, büyük ölçüde etkili olmuştur. 

Daha önce Cumhurbaşkanımızın ben yalnız kaldım demesi, metal yorgunluğundan bahsetmesi ve uyarılarda bulunması, genel olarak parti teşkilatına, belediyelere sitem ve küskünlük olarak bürokratların hantallığı sebebi iledir. 

24 Haziran seçimindeki başarı halkın Cumhurbaşkanına olan sevgisi ile kıl payı kazanılan, AK Parti döneminin başkanlık sistemine geçişi çok iyi değerlendirilmelidir. Parti ve Bürokrasideki çürümüş dalları budayıp, yeni bir hamleyle Ak Parti’nin ilk ve en kritik dönemi olan başkanlık sisteminin, dünya çapında örnek olacak başarılara imza atması, yurtiçinde ve yurtdışında özellikle İslam dünyasında beklenti çıtasını çok yükseltmiştir. Bütün mazlum ülkelerin de bizden beklentisi unutulmamalıdır.

Bir çiçekle bahar olmaz, kolektif bir yapı oluşturarak Parti teşkilatın ve bürokrasinin çok iyi elemanlarının aynı fedakarlığı ve gayreti gösterecek insanlarla doldurulması lazım. Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi, Zaman kaybına ve hata lüksüne tahammülümüz yoktur. Söylenen sözlerin derhal yerine getirilmesi ve uygulanması gerekir. Madencilerin yer altı katmanlarından elmas, pırlanta, altın, gümüş gibi madenleri dedektörler ile arayıp çıkarttığı gibi, devlet idarecilerinin ve yöneticilerin de toplumun her katmanı içerisinde aranıp keşfedilerek, önemli kritik görevlere getirilmelidir. Devletin huzur ve bekası bu şahıslardan kurulmuş mekanizmalar ve teşkilatlarla yürütülmesine bağlıdır.

Geçmiş tarihimizde ve Asr-ı Saadetteki Hülefa-i, Raşidin, Emevi Abbasi, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde olağanüstü adil hükümdarların ve yönetimlerin örneklerinde gördüğümüz gibi, halkı ile iç içe olan idareciler adalet aramak için yöneticilerine hesap sorabilen Sahabeler ve vatandaşlar, sıkıntılarını her mevki ve makamdaki yöneticilerine hiç korkmadan iletebilmişlerdir.

İşte bu örneklerden bir tanesi de: Bir Cuma hutbesinden sonra, caminin içerisinde İmam fevkalade bir şekilde Hz. Ömer’i överken, bir Sahabenin kalkıp buna itiraz etmesi ve Hz. Ömer›e lüzumundan fazla iltifat etmenin riyakarlık olduğunu ikaz eder. 

Hz. Ömer’in lüzumundan fazla övülmesine itiraz eden Sahabeyi, Hz. Ömer’e gidip şikayet edilmesi üzerine, Sahabeyi suç işlemiş gibi yaka paça derdest edip, Hz. Ömer’in huzuruna götürürler. 

Götürülen Sahabe Hz. Ömer’e selam verir ve bekler.  

Hz. Ömer öfkelidir, mescidin içerisinde imam ile tartışıp benim aleyhimde konuşmuşsun, bunun sebebi neydi? 

Sahabe cevap verir: Önce şunu belirteyim ya Ömer, ben bir hata işlediysem, sen baştan 2 hata işledin, sana selam verdim Allah’ın selamını almadın, ikincisi ise: daha beni dinlemeden benim hakkımda olumsuz karar verdin. 

O imam seni o kadar methetti ve göklere çıkardı ki, sanki sen Hz. Ebu Bekir’den daha üstünmüşsün gibi halkta bir intiba oluştu, halbuki sen Ebu Bekir’in yarısı kadarsın, Hz. Ömer hayretle sordu: Evet selamını almamakla bir hata işledim, seni dinlemeden öfkelendiğim için de ikinci hatayı işledim. 

Lakin sen benim Hz. Ebu Bekir’in yarısı kıymetinde olduğumu nereden biliyorsun?

Allah Resulü bir sefere giderken, herkesin yardım edeceği bir bağış kampanyası açmıştı. Hz. Ebu Bekir 1000 dirhem getirmiş ve hepsini Efendimizin önüne koymuştu. Efendimiz ona, bu kadar parayı nasıl getirdin, çoluk çocuğuna bir şey ayırdın mı diye sordu? O da, ya ResulAllah elimdekinin hepsini getirdim ve çoluk çocuğumu da Allah’a emanet ettim dedi. 

Biraz sonra huzura sen geldin ya Ömer, Efendimizin önüne 500 dirhem getirdin. Efendimiz sana sorunca, sen de elimdekinin yarısını çoluk çocuğuma bıraktım demiştin. Hz. Ömer daha sözler bitmeden hatasını anladı gözleri doldu ve adamın boynuna sarılıp helallik diledi. 

Şimdi insanların, yöneticilerine karşı hesap soracak yüreklilikte olabilmesi, yöneticilerin de sorgulanmaya karşı tahammül edebilecek şekilde adil olmaları, devlet ve millet arasında meydana gelecek bütünleşmeyle, çelikten bir zırh gibi dünyaya meydan okuyabilecek bir devlet yapısını ortaya çıkarabilir.

Tabanla tavan birbirine denk olduğu zaman, o millet ve devlet bir dünya önderi olabilir. 

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23