ABD kaybettiği imajını, nasıl kurtaracak!!!

22 Ağustos 2018 Çarşamba

Time dergisi, Trump’ın göreve başlaması ile yalnızlaşan ABD olarak, kapaktan yayınladı. Daha önce özgürlükler Ülkesi Amerika ve Amerikan Rüyası gibi kazandığı imajını, çok kısa bir zamanda çılgın, ahmak, sarı papaz Trump’ın davranışlarıyla, yıllarca DÜNYA’da saygı gören ABD, kısa zamanda bütün saygınlığını kaybetmesine sebep oldu. 

Amerika’nın müttefikleri arasında olan AB ve İslam dünyasındaki dostlarına karşı, gittikçe yalnızlaşmaya doğru nefretleri üzerine çekti ve hiç dostu kalmadı. Güce tapan kumarhaneler kralı, ABD askerlerinin kendi köleleri olduğunu düşünen Trump, en yakın ilişki içinde olduğu ülkelere karşı bile, atmış olduğu yanlış adımlarla, İslam ülkelerine uyguladığı kesin vize yasaklamaları ile Şubat ayı içerisindeki Time dergisi kapağında da, bütün dünyaya bu şekliyle ABD’yi değerlendirdi. 

Yalnız Amerika (AMERİKA ALONE) başlıklı makalede, diktatörlükle yönetilen totaliter ülke olarak, özgürlükleri kısıtlanmış, daha önce özgürlükler adına ilham kaynağı olan imajını kaybetti. Hatta Trump’ın bu agresif ve kaprisli tutumlarından dolayı İngiltere›ye girişinin engellenmesi için imza toplanması gündeme geldi

Kudüs oylamasında da net şekilde görüldü. İsrail’in başkenti olarak KUDÜS’ün tanınması kararının geri çekilmesini sağlamak için, BM genel kuruluna gelen tasarı 128 üye ülke tarafından kabul edildi. ABD ve İsrail dışında RED oyu verenler Guatemala, Honduras, Marshall Adaları, Mikronezya, Naruto ve Talu gibi uluslararası camiada etkisiz ülkeler oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da oylamadan sonra, ABD yanlış kararları nedeniyle yalnız kaldı demişti. Suriye konusunda da, Türkiye ABD ile mi? Rusya ile mi? yakın politika izlemeli sorusuna, vatandaşlar %42 ile Rusya cevabını veriyor. ABD ile yakın politika izlenmesini isteyenlerin oranı %10’da kalıyordu. Hiçbiri diyenlerin cevabı ise, azımsanmayacak şekilde %30 idi.

ABD Astana ve Soçi gibi Suriye’deki iç savaşın bitmesine yönelik büyük adımların atıldığı toplantılarda, masada bulunmuyor. ABD destekli gruplar da Türkiye, Rusya ve İran’ın aldığı kararlar neticesinde, bu toplantılara davet edilmiyordu. Türkiye›nin reddetmesiyle ABD’nin desteklediği PYD, PKK, Soçi ve Astana’ya da kabul edilmedi. Artık ABD’nin ismi yalnız Amerika olarak zikrediliyordu. 

ABD’deki başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddiasına ilişkin soruşturmadan el çektirilen ve ABD Başkanı Donald Trump aleyhinde mesajları ortaya çıkan eski Ajan Peter Strazok FBI’dan kovuldu. Bu açıklama ABD halkına karşı tam bir aldatmaydı ve soruşturma yeniden yapılmalı şeklinde devam etti. Peters Strazok’un Trump’a karşı mesajlarının tespit edilmesi üzerine, Rusya soruşturması özel yetkili savcısı Robert Miller tarafından, geçen yıl yaz aylarında görevden alındığı ortaya çıkmıştır.

Bu sarı papaz Trump bütün dünyaya açıkça tehditler savurup, insanlara zulmedip, kendi sapkın Evangalist fikirleriyle devlet yönetmekten çok, hayal dünyasındaki felsefesini ve din anlayışını dayatmak üzere yapmış olduğu hareketlerle, ABD’nin bütün itibarını ve dünyanın güvenini kaybetti. En son 12.08.2018 Pazar akşamı, bütün ekonomi ve hukuk kurallarını çiğneyerek, doğrudan Türkiye’yi hedef alıp, piyasaların kapalı olmasına rağmen, Morgan Stanley üzerinden saat: 21:20’de doları %30 suni bir yükseltmeyle NATO ve müttefik ülke olan Türkiye’ye karşı, yaptığı darbe ile ihanetini açıkça sergiledi. 

Bu kuralsız ve doğrudan Türkiye’yi hedef alan ihanet, AB ülkeleri Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan, Venezüella, Çin, Hindistan, İran, Katar, Almanya, İtalya gibi ülkelerin yanımızda yer almasına açıkça vesile olmuştur. (ALLAH BİR ŞER GİBİ GÖRÜNEN OLAYIN İÇİNDE, PEK ÇOK HAYIRLAR YARATIR.) Bu davranışıyla ABD kendi ayağına baltayı vurmuştur.

Bundan sonra, bir Erken Seçim veya Trump’ın rahatsızlık bahanesi öne sürülerek, ABD’nin imajını kurtarmak üzere, belki de başkanlıktan alınıp, ABD’nin bütün dünyada yerle bir olmuş imajını, müttefikleriyle olan ilişkilerini yeniden düzeltmek üzere, Trump’a bir operasyon yapılabilir.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • enverenver5 ay önce
  tramp veya başkası? Türkiye ile ilişkileri eskisi gibi mi olur? Düzelir mi? Düzelmesi lehimize mi? inşallah bu sorulara yanıt bulabileceğimiz bir makaleyi okuruz. iyi bayramlar
 • buyucubuyucu5 ay önce
  adamin adi damping kime dis gecirirse sokuyor kazigi adam kaziklayabilecegi herkese yapiyor bunu turkiye ozel degiĺ biz de aklimizi basimiza toplasak iyi olacak kurallar avrupa birligi diyor oyunu kuralina gore oynamaliyiz.
 • buyucubuyucu5 ay önce
  Amerikali beyazlarin iyi olmalarini isteriz iyi sadece iyi.yihhuu apaci peci boy
 • Eyüp Yilmaz Eyüp Yilmaz 5 ay önce
  Abd ve başkanları insanlık ailesinin düşmanıdır. .Firavun ların sonu bellidir. .Zalimler için yaşasın cehennem.
 • Eyüp Yilmaz Eyüp Yilmaz 5 ay önce
  Abd imajı devleti ile yerin dibine batsın. .Yanında suud hainlerini ve diğer eniklerini de bonus olarak alarak batsın.insan ırkının düşmanı bunlar..
 • paramiliterparamiliter5 ay önce
  Amerka ile nasil papaz olduk askeri malzeme satamayinca degil mi amerikanin derdi ticaret yapmak.
 • paramiliterparamiliter5 ay önce
  Amerika ortadogu asya afrika ulkekerini buna guney afrika cumhuriyeti de dahil ekonomik bir yuk olarak goruyor ve kendi milli ekonomisini gozetiyor.Turkiye amerika icin tasimak istemedigi bir yuktur ve herkes kendi basinin caresine bakmalidir mantigi hakimdir.Amerika kuresel olarak terorle mucadeleyi bile unutmustur yeter artik diyor.Turkiye amerikanin umurunda bile degildir kendi ulusal cikarlari daha onemlidir.
 • paramiliterparamiliter5 ay önce
  Amerika ortadogu asya va afrikadaki bircok ulkeyi buna guney afrika cumhuriyeti dahil kendine ekonomikbir yuk olarak goruyor ve kendi milliekonomisini gozetiyor.Amerika icin turkiyede bir yuk ve bu yuku tasimak istemiyor.Herkes basinin caresine baksin diyor.Hatta terorle kuresel mucadele
 • TUĞRULTUĞRUL5 ay önce
  Sana ne abd nin imajından. Olmayan şeyini nasıl kurtaracağının derdi sana mı kaldı?? Ayrıca kendi duygu ve hislerini sanki global bir meseleymiş gibi yansıtmaya çalışıyorsun. Örneğin trumptan önce abd ye dünyada büyük bir saygı vardı diyorsun ! abd nin kucağına oturmuş muhtaç veya sıkıştırılmılş ülkeler duşında hiç kimsenin son 100 Yıldır bu ülkeye saygısı yok . abd nin imajı husundaki kaygılarınız üzerinde durulması gereken bir durum
 • KazananKazanan5 ay önce
  Tayyip Erdoğan'a Türk milletine ve Peygamberimiz Muhammed Mustafa'ya yapılan hakaretlere karşı hiç sesinizi çıkarmadınız halde Ne oldu da trampa Tayyip'in öldürülmesine İslam ülkelerine yapılan vize boyutuna karşı zulüm yapana adamı her şey söylenebilir lütfen eleştirilere tahammül yolun papaz demek size göre hakaret s papazın sarısı da siyahı da aynıdır
 • Justin TimberlakeJustin Timberlake5 ay önce
  Hocam sarı papaz filan diye hakaret ediyorsunuz ama Trump seçildiği vakit yükselen seslere karşı iktidarımızın da dediği gibi "Amerikan milletinin iradesine saygı gösterin", hatırladınız mı Trump seçildiğinde Erdoğan böyle diyordu. O yüzden seçilmiş bir ülke başkanına hakaret etmeye kimsenin hakkı yok hocam. Sevmeyebilirsiniz, yaptıklarını onaylamayabilirsiniz ama makamına saygı duymak zorundasınız bence. Çünkü o bir millet iradesiyle seçilerek o makama getirilmiş. Millet iradesine saygı duymalıyız. Naçizane.

Günün Özeti