• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mustafa Akgün
Mustafa Akgün
TÜM YAZILARI

Tişörtlerin dili

05 Ağustos 2022
A


Mustafa Akgün İletişim: [email protected]

Batı; çoğu ülkede ekonomik, politik, kültürel alanlar başta olmak üzere pek çok alanda hakimdir. İnsanlığı pek çok yönden sömürmektedir. Hakimiyeti altında tutmaktadır.

Bilhassa kültür alanında pek çok şeyler yapmaktadırlar. Gençliğimizin haysiyetini, duygularını ve düşüncelerini kültür emperyalizmi vasıtasıyla silmeye, yok etmeye çalışmaktadırlar. Ecüş bücüş bir gençlik kitlesi ortaya çıkarmaktadırlar.

Batı emperyalizmi içinde bilhassa Amerikan emperyalizmi akla hayale gelmedik uygulamalar yapmaktadırlar.

Amerikalıların sadece Kızılderililere uyguladığı vahşet, tarihin en kara sayfalarından birini meydana getirmektedir. 

Vahşi Batı vahşette sınır tanımamıştır. Kızılderililere soykırım uygulamıştır Amerika. Beyazlar Amerika’ya yeni geldiklerinde orada büyük bir Kızılderili nüfusu vardı. Yetmiş milyon Kızılderili’den bahsediliyor o tarihlerde. Kendilerine göre bir kültür ve medeniyetleri bulunuyordu Kızılderililerin. Zenginlikleri vardı. Roger Garaudy’ye göre (Vahşi Batı) Beyazlar, Kızılderililerin kağnı tekeri büyüklüğündeki pek çok altın parçalarını çalıp talan etmişlerdir. Mallarını, servetlerini ellerinden almışlardır. Onlara soykırım uygulamışlardır. 

Bütün bunları yaparken de insan haklarını, demokrasiyi savundular Amerikalılar. Dünya kamuoyunun gözünün ağına baka baka bu yalanları söylediler. Hiç de perva etmediler.

Neden perva etsinler ki… Kültür emperyalizmi vasıtasıyla milyonlardan meydana gelmiş gizli orduları vardır. Pek çok ülkede bu orduları hazırdır. Bu dolmaları yutturmak, bu yalanlara inandırmak hiç de zor olmamaktadır.

Bugün Kızılderililerin kökü kesilmiştir.

Kızılderili Şefi Seattle’ın ‘Beyaz Adam’ şiiri ne kadar acıklı, ne kadar trajiktir. 1853’te söylemiştir bunu. 

Beyaz adam annesi toprağa

Ve kardeşi olan gökyüzüne

Alıp satılacak, yağmalanacak bir şey gözüyle bakar

Onun bu ihtirasıdır ki

Toprakları çölleştirecek 

Ve her şeyi yiyip bitirecektir

Beyaz adamın kurduğu kentlerde huzur ve barış yoktur

Bu kentlerde bir çiçeğin taç yapraklarını açarken çıkardığı tatlı sesler 

Ve bir kelebeğin kanat çırpınışları duyulamaz

Beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu

Son ırmak kuruduğunda 

Son ağaç yok olduğunda 

Son balık öldüğünde anlayacak... 

Amerikan emperyalizminin çok veciz özetidir bu şiir. 

Yıllarca bizim çocuklarımıza Teksas, Tommiks, Kinova okuttular. Beyaz adam - Kızılderili mücadelesi anlatılır bu kitaplarda. Bu çizgi romanların kahramanları beyaz adamlardır. Her biri bir büyük savaşçı ve bir büyük kahramandır bu beyaz adamların. 

Aslında ise her biri bir eşkıyadan, bir katilden başka bir şey değildir bunların. Eşkıyalar ve katiller sürüsüdür bunlar. Kızılderililere amansız zulüm ve katliam uygulamışlardır bunlar. Teksas, Tommiks, Kinova kitaplarıyla eşkıyalar ve katiller yeni yetişen nesillerimizin zihinlerine böyle kazındı. Birer kahraman olarak.

Kızılderililer insan bile sayılmamıştır bu kitaplarda. Vahşi Batının derin güçleri içimizdeki beslemeleri vasıtasıyla çocuklarımızın beyinlerini yıkadılar. Bu beslemeler vasıtasıyla insanları kendilerine kul köle ettiler. 

Onları sağmal inek durumuna getirdiler. 

Uyuyan bebek durumuna getirdiler. 

Beyinsiz kuş durumuna getirdiler. 

Yedilip götürülen ayı durumuna getirdiler. 

Üzerlerine tişörtler giydirdiler gençlerin. Alay eden, hakaret eden kelime veya cümleler yazılmıştır bu tişörtlere. İngilizcedir bu yazılar.

Tişörtlerdeki resimlerde gizli alay, gizli kibir, gizli gurur sezilmektedir. 

Tişörtlerde neler yazılıydı neler. Şunlar onlardan bazı örneklerdir:

Dowry cow yani ki sağmal inek yazılıydı bazı tişörtlerde. Nice kimseleri sağmal inek haline getirmişlerdir. İneğin koca koca göğüsleri süt doludur. Şapkasında ABD bayrağının yıldızları belli olan biri ineği sağmaya hazırlanmaktadır. Elinde en çağdaş sağım makinesi vardır. Sağ babam sağ. Sabah sağ, akşam sağ. Sağ sağ bitmiyor.

Sleeping baby yani uyuyan bebek yazılıydı kimi tişörtlerde. Ve körpecik bir bebek resmi yer alıyor tişörtte. Tam ninni söylenecek çağda.

Benim yavrum uyusun ninni

Uyusun da büyüsün ninni

Tıpış tıpış yürüsün ninni

Çok tatlı bir bebektir tişörtteki. Hafifçe gülümsemektedir. Beşik yavaş yavaş, tatlı tatlı sallanmaktadır. Bebek şimdilik süt içiyor. Günü gelince lıkır lıkır kolalar içecektir. Kolaların parasıyla silah alıp Filistinlilere karşı kullandırtacaklardır.

Brainless bird yani beyinsiz kuş yazılanlar da vardı. Perişan bir kuş resmi vardır bu tişörtlerde. Beyni çıkarılmış bir kuş gelişi güzel uçar. Bir oraya bir buraya uçar durur. Kendini duvardan duvara çarpar durur. Tüyleri karmakarışıktır. Hiçbir gayesi, hedefi yoktur. Hali, görünüşü pek bir perişandır.

Fastened bear yani yedilen ayı yazılı olanlar da vardır. Bir ayı, boynunda yular filan yok. İp veya zincir filan da bağlanmamış. Ama sanki elektronik yular varmış da birileri tarafından yediliyormuş gibi. Bir yerlere çekiliyormuş gibi görünüyor. Bir yerlere gidiyor.

Outlaw cowboy yani haydut kovboy yazılı tişörtü giyen bunların başı olmalı. Tişörtte at üstünde, başında fötr şapkasıyla bir kovboy resmi vardır. Şapkasında Amerikan bayrağının yıldızları görülmektedir. Atıyla beraber hoplayıp zıplayıp durmaktadır. Elinde salınmış kement vardır. Kement havada kavisler yapmaktadır. Etrafında bazı sığırlar görünmektedir. Kovboyun yönlendirmesiyle bir yerlere koşuşturmaktadır bunlar.

Her bir tişört, giyenlerinin ruh halini, düşüncesini, haysiyetini göstermesi bakımından pek bir manidar. Tişörtlerin çoğunda aşağılık duygusunun verdiği bir sefalet okunmaktadır.

Tişörtlerin dili çok şey söylüyor. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

damgalı eşşekler

sırta giyilen tişörtler, müslüman aleminin hristiyanlığa meyletmesinin işaretidir. dinden çıkma dilekçesidir. bir de bir çok eşşek kolunu bacağını döşünü boynunu aynen hristiyanlar gibi damgalatıyor.

Anladım Ccanımm

Tamam Filistin'e de ve dünyanın bir çok ülkesinde de bir çok insanlara karşı kullanıyorlar bu silahları. Ama Filistin'de ki kola fabrikalarına ne demeli, nasıl yorumlamalı?..
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23