Yeni bir Arap Baharı lazım

04 Mart 2019 Pazartesi

Geçtiğimiz hafta Sisi isimli yeni Mısır firavunu 9 genci işlemedikleri suçlardan dolayı idam etti. İdam edilen gençler, kendilerine Mısır’a yetecek kadar elektrik verilerek itirafnamelerin altına imza atmak zorunda bırakıldıklarını beyan etmişlerdi. Daha onlar gibi nicesi hem Müslüman hem de kardeş, yani Müslüman Kardeşler (İhvan-ı Müslimin) üyesi oldukları için idam edilmeyi bekliyorlar. Kalem sahipleri bu konuda bir şey yazmazsa dilsiz şeytandan farkları kalmaz. Vebalin yanısıra aynı sonu yaşamanın çok uzağında olmadığımız için mutlaka desteğimizi göstermeli ve tavsiyelerde bulunmamız gerekir. 

Müslüman Kardeşler Mısır’da doğup büyümüş ve tüm Ortadoğu’ya yayılmış bir harekettir. Şiddetten uzak, itikadı sağlam ve ilerici bir grup olduğunu CIA’nın eski Türkiye masası şefi Graham Fuller bile yazdı. Bir insan veya insan topluluğu eğer iyiyse, onu sevmeyenler doğal olarak onu kötü görürler. Çünkü iyi olan sevilir. Kötüdense kaçılır. Eğer İhvan kötüyse Sisi’nin ya da Körfez prenslerinin iyi olduğu kabul edilmeli. Peki darbe yapıp insanları idam eden bir diktatör, ya da gazeteci vatandaşını kendi konsolosluğunda öldüren bir prens iyi olabilir mi? İyidir diyen beri gelsin.

Bu arada kötülüğün prensleri ve kralları masum insanları öldürürken sözde medeni dünya da seyredip duruyor. Mesela Türkiye’yi demokratik olmadığı ve insan haklarına saygı göstermediği için suçlayan ve zamanında idam cezasını kaldırtan Avrupa Birliği… Tüm yöneticileri toplanıp daha idam edilen gençlerin cenazeleri defin edilmeden Sisi’yi ziyarete gittiler. Sisi’nin Mısır’ında demokrasi yok, insan hakları yok, özgürlükler yok ve fakat idam var. Ama Avrupalılardan tek ses çıkmıyor. Şayet Mısır Akdeniz’in güneyinde değil de kuzeyinde olsaydı bu kadar zulme rağmen AB üyesi bile yaparlardı.

Eğer Sisi ve diğerlerinin keyfiliklerine ses çıkarılmazsa Ortadoğu halkı bugünleri bile arayacaktır. İhvan ki tüm bölgede on milyonlarca üyesi olan bir yapılanma. Bugüne kadar hep şiddetten uzak durdular ve şiddete bulaşanlarla aralarına mesafe koydular. Ancak yine de Arap diktatörlerin tamamı grubu bir terör örgütü olarak görüyor. Eğer ki grup üyelerinin en kıymetli varlıkları olan canları da ellerinden alınmak istenirse şiddet tek çözüm olarak kalacaktır. İnsanlar haksız yere ölecekse kendilerini öldürmek isteyenlerden önce davranmak isteyeceklerdir. Bu da şiddet sarmalına neden olacaktır. An itibariyle İhvan şiddete mecbur bırakılmak için uğraşılıyor. 

Eğer gerçekten bir gün İhvan üyeleri şiddete başvururlarsa buna sebep olanlar değil, İhvan’ın kendisi suçlanacaktır. Barışçıl siyaseti bile terör olarak görenler, haksızca ve usulca ölmek yerine direnenleri elbette ki suçlu göreceklerdir. Hatta Sisi gibilerini terörle mücadele eden ve demokrasiyi ikame etmeye çalışan biri olarak lanse etmemişler miydi? Suudi Prensi de reformcu olarak tanıtmamışlar mıydı?  

Bunca haksızlığa rağmen Ortadoğu’nun mağdur ve mazlum insanları susacaklar mı? Elbette susmayacaklar ama şiddete de bulaşmayacaklar. Diktatörlerin hüküm ettiği ülkelerde diktatörlerden rahatsız olan başka güç sahipleri de var. Bugün Mısır ordusunun tamamının Sisi yanlısı olduğu söylenemez. Körfez ülkelerinde de durum aynı. Müslüman Kardeşlerin güce, iktidardan rahatsız prens ve general gibi güç sahiplerinin de halka ihtiyacı var. Herkes elindeki kozları bir araya getirip hayatlarını ve geleceklerini ipotek altına alan zalimlerden kurtulmak için mücadele etmeli. İlk Arap Baharı başarısız oldu. Fakat mevcut durum yeni bir Arap Baharını gerektiriyor. Yoksa çöl sıcağıyla meşhur Ortadoğu bölgesinde hep kış yaşanacak.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • nostaljinostalji3 ay önce
  Arap baharı Abd ve israilin Ortadoğuyu yeniden dizayn etmek için uyguladığı bir siyasi yöntemdir. Ekonomik olarak Saroz finans etmiştir. amaç İslam ülkelerini ulus devlet olarak yıkmak parçalamak ve İsrailin istediği şekildeidi. Ve Büyük bir şekilde başardılar da. Mesela Libya,Irak yönetimleri yıkıldı ve petrolleri Emperyalistler tarafından paylaşıldı.İSİ den önceki asıl diktatör tamamen ABd yanlısı isi. Ve tabii Abd Tüm dnyada kendine uydu sahte islam devletleri yaratmak için bunu uygulamaya koymuş iid. BU Ortad Doğu projesinin eş başkanı kimdi?dier yandan Aşırı islamcı terörörgütleri ve çeteleri aynı Libya ve Iraktaki gibibu ülkeyi yani MISIR ı yağma edeceklerdi .Ne varki Suriye konusnda şansları Alalhtan yaver gitmedi. Ve Arap baharı tarihe gömüldü.Peki Libyanınişsgali sıarsında önce NATO nun libyada ne işi var deyip Kadadifiye arkasını dönen kardeşi kimdi? Y a Esada kardeşim deyip sonara eli kanlı diktatör diyen? Ve bazılar ıda Abd kontrollünde halifeliğini ilan edecekti .aynı Suriyedeki gibi İslamcı çeteelr Mıısrda da başarısızlığa uğradı ve Mısır şimdi bağırsaklarını temizlemekte ve ülkesindeyenidenDemokrasiyi kurmaktadır. Ve tabii bazıların halifelik hayalleri de suya batmıştır. Bunların SISI ye kızmaları asılsebebi budur.(bakınız yazar Hüsnü Mahallinin Arap baharında KAPMİSYON adlı kitabı)Arap baharı ha'. Kime hizmet ettiğini bile bilmiyorlar arap baharının . Sahi kimdi BOP un eş başkanı?
 • İşsiz İşsiz 3 ay önce
  Doymadınız akan müslüman kanına. Bu yetmedi, yeni bahar getirin.
 • Mehmet Mehmet 3 ay önce
  Arap baharı mısırın ve suriyenin başına çorap ordu siz daha arap baharı diyorsunuz.
 • TarafsızTarafsız3 ay önce
  Birinci Arap baharında bize Beş Milyon Arap girdi, ikincisinde kim bilir kaç milyon daha girer. Muhterem beyefendi, yerimiz ve imkanımız olsa, gençlerimiz işsiz, parasız, gezmese, dükkan sizin, bütün arapları dolduralım, hatta Türkleri orta asyaya doğru sürelim gitsin ama biz açız be kardeşim, 20-30 yaş arası genç işsiz oranımız % 30 lara dayandı, müsade edinde öz vatanımızda bize de yer kalsın, araplar da kışı mı yaşar, baharı mı yaşar kendileri karar versin. Allah'ın selamı üzerine olsun muhterem.
 • TarafsızTarafsız3 ay önce
  Pardon hacı, birinci arap baharının getirdiklerini - götürdüklerini bir kıyaslayalım istersen. Ondan sonra ikincisini isteyelim. Yani gerçekçi olalım. Orta Doğu bir arap baharınıdaha kaldırır mı sizce?
 • ALİALİ3 ay önce
  Arap baharı değil iman baharı TEVHİD baharı tagutu red şirk siz baharı Allah subhanehu ve teâlâ nasip etsin.
 • method bellimethod belli3 ay önce
  Dış müdahalenin fiziksel savaş yöntemleri Afganistan, Irak'ta batağa saplandı. Götürüsü getirisinden fazla oldu. Tezgahçıları dünyada büyük imaj kaybına ve güvenilmezliğine sebep oldu. Artık süper devlet iddiaları ciddiye bile alınmıyor. O yüzden aynı agresifler Suriye'de vekalet savaşıyla sınırlı kaldı. Suriye başarısızlığı Esed'in atik davranıp barışçıl gösteride bulunan bir grup insanı kurşuna dizdirerek iç savaşı başlatma taktiğinin genel kütleyi hazırlıksız yakalamasından oldu ve gafil avlanmış oldular. Esed gidişatı kendisi gördüğünden değil, Rus ve Şii istihbaratın bilgilendirmesindendir.
 • Metod belliMetod belli3 ay önce
  Muhtemel Arap başkaldırısı sadece İhvan'a ihale edilmemeli. Başarılı olması isteniyorsa kardeş devletler hem eleman katkısı yapmalı hem, ister yerel ister beynelmilel, Arapça yayın yapan ve halkı harekat başladığı andan itibaren topyekün kıyama çağıran yayınlar yapmalı. Biz iktidarı ele geçirdiği zamanlarda bile Mursi'ye destek veremedik. Destek sadece sınırlı bir kaç görüşme ve nasihatle sınırlı kalmıştı. Böyle mi olmalıydı? Unutmayalım ki, azınlıktaki darbeciler gücünü önce efendilerinden, sonra komutada olmalarından alır. Gerekiyorsa ordu içindeki ihvancılarla bile mesailere girilmeliydi ve darbeyi yapanlara bir iç darbe yapılabilmeliydi. İyi bir hazırlık yapılmadan yeni bir maceraya girmek sadece ihvanı sakata getirmekle kalmaz, çok masumu da canından eder. Evet bir Arap baharı daha gerekli ama en az zayiatla en kesin netice.
 • BirolBirol3 ay önce
  Aman aman sayın yazar,bir Arap baharı daha kaldıramayız.Gelinen nokta ortada.Milyonlarca insan yerinden yurdundan olmasın.Varsın Araplar kışı yaşasın.

Günün Özeti