Ak Partili muhaliflere dair

29 Nisan 2019 Pazartesi

Kendini Ak Parti içindeki muhalefet olarak tanımlayan ve fakat Ak Parti’ye oy bile vermeyen bir kesim, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu önderliğinde yeni bir parti kuracak gibi görünüyor. Sayın Davutoğlu’nun kişiliğine saygı duyuyoruz. Ancak parti kurmasının külliyen zarar bir hamle olacağını sürecin başında hatırlatmamız gerekiyor. Ayrıca belli ki nasıl siyaset/muhalefet yapacakları konusunda bocalıyorlar. Bir kere Ak Parti’nin kusurlarını tek tek saymak ve özünden uzaklaştığı gibi bir argümanla muhalefet olmaz. Ak Parti’nin kusurlarını herkes biliyor. Ancak bunları bilmek demek onu çözecek olanın dillendirenler olacağı manasına gelmiyor. Ayrıca Ak Parti’den ayrılmadan muhalefet yapmak ahlaki bir tutum değildir. 

İkincisi, yaptıkları muhalefet tarzına bakılırsa Ak Parti’nin değil CHP’nin yerine talipler ve bunun farkında değiller. Şehit cenazesinde Kılıçdaroğlu’na yumruk atan Osman dayıyı köşelerinde linç eden bu arkadaşların belli ki CHP’ye yaranmak gibi bir niyetleri var. Ak Parti’nin onaylamadığı ve daha önce kendi bakanlarının da maruz kaldığı bu tür olaylar üzerinden şehit yakınlarına saldırmak, şehitliği ahmaklık olarak gören bir partinin yanında durup iktidar partisini taşlamak yanlış bir başlangıçtır. 

Eğer tüm bunlar CHP’nin gemisine kayığını bağlamak için yapılıyorsa belki CHP’yi memnun edebilirler. Bu sayede meclise 3-5 milletvekili de sokarlar. Ancak CHP’ye de iktidarın yolunu açarlar. CHP ise iktidar olduğunda ülkeyi Davutoğlu ve ekibinin özlemini duyduğu 2003’lere değil, daha öncesine götürecektir. Ya yeni bir 28 Şubat süreci başlatırlar ya da ülkeyi Mısır’a döndürmeye çalışırlar. Ayrıca “zulüm 1453’te başladı” diyen bir güruhla Osmanlı bakiyesi toprakların bulunduğu kara ve deniz havzalarında Türkiye’yi bir süper güç haline getirmeyi bırakın, Osmanlı kelimesini sözlükten çıkarmaya bile engel olamazlar. Stratejik derinlik bu olmasa gerek. Diğer yandan Ak Parti’yi yolsuzluk ve adaletsizlikle suçlarken, bu iki kavram konusunda sicili bozuk bir partiyle ittifak yapmanın devletin temiz ellere teslim edilmeyeceğini bilmeleri gerekir. Tek cümleyle; Ak Parti’ye karşı olmak CHP’nin yanında olmak demek değildir. 

Daha da önemlisi, yeni bir siyasi yapılanma Sayın Erdoğan gibi devrimci bir lidere karşı yapılmış olacaktır. Oysa bu ülkenin bir lider sorunu yoktur. Cumhurbaşkanı Erdoğan son dönem Türk siyasetinin en büyük lideridir ve yaşadığı sürece de öyle kalacak gibi görünüyor. Bu ülkede bir numaralı siyasetçi Erdoğan’dır. İkinci, üçüncü ve hatta dördüncü olacak kimseyi şahsen bilmiyorum. Hiçbir siyasetçinin Erdoğan’la birebir de şansı bulunmuyor. Tüm muhalefet bir araya geldiğinde partisini yenebildilerse de şahsını yenemediler. Kurulacak bir partinin iktidar olamayacağı malumdur. Tek işlevi Ak Parti’den muhalefete biraz oy taşıyıp CHP’ye ülkeyi hallaç pamuğuna çevirtme fırsatı verir. Bu durumda Erdoğan’ın ve partiyi kurmayı düşünen muhaliflerin de katkıda bulunduğu kazanımlar yerle bir olacaktır. Şahsi kariyerleri için bunu yapmaya değer mi, bence bir daha düşünmeliler. 

Muhalifler içinde kendilerine haksızlık yapıldığını düşünenler olabilir. Ancak içlerinden bazılarının etik dışı hareketleri yüzünden gemiden indirildiklerini de biliyoruz. Dolayısıyla Ak Parti’yi suçlayan herkes Ak Partililerden daha temiz değil. Ancak gemiden inenlerin denizde boğulmaları da gerekmiyor. Onların da bir gemiye veya rıhtıma tutunmaları gerektiğini kabul etmek gerek. Fakat çözümün parti kurmak olmadığı da ortadadır. CHP’yi bu kadar savunmak yerine Ak Parti için çalışmaya devam etselerdi belki durum daha farklı olurdu. Ne karar verirlerse versinler saygı duyarız. Ancak Erdoğan yeni Türkiye’dir. Gemiden inmeyenler içinde kifayetsizler veya hırsızlar var diye ondan vazgeçemeyiz. Geminin tayfası yenilenebilir ama yeni bir kaptan bulunamaz. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Ali rızaAli rıza1 ay önce
  Reisin yerini şu anda hiç kimse dolduramaz tek başına mücadele ediyor allah yardımcısı olsun o orada olduğu müddetçe destekliyeceğiz o tamam eğer derin stratejist ve ekibi bir parti kurarsa (ki chp onu yamıyacak kadaröngörüsüz değil amma sizin bu chp düşmanlığınız gerçekleri görmenizi engelliyor ) inanın 0/0 0,01 oranında oy almaz o derin stratejinin yanlışını bu ülke elli yılda düzeltemez , üzgünüm ki eğitim sisteminin içine cemaatçilik tarıkatçılık mezhepçilik girince köyde çoban bile olamıyacak kişiler prof oldu rektör oldu bakan hakim savcı oldu en acısı general oldu , ve tbmm meclisi kurtuluş savaşında yunanlılar bombalıyamadı ammailk defa kendi ordumuz tarafından bombalandı bunuda tarihe not düşün bombalatanda camii imamı bir cemmat başı denen bir iblis çok dikkatli olmamız lazım
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer1 ay önce
  Kaleminize..sağlık..Kardeşim..Hem..Ak..Parti..içinde..olup..hem..medyada..Partiye..saldırmak..AHLAKİ..DĞİL..Bu..net..Gözleri..kara..olan..bu..kesim..bir..yerlerden..teşvik..gördüğü..kesin..gibi..
 • AliAli1 ay önce
  Şiraz’lı sadi: senin iyiliğini isteyen yolunda engel bar diyendir kötülüğünü isteyen doğru yoldasın, der.Yahu adam doğruları söylüyor sokağa inin bu eleştirileri herkes yapıyor.ama dikkat eden nerde?Hani birileri seçimden sonra dolar beşin altına inecek diyordu.akp artık göz göre göre yalana da başladı
 • AliAli1 ay önce
  Yazınız çok komik ne yani bi de siz yazın hataları da görelim.Eğitim ortada rant ortada aile ortadaçıkar lüks kibir almış gitmiş.O zaman kaptan gereğini yapacak birader
 • Aziz DEMİRAziz DEMİR1 ay önce
  Sevgili Üstadım. Eleştirmeye eleştirmeye, kendilerini kusursuz saymaya başladılar. Hiç mi hata yapmıyorlar? Yapılan hataları hatırlatmak suç mu? Görüşlerine katılmıyorum. Zulüm kimden gelirse gelsin, mazlum kim olursa olsun, mazlumun yanında yer alırım ben. Yumruk atma işini meşrulaştırılırsak, bu olayı GAZ SIKIŞMASI olarak nitelendirirsek, yarın başkalarında da dışkı sıkışmaları görebiliriz. Sizin yazılarınız yüzünden çok sevdiğim gazetemi artık almaz oldum. Saygılar.
 • Mehmet Ay Mehmet Ay 1 ay önce
 • 1 ay önce
 • Sariçizmeli Sariçizmeli 1 ay önce
  O aile bakani orda oldugu surece bu parti iflah olmaz yeşil feministlerle ayni gemide olmak istemiyorum
 • İbrahim Fethiİbrahim Fethi1 ay önce
  Sayın Erdoğan hemen hemen her toplantıda parti içindeki, ‘çalışmayıp seyreden’ bir kesimden bahsediyor ve hesap sorulacağını söylüyor. Anladığım kadarıyla bu durum baya ciddi görünüyor.Reis yaşadığı sürece ikinci bir partinin şansı olduğunu ben de düşünmüyorum.
 • ak parti içindeki paralel parti ak parti içindeki paralel parti 1 ay önce
  ciddi iddialar dolaşıyor...ak parti içerisinde Sayın Cumhurbaşkanımızın bile rahatsız olduğu ak parti içindeki parelel ak partiiddiaya göre bu parelel parti Davutoğlu nuda alaşağı eden ak parti içindeki PELİKANCILAR peki kim bu Pelikancılar ?Amaçları nedir ? kimden güç alıyorlar.... bu konuda bizleri aydınlatacak bir yazı kaleme alırsanız seviniriz

Günün Özeti