İttifak ve Kemal Kılıçdaroğlu dehası

20 Mart 2019 Çarşamba

AK Parti ve MHP, her ne kadar bir ara sallantıya girse de çok ciddi ve ayakları yere basan bir ittifak kurdular. İki partinin yetkilileri her ne kadar ittifakın 15 Temmuz gecesi meydanlarda kurulduğu şeklinde açıklamalarda bulunsalar da ittifak, -biz gazetecilerin itibar edeceği şekliyle- somut olarak 17 Nisan referandumuna giden süreçte olgunlaştı. Yine aynı süreçte olgunlaşan bir diğer ittifaksa CHP ve MHP’li küskünlerin ve başka bazı partilerin ve hatta bazı AK Partili küskünlerin ittifakıydı…

DÜŞMAN KARDEŞLER İTTTİFAKI

Tam da bu noktada dünyanın en komik ve belki de en saçma ittifakı kurulmuş oldu. Siyaset literatüründe ‘düşman kardeşler’ olarak tanımlanan benzemezler ittifakı o günlerden bu yana birbirlerinin yanından ayrılmıyorlar. Üstelik ortak düşman, ortada ilke ve kutsal da bırakmamış gibi görünüyor. Zira, İYİ Parti sıkı bir ‘andımız’cı ama ‘andımız’ metninin düşmanı HDP ile aynı ittifak içerisinde barınabiliyor.

Sorsanız kimse HDP ile ittifak yapmıyor. Ama HDP; İstanbul, Ankara ve İzmir’de aday çıkarmayıp CHP-İP ortak adayını destekliyor. HDP’li adaylar, Adıyaman ve Şanlıurfa’da Saadet Partisi lehine çekiliyorlar. Ama aynı HDP’liler, Kocaeli’nde SP listesinden, Antalya’da CHP listesinden seçime giriyor. Dahası bunlar sayılabilenler… Ya sayılamayanlar, açığa çıkmayanlar?

KEMAL KILIÇDAROĞLU DEHASI!

Görüntü itibariyle, ittifakın siyasal hendesesinden Kemal Kılıçdaroğlu sorumlu görünüyor. Kılıçdaroğlu, bu manada başarılı bir politikacı, zira hile içinde hile, desise içinde desise, oyun içinde oyun kurabiliyor. Mesela, 24 Haziran seçimlerinde Saadet Partisi’ni meclise sokmayı bir şekilde kafasına koymuş. Saadet ile hem parti olarak ittifak yapmak, hem de parti listelerinden Saadetli aday göstermek ise ancak Millet İttifakı’na has bir durum, başarısızlıklarıyla destan yazdığını iddia edebilen Kemal Kılıçdaroğlu dehası örneği olabilirdi.

UTANGAÇ AMA HERCAİ İTTİFAK

Bu ittifakın HDP’li üyeleri her ne kadar dobra davransalar da diğer üyeler de bir o kadar utangaçlıklarıyla, hercailikleriyle dikkat çekiyor. Mesela HDP Eşgenel Başkanı Sezai Temelli’nin tehditvari sözlerine henüz ne CHP lideri ne de İYİ Parti lideri cevap verebilmiş değil. Temel Karamollaoğlu, 24 Haziran’da baya yıprandığını düşünüyor olmalı… 31 Mart seçimleri için “ittifak” tabirini kullanmak yerine kullandığı tercih, “dirsek teması” oldu. Bu kurulan dirsek teması ise ittifak kurulsaydı, daha neleri görecektik acaba?

İttifakın kurgulayıcıları, keşke derslerini daha iyi çalışmış olsalar. Millete açıkça anlatılamayan hiçbir siyasi fikir, kalıcı olamaz. Nihayetinde onlarca ilde CHP ile İP arasında yaşanan aday kavgası halen unutulmuş değil.

Seçmen basit düşünür, ama perdenin arkasını da görür:

Türkiye’nin Kemalist partisi, yeni nesil ülkücü partisi ve İslamcı partisi, terörle arasına mesafe koyamayan partisinin “Batı’da AKP-MHP’ye kaybettireceğiz, Kürdistan’da da kazanacağız” hedefi ile işbirliği içerisindeyse, buradan bir sonuç çıkmaz. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • DayıDayı3 ay önce
  Ankara İstanbul CHP ye gitmiş siz ne yazarsanız yazın .
 • MelikeMelike3 ay önce
  Bu CHP partisi neden inkar ediyor neden utanıyor Terörist HDP den.Utanmamaları gerek Seni başkan yapmyacağız diyen o Kemalistlerin hepsi HDP ye oy verince utanmadılar.Acaba Atatürk olsaydı veya Baykal olsaydı gerçekten HDP ile fingirdeşirmiydi(ittifak) sanmıyorum.Kılıçdaroğlunun ve takımının zaten HDP ile kan bağı var.
 • ORHAN İNANORHAN İNAN3 ay önce
  GÜZEL BİR TAHLİL YAPMIŞSINIZ .ELİNİZE SAĞLIK.İTTİFAKIN İÇERİSİNDE BULUNANLAR BU KADAR RİYAKARCA DAVRANMAYI NASIL BECERİYORLAR ? ÇOK MERAK EDİYORUM. HDP HARİÇ HEM CHP HEM DE İYİ CİLER HEM DE MIZ MIZ SP LİLER , MİLLETİN GÖZÜNÜN İÇİNE BAKA BAKA BU DURUMU REDDEDİYORLAR..YAV İNSANDA BİRAZ UTANMA SIKILMA OLUR. "BU MİLLET APTALMI Kİ BÜTÜN OLANLARI GÖRDÜĞÜ DUYDUĞU HALDE,BİZİM YALANLARIMIZA İNANMAZ",DEMİYORLAR VE HALA YALAN SÖYLEMEYE ,MİLLETİ APTAL YERİNE KOYMAYA DEVAM EDİYORLAR. HDP MEMNUN,CHP DE ÇOK MEMNUN DA İYİ PARTİLİLER İLE SP LİLER NE KADAR MEMNUNLAR BUNU BİLEMİYORUM.LİDERLERİ MUHAKKAK ,EN AZINDAN,AYAKLARINA KIYMIK BATMIŞ KADAR DA OLSA,RAHATSIZLIK DUYUYORLARDIR,DİYE UMUYORUM.AMMA ONLARA OY VEREN MİLLİYETÇİ GEÇİNENLER İLE MÜSLÜMANLIĞI KİMSEYE BIRAKMAYAN MUHTEREMLER ,KATİLLERLE ,EZAN DÜŞMANLARI İLE BİRLİKTELİKTEN NE KADAR RAHATSIZLAR,İŞTE BUNU ÇOK ÖNEMSİYORUM. HAA, BUNU SEÇİM AKŞAMI GÖRECEĞİZ. BEN HİÇ RAHATSIZ OLMADIKLARINI,BUNA DA BİR KILIF UYDURUP YİNE MİLLİYETÇİLİĞİ VE DİNDARLIĞI KİMSEYE BIRAKMAYACAKLARINI VE NETİCEDE BU KİRLİ İTTİFAKA OY VERECEKLERİNİ SANIYORUM .İNŞALLAH BENİ VE BENİM GİBİ DÜŞÜNENLERİ YANILTIRLAR DA ONURLARINI KURTARIRLAR..ŞUNU DA BELİRTEREK YORUMUMA SON VEREYİM..HEPSİ BİR ARAYA GELMİŞ OLSA DA YİNE HÜSRANA UĞRAYACAKLAR..
 • AyseAyse3 ay önce
  Kılıçdaroğlu kim bunları planlamak kim? O ve diğerleri kendilerine dikte edileni harfiyen yerine getiren birer piyon. Öyle ki bunların sloganları, neye nasıl tepki verecekleri bile malum mahfillerde belirleniyor bu zavallılar da çıkıp tekrarlıyor. Bakınız “Mart’ın sonu bahar” Bu kimin sloganı?Gerçi bunların üst aklı da fazla zeki değil :)).Kepazelikleri bundan.
 • şükrü onukşükrü onuk3 ay önce
  Kılıçdaroğluatfedilen maharetleri hak etmiyor.yüzeysel doğru olsa da derin düşünüldüğünde ve irdelendiğinde bir üst akıl tarafından mevcut sistemin yıkılması için yapılan bir çaba olduğu anlaşılır. Malum AK PARTİrefah parti tabanı ve seçmenleri üzerinden kurulan ve bu seviye ye gelen bir parti. Bu partinin eski köklerine bütünüyle olmasa da kısmen parçalar kopartılarak zayıflatılması ve nihayetinde yok edilmesi çabasına yönelik bir çalışma .Biraz düşünüldüğünde de bu çabanın doğru olduğu da söylenebilir. Ak parti küskünleri üzerinden yürütülen bu çabanın başarıya ulaşması Ak partinin yanlış yapma durumlarıyla doğru orantılı.
 • MUHAMMET YILDIZMUHAMMET YILDIZ3 ay önce
  ne mutlu türküm diyene.daglara taşlara yeniden yazılacak.gönullere yeniden işleyecek.devrimler tamamlanacak.yoksa sonumuz ırak iran mısır filistin gibi olur.dini siyasete katmayın
 • Ahmet ÖzAhmet Öz3 ay önce
  Utangaç ama hercai ittifak söyleminiz cuk oturdu.Bugünkü yazınızın bu parağrafın dışındaki parağrafları,bana göre zorlama ile misyon gereği yazılmış.Kılıçdaroğlu dehası başlıklı paragrafınız ise,tam bir ironi.Sayın Kılıçdaroğlu,deha olmuş olsaydı,bugün,ana muhalefet iktidarda olurdu.Sezai Sakallı,doğruyu söylüyor.Doğrunun zamanlamasını şaşırıyor.Demeliydi ki,''Dün biz Ak Parti'ye verdiğimiz destekler olmamış olsaydı,Ak Parti doğu ve güneydoğudan vekil çıkaramazdı.Destek verdik ki,vekillerini çıkarabildiler.Şimdi biz,dün Ak Parti'ye verdiğimiz desteği CHP'ye veriyoruz.''Fahrettin Bey;O meşhur Megri Megri'li günlerin çok öncesinde Ak Parti'nin bir hayli vekili yok muydu,doğu ve güneydoğu illerimizde?Elbette vardı.HDP seçmen tabanı oylarını Ak Parti'ye veriyordu.O seçmen tabanı o zaman hain,terörist değildi de şimdi mi oldu?HDP'ye vebalı muamelesi yapılması,HDP tabanını çok rahatsız ediyor.Ayrıştırma politikası yapılmamalı.Uyanığın biri,bir tepsi baklavayı görünce,baklavanın ortasına tükürüvermiş.Tükürülen baklava murdar oldu,denilerek,tükürenin eline bırakılmış.Baklavaya tüküren,büyük iştah ile baklavayı midesine indirmiş.Çünkü,tükürük,kendi tükürüğü.Demem o ki,ısrarla,HDP siyasetine karşı duruş sergileniyor,nefret söylemleri ayyuka çıkarılıyorsa,bu nefretten büyük bir aşk doğacak gibi geliyor bana.Çünkü HDP siyasetçisi ile iktidar siyasetinin çok ortak noktaları var.Meclis'e verilen önergelerde,HDP ile aynı çizgide iktidar partisinin kabul ya da ret oyları vermesi,bunu gösteriyor.İktidar,kedinin fare ile oynadığı gibi,anası ve diğer yavru muhalefet partileriyle de öyle oynuyor.Sonrasında,çizgi film karakterlerinde olduğu gibi muhalefetin anası'nı,hak ettiği gücün çok ötesinde bir gücü varmış gibi gösteriyor.Demem o ki,siyaset,siyaset olmaktan çıkarıldı.11 gün sonra millet sandığa gidecek.Siyaset ve siyasetçi haberlerine değil de,tv dizilerine odaklanıyor.Parti temsilci ve liderlerinin izlenebirlik kayıtlarına bakabilirseniz,siyasete olan ilginin yerlerde süründüğünü fark edebilirsiniz.Saygılarımla.