• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Fahrettin Dede
Fahrettin Dede
TÜM YAZILARI
20 Mart 2019

İttifak ve Kemal Kılıçdaroğlu dehası

AK Parti ve MHP, her ne kadar bir ara sallantıya girse de çok ciddi ve ayakları yere basan bir ittifak kurdular. İki partinin yetkilileri her ne kadar ittifakın 15 Temmuz gecesi meydanlarda kurulduğu şeklinde açıklamalarda bulunsalar da ittifak, -biz gazetecilerin itibar edeceği şekliyle- somut olarak 17 Nisan referandumuna giden süreçte olgunlaştı. Yine aynı süreçte olgunlaşan bir diğer ittifaksa CHP ve MHP’li küskünlerin ve başka bazı partilerin ve hatta bazı AK Partili küskünlerin ittifakıydı…

DÜŞMAN KARDEŞLER İTTTİFAKI

Tam da bu noktada dünyanın en komik ve belki de en saçma ittifakı kurulmuş oldu. Siyaset literatüründe ‘düşman kardeşler’ olarak tanımlanan benzemezler ittifakı o günlerden bu yana birbirlerinin yanından ayrılmıyorlar. Üstelik ortak düşman, ortada ilke ve kutsal da bırakmamış gibi görünüyor. Zira, İYİ Parti sıkı bir ‘andımız’cı ama ‘andımız’ metninin düşmanı HDP ile aynı ittifak içerisinde barınabiliyor.

Sorsanız kimse HDP ile ittifak yapmıyor. Ama HDP; İstanbul, Ankara ve İzmir’de aday çıkarmayıp CHP-İP ortak adayını destekliyor. HDP’li adaylar, Adıyaman ve Şanlıurfa’da Saadet Partisi lehine çekiliyorlar. Ama aynı HDP’liler, Kocaeli’nde SP listesinden, Antalya’da CHP listesinden seçime giriyor. Dahası bunlar sayılabilenler… Ya sayılamayanlar, açığa çıkmayanlar?

KEMAL KILIÇDAROĞLU DEHASI!

Görüntü itibariyle, ittifakın siyasal hendesesinden Kemal Kılıçdaroğlu sorumlu görünüyor. Kılıçdaroğlu, bu manada başarılı bir politikacı, zira hile içinde hile, desise içinde desise, oyun içinde oyun kurabiliyor. Mesela, 24 Haziran seçimlerinde Saadet Partisi’ni meclise sokmayı bir şekilde kafasına koymuş. Saadet ile hem parti olarak ittifak yapmak, hem de parti listelerinden Saadetli aday göstermek ise ancak Millet İttifakı’na has bir durum, başarısızlıklarıyla destan yazdığını iddia edebilen Kemal Kılıçdaroğlu dehası örneği olabilirdi.

UTANGAÇ AMA HERCAİ İTTİFAK

Bu ittifakın HDP’li üyeleri her ne kadar dobra davransalar da diğer üyeler de bir o kadar utangaçlıklarıyla, hercailikleriyle dikkat çekiyor. Mesela HDP Eşgenel Başkanı Sezai Temelli’nin tehditvari sözlerine henüz ne CHP lideri ne de İYİ Parti lideri cevap verebilmiş değil. Temel Karamollaoğlu, 24 Haziran’da baya yıprandığını düşünüyor olmalı… 31 Mart seçimleri için “ittifak” tabirini kullanmak yerine kullandığı tercih, “dirsek teması” oldu. Bu kurulan dirsek teması ise ittifak kurulsaydı, daha neleri görecektik acaba?

İttifakın kurgulayıcıları, keşke derslerini daha iyi çalışmış olsalar. Millete açıkça anlatılamayan hiçbir siyasi fikir, kalıcı olamaz. Nihayetinde onlarca ilde CHP ile İP arasında yaşanan aday kavgası halen unutulmuş değil.

Seçmen basit düşünür, ama perdenin arkasını da görür:

Türkiye’nin Kemalist partisi, yeni nesil ülkücü partisi ve İslamcı partisi, terörle arasına mesafe koyamayan partisinin “Batı’da AKP-MHP’ye kaybettireceğiz, Kürdistan’da da kazanacağız” hedefi ile işbirliği içerisindeyse, buradan bir sonuç çıkmaz. 

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23